لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تست روان شناسی ترک اعتیاد با بهترین متخصصی این حوزه

تست روانشناسی ترک اعتیاد

تست روان شناسی ترک اعتیاد آری یا خیر؟

تست روان شناسی ترک اعتیاد شعاری است که زیاد به آن پرداخته شده؟ یا رویکرد علمی است که برای ترک اعتیاد و درمان اعتیاد می توان از آن بهره برد.

پاسخ: تست روان شناسی اعتیاد یک روش علمی برای شناسایی اختلالات روان و ارائه پلن درمانی مناسب است.
بله تست روان شناسی واقعیتی است که شاید کمتر به آن پرداخته شده است و در حقش اجحاف شده است! زیرا با کمک این تکنیک است که می توان میزان مستعد بودن و علل زمینه ای اعتیاد را کشف و آن را برطرف کرد.

سوالاتی از قبیل چرا به اعتیاد دچار شدم؟
چرا رفتارهای غیرعادی در دوره اعتیاد رخ می دهد؟
چه اختلال روانی منجر به عود اعتیاد من شده است؟
چه درمانی برای اختلال روان برای من مناسب است؟
و بسیاری از سوالات دیگر که همگی با تست های روان شناسی معتبر قابل پاسخ است.

در این مقاله علت مفید بودن تست روان شناسی برای ترک اعتیاد و همچنین انواع تست روان شناسی اعتیاد ارائه شده است.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

تست روانشناسی برای ترک اعتیاد شعار یا واقعیت

 • تست روانشناسی روشی است که متخصصان سلامت روان با کمک آن در مورد وضعیت روانی و شخصیت افراد اطلاعات بیشتری کسب می کنند.
 • این تست های روان شناسی می توانند جنبه های مختلفی را بررسی کنند که می توان از آن ها برای تشخیص و درمان اختلالات روانی استفاده کرد.
 • با کمک تست های روانشناسی همچنین می توان به خودشناسی و رشد و ارتقا شخصیت کمک کرد.
  از آن جایی که بسیاری از بیماری های روانی و عصبی را نمی توان از طریق ژنتیک یا آزمایش خون شناسایی کرد، ارزیابی روان شناختی ابزاری مهم است. درست مانند یک پزشک که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت بیمار، آزمایشات پاراکلینیکی مانند رادیوگرافی، آزمایشات خون و… را تجویز می کند، یک روان پزشک و روان شناس نیز تست های روانشناسی را برای تشخیص مشکل بیمار توصیه می کند.

آیا می دانستید؟
اکثر افرادی که به دنبال اعتیاد هستند، دارای اختلالات همزمان مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات دوقطبی یا تروما هستند. این مسائل ممکن است با سوء مصرف مواد پوشانده شوند، اما زمانی که فرد هوشیار شد باید به آن ها رسیدگی شود تا بهترین شانس برای بهبودی طولانی مدت به فرد داده شود.

نقش تست روانشناسی برای ترک اعتیاد

 • آزمون ها و اندازه گیری روان شناختی روشی برای ارزیابی وضعیت ذهنی و رفتارهای بیرونی فرد هستند.
 • در تست های روانشناسی، آزمودنی را با محرک هایی معینی تحریک می کنند که آزمودنی به آن ها پاسخ یا واکنش می دهد.
 • بسته به نوع تست، این پاسخ ها چیزی در مورد هوش، توانایی، مهارت، علایق، دستاوردهای آموزشی و شغلی و شخصیت ارائه می دهد.
 • اغلب این تست ها، به ویژه در تشخیص بیماری های اختلال روان مفید هستند- در واقع با این تست ها می توان به وجود اختلال، محل احتمالی آن و نقایص عملکردی ناشی از آن پی برد.

آزمون های مختلفی مانند آزمون لکه جوهر یا آزمون رورشاخ برای ارزیابی احتمال وجود مشکل سوء مصرف مواد، بررسی تاثیر مصرف مواد بر رفتار و عملکرد مغز به صورت حاد و مزمن و برای ارزیابی ویژگی های شخصیتی استفاده می شوند.

آیا می دانستید؟

بررسی های متعدد در طول زمان، برای جستجوی مجموعه ای از ویژگی ها (شخصیت اعتیاد آور) به این شناخت حاصل شده است که تعدادی از مسیرهای مختلف منجر به رفتارهای اعتیاد آور می شوند.

برخی از ویژگی های اخلاقی یا ترکیبی از این ویژگی ها افراد را مستعد اعتیاد می کند. همچنین در زمانی که فرد اعتیاد دارد، رفتار ممکن است به گونه ای ساختار یابد که در نگرش، واکنش ها و … تغییراتی ایجاد کند. اما پس از ترک اعتیاد این رفتارها به طور جزئی یا کلی ناپدید می شوند.

برای مثال:
افرادی که در دوره اعتیاد الکل دچار اختلال شخصیت یا سایر آسیب های روان شناختی شده اند، بعد از مدتی از ترک الکل و با جلسات روان شناسی این اختلال برطرف می شود. که تمامی این موارد با کمک تست روان شناسی قابل شناسایی است.

چرا تست روان شناسی در ترک اعتیاد لازم است؟

دلایل زیادی برای انجام تست روانشناسی ترک اعتیاد وجود دارد. اغلب از این آزمایشات برای تشخیص یا ایجاد یک برنامه درمانی استفاده می شود. بسیاری از اوقات دشوار است که دقیقا بگوییم چرا فرد در زندگی یا محل کار مشکل دارد.

به عنوان مثال:
ممکن است ندانید که آیا فرزندان در مدرسه به دلایل اختلالات روانی دچار افت تحصیلی شده است، به این ترتیب تست های روان شناختی نیز بینشی را در مورد نحوه رفتار با شخص ارائه می دهند.

آیا می دانستید؟
چالش های مختلف نیازمند رویکردهای درمانی مختلفی هستند و همه درمان ها برای همه افراد مناسب نیستند. به همین دلیل آزمایشات روان شناسی انجام می شود تا به پزشکان کمک کند بهتر بدانند چگونه به بیماران خود کمک کنند.

مزایای تست روان شناسی برای ترک اعتیاد؟

انواع تست روانشناسی ترک اعتیاد به بیماران این امکان را می دهد تا دقیق ترین تشخیص را متناسب با وضعیت خود دریافت کنند، تشخیص دقیق در ایجاد یک پلن درمانی شخصی سازی شده در درمان اعتیاد بسیار موثر خواهد بود.
تست روانشناسی اعتیاد به تیم بالینی اجازه می دهد تا علل اساسی مصرف مواد توسط فرد مصرف کننده و ارتباط آن ها با مصرف مواد را درک کند.
با ارزیابی این مسائل زمینه ای، تیم بالینی می تواند به اختلالات همزمان مانند تروما، اختلالات خلقی، اختلالات شخصیتی و هم وابستگی رسیدگی کنند.
توجه به اختلالات زمینه ای در زمان مناسب به بیماران کمک می کند تا از موانع و مشکلات در بهبودی اولیه جلوگیری کنند.

انواع تست های روان شناسی برای ترک اعتیاد

انواع مختلفی از تست روان شناسی اعتیاد وجود دارد که هر کدام هدف خاص خود را دارند. برخی از تست ها برای محیط های آموزشی مفید هستند، در حالی که برخی دیگر اغلب در زمینه پزشکی یا حرفه ای استفاده می شود. در زیر برخی از رایج ترین تست های روان شناسی که در درمان اعتیاد نیز کاربرد دارد ذکر شده است:

ارزیابی سلامت روان یکی از انواع تست روان شناسی اعتیاد

این تست به دنبال نشانه هایی از بیماری روانی است. اگر به روان پزشک یا روان شناس مراجعه کنید احتمالا یک سری سوالات از شما می پرسند تا بهتر بفهمند چه مسائل روان شناختی ممکن است شما را آزار دهد. برای مثال پاسخ های شما می تواند به تشخیص اختلال شخصیت یا اختلال خلقی اشاره کند.

تست شناختی نوع دیگر تست روانشناسی میزان اعتیاد به مواد مخدر

 • تست شناختی به عنوان تست هوش نیز شناخته می شود. این تست مهارت های تفکر انتقادی، حل مسئله، واژگان، درک مطلب و حافظه را مورد آزمایش قرار می دهد.
 • تست های ضریب هوشی برای به دست آوردن بینش در مورد پتانسیل یک فرد یا اندازه گیری اینکه چگونه یک فرد وظایف خاص را انجام می دهد مفید است.
 • تست های شناختی می توانند به شناسایی مناطقی که فرد در آن مشکل دارد و جایی که ممکن است به کمک اضافی نیاز داشته باشد کمک می کند.

آیا می دانستید که این تست یکی از تست های کاربردی در ایجاد برنامه درمانی برای ترک اعتیاد است؟

ارزیابی شخصیت از انواع تست روان شناسی برای ترک اعتیاد

این تست به دنبال ویژگی هایی است که شخصیت شما را می سازد. به عنوان مثال ممکن است از شما سوالاتی در مورد اینکه آیا در محیط بیرون از منزل خجالتی هستید یا خیر بپرسند.
تست های شخصیت نیز برای پیش بینی اینکه چگونه ممکن است در موقعیت های خاص رفتار کنید و چه حرفه هایی ممکن است برای شما مناسب تر باشد استفاده می شود.

آیا می دانستید؟
این تست یکی از محبوب ترین تست های روان شناسی است. تست های شخصیت معمولا برای سرگرمی انجام می شود اما یکی از تست های مهم در جلسات روان شناس برای ترک اعتیاد است.

تست های فرافکنی نوع دیگر تست روان شناسی اعتیاد

این تست ها نحوه ایجاد ارتباط و مسیرهایی را که ذهن شما طی می کند، بررسی می کند.
معروف ترین آن ها تستی است که از بیماران می خواهد تصاویری که در لکه های جوهر می بینند توصیف کنند که به آزمون تست جوهر رورشاخ معروف است.
یکی دیگر از انواع رایج آزمون فرافکنی، تداعی کلمه است. در این تست، بیمار کلمه یا عبارتی را دریافت می کند و از او خواسته می شود اولین فکری که به ذهنش می رسد را توصیف کند.
از این تست برای شناخت وضعیت ذهنی افراد معتاد به وفور استفاده می شود.

بهترین تست های روان شناسی در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی

تست های روان شناسی در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی به متخصصین این امکان را می دهد که طیف کاملی از نیازهای درمانی بیمار را انجام دهند.
اطلاعات حاصل از نتایج تست به متخصصین بینشی در مورد ترکیب مناسب روش های روان درمانی، دارو درمانی و … ارائه می دهد.
تست روان شناسی اعتیاد همچنین اطلاعاتی برای درمان های تکمیلی و برنامه های مراقبت مداوم ارائه می دهد.

خوب است بدانید که:
خدمات روان شناسی و تست روانشناسی ترک اعتیاد که همگی از گایدلاین های بالینی و مراجع استاندارد دریافت شده است، همگی نشان دهنده این است که کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی از درمان مبتنی بر شواهد برای مراجعین خود استفاده می کنند.

سوال: چرا کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی حرف اول را در تست روانشناسی اعتیاد می زند؟

زیرا
تفسیر تست های روان شناسی به صورت اصولی و درست و همچنین زمان درست انجام تست روان شناسی، مکان صحیح برای انجام تست روان شناسی و …. همگی در نتیجه تست موثر هستند. روان شناسان حرفه ای و خبره ما در این مرکز با در نظر گرفتن تمامی شرایط و ارزیابی وضعیت فرد در زمان تست، تست روان شناسی برای ترک اعتیاد را انجام می دهند.

متخصصین و روان شناسان حرفه ای و مجرب در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی با سال ها تجربه در زمینه خدمات روان شناسی و ترک اعتیاد، کمک شایانی به افراد مصرف کننده و خانواده های آن ها ارائه کرده است.

کلام آخر
تست روانشناسی ترک اعتیاد همچون فانوس دریایی است که در شب های تاریک در دریای بیکران می تواند راه را برای ناخدایان روشن کند و مسیر را به آن ها نشان دهد. تست روان شناسی در دنیای تاریک اعتیاد به منزله نقطه امیدی است که می توان با کمک آن علت مبتلا شدن به اعتیاد را کشف و مشکل و اختلال زمینه ای را تشخیص و طرح درمان مناسب ارائه کرد.
شاید از نگاه شما تست های روان شناسی اعتیاد تنها چند گزینه باشد که می توان پاسخ اشتباه به آن داد و روان شناس را گمراه کرد! اما باید گوشزد کنیم که این تست ها به گونه ای سوالات را چیدمان می کند و نحوه تکرار و نحوه پرسش به گونه ای است که بتوان دروغ را از واقعیت تشخیص داد. پس کافیست به تیم متخصص ما در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی اعتماد کنید.

هدف ما جامعه ای سبز و به دور از اعتیاد است، امید که با آگاهی شما بتوان این مسیر را طی کرد.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!