لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رژیم غذایی ترک مواد : خوراکی و نوشیدنی مفید برای ترک اعتیاد

رژیم درمانی در ترک اعتیاد

هر آنچه که در طول روز آشامیده و یا خورده می شود، نقش مهمی در سلامت شخص دارد. مخصوصاً هنگامی که فرد مصرف کننده مواد نیز باشد. در این مقاله سعی داریم به نقش و هدف  از رژیم درمانی در ترک اعتیاد بپردازیم، لطفا با ما همراه باشید.

رژیم درمانی چیست؟

در حقیقت رژیم درمانی به منظور پیشگیری از بیماری و درمان آن با هدف استفاده صحیح از مواد غذایی صورت می گیرد. این موضوع به خصوص در شرایط خاص، نقش مهم تری دارد. یکی از این موقعیت های خاص، رژیم درمانی در زمان ترک و درمان اعتیاد می باشد.

رژیم درمانی نقش تأثیرگذاری در ترک اعتیاد دارد. به این معنا که برخی از افراد به هنگام ترک اعتیاد، با عدم رعایت نکات رژیم درمانی و استفاده از غذاهای نامناسب و غیر ارگانیک، خود را در معرض خطر قرار می دهند. این خطرات می تواند به کاهش وزن شدید، چربی خون، کبد چرب، قند خون، دیابت و فشار خون منجر شود. در این نوشتار در نظر داریم به موضوع مهم رژیم درمانی در ترک اعتیاد بپردازیم. با ما همراه باشید.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

هدف از رژیم درمانی در ترک اعتیاد

بیشتر افراد به هنگام مصرف مواد، مواد غذایی اندک و ناسالمی مصرف می کنند و یا امکان دارد وعده ای را حذف نمایند. همچنین این افراد به سبب همین رویکرد، دچار کاهش وزن و آسیب های متعددی خواهند شد. می توان به کمک رژیم درمانی این مورد را تا حد بسیار زیادی اصلاح نمود.

از جمله مواردی که درمان متقاضیان ترک اعتیاد را کیفیت می بخشد، تعداد میان وعده ها و خوردن وعده های اصلی می باشد. هدف از رژیم درمانی مناسب در ترک اعتیاد، این است که افراد وعده های بیشتر با حجم کمتری مصرف نمایند. چرا که گرسنگی های بلند مدت، می تواند سلامت این افراد را به خطر بیندازد. معده افراد مبتلا به سوء مصرف مواد، در طول سال ها دچار آسیب شده و نمی تواند حجم زیادی از مواد غذایی را هضم نماید. همچنین خوردن مقادیر زیادی مواد غذایی پس از طی نمودن گرسنگی، دستگاه گوارش این افراد را با آسیب جدی مواجه می سازد.

رژیم درمانی کمک می کند تا فرد به هنگام ترک اعتیاد تغییرات نامطلوب جسمانی از جمله کاهش وزن را تجربه نکند. زیرا این شیوه با استفاده از تکنیک های اصولی، رخدادها و تغییرات نامطلوب جسمی را کاهش می دهد.

علاوه بر این از آنجا که در رژیم درمانی، گروهی خبره و متخصص با بیمار همراه می گردند، تنش های روحی و روانی بیمار نیز تا حد چشمگیری کاهش می یابد.

باید خاطر نشان ساخت که رژیم درمانی برای افرادی که به دنبال ترک اعتیاد هستند، به دلیل کند شدن سیستم گوارش این افراد فرایندی خاص دارد. این افراد باید مصرف مواد غذایی را به تدریج افزایش دهند تا بدن توانایی تطبیق با شرایط موجود را پیدا کند. افرادی که به تازگی مصرف مواد اعتیاد آور را ترک نموده اند، می توانند با داشتن رژیم درمانی مناسب و داشتن وعده های غذایی منظم، قند خون خود را متعادل نمایند. چرا که نبود میان وعده و وعده های غذایی ناسالم و نامنظم موجب افت قند خون شده و نیاز فرد به مصرف مواد را افزایش می دهد.

نقش رژیم درمانی در ترک اعتیاد

بسیاری از تحقیقات نشان داده که رژیم درمانی مناسب، نقش مؤثری در درمان اعتیاد ایفا می کند. اگر این رژیم درمانی توسط متخصصان انجام شود، به مراتب طول درمان را کاهش می دهد. در ادامه به مهم ترین مواردی که رژیم درمانی در ترک اعتیاد به بهبود و ارتقای کیفیت حال افراد کمک می کند، اشاره خواهیم کرد:

  1. نکته بسیار مهم در رژیم درمانی برای ترک اعتیاد، کمک به روند بهبودی بیماران می باشد. بدین صورت که در این شیوه، با استفاده از روش های نوین و شناخت و آگاهی دقیق از احوال بیماران، مسیر بهبودی با سرعت بیشتر و نیز کیفیت بالاتری طی خواهد شد.
  2. در مراحل مختلف رژیم درمانی، با دقت بسیار بالایی، سلامت شخص کنترل می شود. این امر به کاهش چشمگیر علائم و عوارض ناشی از مصرف مواد اعتیاد آور منجر خواهد شد.
  3.  
  4. رژیم درمانی با گام های موثر در مسیر ترک اعتیاد، تغییرات مهم و مثبتی را در فرد ایجاد می نماید و در ارتقای کیفیت و سبک زندگی نقشی مهم ایفا می نماید.

ویژگی غذاهای مناسب برای ترک اعتیاد

به طور معمول در یک رژیم درمانی مناسب برای افرادی که در حال درمان اعتیاد هستند، 45 درصد کربوهیدرات، 25 درصد چربی مفید و سالم، انواع ویتامین ها، 30 درصد پروتئین، غذاهای امگا 3 دار و 30 گرم فیبر قرار می گیرد. بدون شک این مواد بر روی بدن تأثیراتی خواهند داشت. به طور مثال استفاده از پروتئین ها موجب التیام عضلات و بهبودی آن ها و متعادل نمودن هورمون های بدن می شوند. ویتامین های گروه B موجب کاهش درد در هنگام ترک مواد خواهند شد. هم چنین ویتامین E و ویتامین C و موادی از قبیل کروم، گلوتامین و روی موجب تقویت سیستم دفاعی بدن می گردند. فیبر موجود در سبزیجات تیره رنگ و غلات، قند خون را تنظیم نموده و موجب بهبودی دستگاه گوارش می شود.

هم چنین توصیه می شود که بعد از ترک اعتیاد، از غذاهای نشاسته دار هم چون ماکارونی، نان، عدس، نخود، لوبیا که سرشار از کربوهیدرات می باشند، استفاده گردد. در کنار این مواد غذایی، نباید مصرف نوشیدنی های مفید را از برنامه غذایی خود دور نگه دارید.

چه مواد غذایی مناسب ترک اعتیاد نیستند؟

اعتیاد به مواد منجر به تغییراتی در تغذیه فرد می شود که عادات غذایی ناسالم و کاهش مصرف غذا از جمله این موارد است. مصرف موادی هم چون مرفین، هروئین و تریاک، جذب کلسیم را کاهش داده و پتاسیم خون و کلسترول را افزایش می دهد. نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از افراد مبتلا به سوء مصرف مواد، مصرف سیگار، مواد قندی و مواد کافئین دار را جایگزین مواد مخدر کرده و این کار را به یک عادت تبدیل می کنند. اگر این موارد مدیریت و هدایت نشود، می تواند منجر به اعتیاد به مواد غذایی ناسالم گردد. به طور کلی برخی از مواد غذایی از جمله؛ نوشیدنی های انرژی زا، قهوه، نوشابه ها، آبنبات، شکر، قند، غذاهای بسیار چرب، فست فود، شیرینی جات و نوشیدنی های الکلی، بهتر است در زمان ترک و بعد از آن، مصرف نشوند.

رژیم درمانی در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی

افراد مبتلا به مصرف مواد اعتیاد آور به دلیل تأثیرات مخرب آن، تحت فشار بوده و از عوارضی هم چون سوء تغذیه رنج می برند. از آن جایی که ترک مواد، اثراتی را به همراه دارد، باید رژیم غذایی مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. کلینیک کیمیای رهایی اولین مرکز علمی درمان اعتیاد در ایران است که با بهره گیری از مجرب ترین پزشکان و روانشناسان در زمینه درمان بیماران به صورت حضوری و غیر حضوری فعالیت می کند. این مجموعه با ارائه خدمات تخصصی در زمینه رژیم درمانی، سابقه ای درخشان در امر ترک اعتیاد دارد.

کلینیک کیمیای رهایی در زمینه سم زدایی، رژیم درمانی و ترک اعتیاد در سریع ترین زمان ممکن، خدمات متفاوتی را ارائه می کند. هم چنین دپارتمان کیمیای رهایی با استفاده از به روز ترین روش های رژیم درمانی و به کارگیری این روش ها در ترک اعتیاد، به نتایج مطلوبی رسیده است. کارنامه درخشان این مجموعه و رضایت افراد، برگی زرین در دفتر این کلینیک می باشد. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از خدمات کامل این کلینیک و دوره های بهبودی آن، با شماره تلفن های داخل صفحه تماس حاصل فرموده و نظرات خود را در پایان این متن، درج نمایید.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!