لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک فنتانیل : بهترین متود ترک اعتیاد به داروی فنتانیل + مشاوره

ترک فنتانیل

اگر  در پی یافتن بهترین روش ترک فنتانیل هستید 5 دقیقه از زمان خود را صرف این مقاله کنید، به شما قول می دهیم که برای ترک فنتانیل تصمیم جدی بگیرید، در این مقاله ناگفته هایی در مورد این ماده اعتیاد آور ذکر شده است که انگیزه کافی برای ترک اعتیاد فنتانیل را در شما ایجاد می کند. با ما همراه باشید.

فنتانیل چیست؟

فنتانیل یک داروی مخدر قوی تر از مرفین است و سوء مصرف فنتانیل امروزه افزایش یافته است.  فنتانیل دارویی سنتر شده افیونی است که بیش از 50 تا 100 برابر قوی تر از مرفین است. این دارو برای تسکین دردهای شدید مانند دردهای بعد از جراحی، در طول دوره سرطان و درد ناگهانی استفاده می شود.  تحمل به فنتانیل زمانی رخ می دهد که بدن برای رسیدن به اثرات آن نیازمند دوزهای بیشتر است. زمانی که تحمل نسبت به فنتانیل شکل گرفت وابستگی به فنتانیل ایجاد می شود.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

آیا فنتانیل اعتیاد آور است؟

تحمل به فنتانیل زمانی رخ می دهد که بدن برای رسیدن به اثرات سرخوشی و آرام بخشی آن نیازمند دوزهای بیشتر است. زمانی که تحمل نسبت به فنتانیل شکل گرفت، در نهایت وابستگی و اعتیاد به فنتانیل ایجاد می شود. در نتیجه فنتانیل مانند سایر داروهای آرام بخش، قدرت اعتیاد بالایی دارد. از آن جایی که این دارو بر مغز تاثیر می گذارد، ترک آن بدون کمک گرفتن از پزشک بسیار دشوار است.

سوء مصرف فنتانیل و اثرات آن

مانند سایر مواد افیونی، فنتانیل خطر سوء مصرف را به همراه دارد. موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر آمریکا نشان داده است که فنتانیل پتانسیل بالایی برای ایجاد اعتیاد دارد. زیرا فردی که فنتانیل را در سطوح تجویز شده مصرف می کند، سرخوشی و احساس آرامش شدیدی مشابه هروئین را تجربه خواهد کرد، به همین دلیل احتمال اعتیاد به آن زیاد است.
علائم فیزیکی ناشی از سوء مصرف فنتانیل شامل موارد زیر است:

 1. کند شدن تنفس
 2. تشنج
 3. سردرد
 4. سرگیجه
 5. تاری دید
 6. یبوست
 7. تهوع و استفراغ
 8. خواب آلودگی

سوء مصرف فنتانیل می تواند سیستم تنفسی را تا حد نارسایی ریوی تحت تاثیر قرار دهد و امکان کاهش علائم حیاتی و مرگ نیز وجود دارد.
ترکیب فنتانیل با مواد مخدر غیرقانونی مانند هروئین یا محرک هایی مانند کوکائین، عوارض جانبی مخرب فنتانیل را افزایش می دهد. علائم اعتیاد به فنتانیل اکثر افراد مصرف کننده فنتانیل معتقد هستند که این ماده عوارض جانبی قابل توجهی مانند هروئین یا سایر مواد مخدر خیابانی ندارد، اما باید بگوییم که این تصور اشتباه است. فنتانیل به طور جدی بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد و منجر به ترشح مقدار زیادی دوپامین می شود که به مرور تغییرات عصبی شیمیایی را ایجاد کرده که در نهایت وابستگی و اعتیاد آغاز می شود.

ترک فنتانیل

زمانی که فرد فنتانیل را در مدت طولانی و دوزهای زیاد مصرف کند، تغییراتی در شیمی مغز ایجاد می شود، زیرا این داروها، گیرنده های مواد افیونی را اشغال کرده و در عملکرد انتقال دهنده های عصبی اختلال ایجاد می کند که در نهایت تغییراتی در عملکرد مغز به وجود می آورند. بعد از مدتی مصرف، مغز به تنهایی قادر به ساخت انتقال دهنده های عصبی طبیعی نیست و به دارو متکی می شود. در نتیجه اگر مصرف فنتانیل قطع شود، علائم ترک ایجاد می شود. از نظر فیزیکی علائم ترک ممکن است ماهیتی مانند علائم آنفولانزا داشته باشند و علائم روانی مختلفی نیز بروز می کند

علائم اعتیاد به فنتانیل

از آن جایی که افراد مصرف کننده فنتانیل معتقد هستند که این ماده پتانسیل قابل توجهی مانند هروئین یا سایر مواد مخدر خیابانی ندارد اما فنتانیل سوء مصرف را به همراه دارد که این امر سبب وابستگی و اعتیاد می شود.

فنتانیل به میزان قابل توجهی بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد و منجر به ترشح مقدار زیادی دوپامین می شود که به مرور تغییرات عصبی شیمیایی را ایجاد می کند. 

ترک فنتانیل چقدر طول می کشد؟

کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (NLM) گزارش می کند که: “سندروم ترک مواد افیونی مانند فنتانیل را در عرض 12 تا 30 ساعت بعد از آخرین دوز مصرفی شروع می شود. به طور کلی علائم ترک از 12 تا 24 ساعت شروع می شود و در مجموع 72 ساعت این علائم باقی می ماند.”

علائم ترک فنتانیل

 با توجه به نیمه عمر فنتانیل که حدود 17 ساعت است احتمالا حدود یک روز بعد از قطع مصرف علائم ترک شروع می شود. علائم ترک فنتانیل به شرح زیر است:

 1. خمیازه
 2. تعریق
 3. بی قراری
 4. آبریزش بینی
 5. لرز
 6. کمردرد
 7. گرفتگی معده
 8. درد در مفاصل و یا عضلات
 9. ضعف عضلانی
 10. حالت تهوع و یا استفراغ
 11. بی اشتهایی
 12. اسهال
 13. افزایش ضربان قلب
 14. فشار خون
 15. افزایش تعداد تنفس
 16. بی خوابی
 17. اضطراب
 18. گشاد شدن مردمک چشم

سندروم ترک مواد افیونی به طور معمول در چند روز اول به اوج خود می رسد و در عرض یک هفته کاهش می یابد.

علائم فیزیکی ترک فنتانیل چیست؟

در زیر برخی از رایج ترین علائم ترک فنتانیل را شرح داده ایم:

 • تعریق
 • لرز
 • درد و اسپاسم
 • آبریزش بینی و چشم
 • خمیازه بیش از حد
 • اختلال در خواب، تنفس و ضربان قلب سریع
 • فشار خون
 • بی خوابی

علائم روانی ترک فنتانیل چیست؟

نوسانات خلقی

اضطراب

افسردگی

مشکلات حافظه یا شناختی

هوس شدید

ترک فنتانیل

 

بهترین روش ترک فنتانیل

قطع مصرف فنتانیل و ترک خودسرانه آن می تواند یک دوره ناخوشایند باشد. کسانی که به فنتانیل اعتیاد دارند در صورت قطع مصرف یا کاهش دوز در خانه، احتمالا یک دوره ترک دردناک را تجربه خواهند کرد.
شدت ترک فنتانیل به عوامل متعددی بستگی دارد. علائم ترک از تحریک پذیری، لرز و یا تعریق و بی قراری متغیر است. اما علیرغم اینکه علائم ترک فنتانیل، کشنده نیستند، اما افراد در برابر وسوسه و هوس مصرف بسیار آسیب پذیر هستند، به همین دلیل بهترین روش ترک فنتانیل در مرکز ترک اعتیاد معتبر است زیرا سبب پاکسازی سریع و بدون درد می شود و احتمال عود اعتیاد را کاهش می دهد.

دارو درمانی در فرایند سم زدایی ترک فنتانیل

دارو درمانی برای ترک فنتانیل در زمان هایی که علائم ترک شدید است به صلاحدید پزشک تجویز می شود. پزشک ممکن است از داروهای نگهدارنده یا جایگزین جهت کاهش علائم ترک استفاده کند، اما این امر به این منظور نیست که در تمامی فرایند سم زدایی پزشکی برای تمامی افراد از دارو درمانی استفاده می شود. برخی از داروهای مورد تایید FDA مانند بوپرنورفین، متادون، نالترکسون برای تسکین وسوسه و کاهش علائم ترک استفاده می شود.

رویکرد سم زدایی پزشکی برای ترک فنتانیل

در رویکرد سم زدایی و ترک تدریجی، پزشک با در نظر گرفتن میزان دوزهای مصرفی و مدت مصرف، ابتدا پلنی برای کاهش تدریجی دوزها پیاده سازی می کند.پزشک، همزمان فرد را از نظر علائم جسمانی و میزان تحمل مورد بررسی قرار می دهد تا در صورت نیاز میزان دوز را کاهش یا افزایش دهد.

روان درمانی برای ترک فنتانیل

روان درمانی یکی دیگر از رویکردهای درمانی مهم است که برای ترک فنتانیل استفاده می شود. در این روش، روان شناسان از تکنیک های روانشناسی برای بهبود وضعیت سلامت روان فرد مصرف کننده استفاده می کنند.
روان شناسان خبره، علت زمینه ای ابتلا به اعتیاد را کشف کرده و سپس با در نظر گرفتن شرایط روحی و جسمی بیمار، تکنیک های مانند خانواده درمانی، گروه درمانی، روان درمانی فردی و … را اجرا می کنند. مزایای روان درمانی برای ترک فنتانیل:

 • مشاوره و روان درمانی، شانس بهبودی فرد برای غلبه بر اعتیاد فنتانیل را افزایش می دهد.
 • روان شناسان متبحر و حرفه ای به فرد کمک می کنند تا مشکلات شخصی و اجتماعی که به دنبال اعتیاد به فنتانیل پیش آمده است را حل کند.
 • جلسات روان شناسی به فرد احساس ارزشمند بودن را می دهد.

برنامه درمانی برای اختلالات روان ممکن است شامل یک چند مورد زیر باشد:

 1. یادگیری استراتژی مقابله ای در برابر وسوسه
 2. ارائه پاداش هنگام دستیابی به اهداف برای مثال غلبه بر وسوسه
 3. جلسات انگیزشی برای تغییر رفتار
 4. درمان شناختی رفتاری سبب ایجاد باور در توانایی فرد برای مقابله با اعتیاد
 5. خانواده درمانی

پیشگیری از عود اعتیاد به فنتانیل

با توجه به اینکه وابستگی و اعتیاد به فنتانیل هم به صورت جسمی و هم روانی رخ می دهد، حتی اگر بدن از متابولیسم های فنتانیل پاک شود، اما ممکن است از نظر روانی همچنان وابسته این دارو باشد. بنابراین برای پیشگیری از هوس و وسوسه مصرف فنتانیل، باید دوره های روان شناسی ادامه یابد و تکمیل شود.

کلینیک ترک فنتانیل کیمیای رهایی

کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی با بهره مندی از متخصصین با تجربه و حاذق و ارائه رویکردهای جامع چند بعدی سعی در ارائه خدمات ترک اعتیاد و درمان مواد مخدر و مواد توهم زا دارد. برای اینکه بتوانید این مسیر پرپیچ و خم و دشوار ترک اعتیاد و درمان فنتانیل را با موفقیت پشت سر بگذارید، بهتر است از مشاوره روانشناسی و مشاوره بالینی مرکز کیمیای رهایی بهره مند شوید.

بهترین روش ترک فنتانیل استفاده شده در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی به شرح زیر است:

 1. دارو ‌درمانی
 2. روان درمانی
 3. طب سوزنی
 4. طب سنتی
 5. خانواده درمانی
 6. گروه درمانی
 7. روان درمانی حمایتی ( روانشناس پشتیبان)

هر آنچه که در انتها باید بدانید

شما تنها نیستید! بسیاری دیگر از افراد تاکنون از اعتیاد به فنتانیل رنج برده اند و سپس از این وضعیت رها شده اند. وابستگی و اعتیاد به فنتانیل با کمک رویکردهای درمانی اصولی و استاندارد و تحت نظارت پزشک و روان شناسان حرفه ای درمان می شود. رویکرد درمانی که در مرکز ترک فنتانیل کیمیای رهایی ارائه می شود، نجات دهنده زندگی شما است، به شرطی که خودتان تصمیم بگیرید و با این مرکز تماس بگیرید.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!