لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک سیگار: بهترین روش ترک سیگار با پشتیبانی و مشاوره

ترک سیگار

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

آیا صرف کردن 5 دقیقه زمان برای پیدا کردن بهترین روش ترک سیگار زمان زیادی است؟ در این 5 دقیقه پیش رو با خواندن این مطلب می توانید راهکار علمی را برای ترک سیگار برای همیشه پیدا کنید. در این مقاله اطلاعاتی نهفته است که به شما در برداشتن اولین قدم در ترک آسان سیگار کمک می کند. همچنین شما در این مقاله با رویکردهای درمانی کلینیک ترک سیگار کیمیای رهایی آشنا خواهید شد.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

ترک سیگار برای همیشه با بهترین روش 

ترک سیگار به معنی شکستن چرخه اعتیاد به سیگار برای توقف وسوسه بدن به نیکوتین است. برای موفقیت جهت ترک سیگار برای همیشه باید برنامه ای برای غلبه بر هوس ها و محرک ها پیاده سازی شود. فواید ترک سیگار تنها یک ساعت بعد از ترک آخرین سیگار شروع می شود، هر چقدر فرد سیگاری سریعتر سیگار را ترک کند، خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی ریوی و سایر شرایط مرتبط با سیگار را کاهش می دهد.

کلاس های گروه درمانی ترک سیگار کلینیک کیمیای رهایی

ترک سیگار چند روز طول می کشد؟

فواید حاصله از ترک اعتیاد سیگار تقریبا فوری خود را نشان می دهد. به محض اینکه فرد سیگاری، سیگار را ترک کند، بدن وی طی جدول زمانی زیر شروع به بهبودی می کند:

جدول زمانی

وضعیت فرد بعد از ترک سیگار

بعد از یک ساعت از ترک سیگار

 

20 دقیقه بعد از کشیدن آخر سیگار، ضربان قلب کاهش می یابد و به حالت عادی بر می گردد.
فشار خون کاهش پیدا می کند.
همچنین ممکن است گردش خون شروع به بهبود کند.

بعد از 12 ساعت

 سیگار حاوی مقدار زیادی سموم شناخته شده از جمله مونوکسید کربن و سایر گازهای سمی موجود در دود سیگار است. این گاز در دوزهای مضر و حتی کشنده است که از ورود اکسیژن به ریه ها و خون جلوگیری می کند. زمانی که سیگار در دوزهای زیاد و در مدت زمانی کوتاهی استنشاق شود، ممکن است خفگی به دلیل کمبود اکسیژن رخ دهد.
تنها بعد از 12 ساعت از ترک سیگار، بدن خود را از مونوکسید کربن اضافی پاک می کند. سپس سطح مونوکسید کربن به حالت عادی بر می گردد و سطح اکسیژن بدن افزایش می یابد.

بعد از 1 روز

تنها یک روز بعد از ترک سیگار، خطر حمله قلبی کاهش می یابد.
سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را با کاهش HDL (چربی مفید خون) کاهش می دهد، که در نتیجه سبب افزایش خطر گرفتگی عروق می شود.
سیگار همچنین فشار خون را بالا می برد و لخته شدن خون را افزایش می دهد که در نتیجه خطر سکته را افزایش می دهد.
در عرض یک روز بعد از ترک سیگار، فشار خون فرد شروع به کاهش می کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی ناشی از فشار خون بالا به دلیل سیگار را کاهش می دهد.
در این مدت کوتاه همچنین سطح اکسیژن خون افزایش می یابد و فرد می تواند فعالیت های ورزشی و بدنی را آسان تر انجام دهد.

بعد از 2 روز

 سیگار به پایانه های عصبی مسئول حس بویایی و چشایی آسیب وارد می کند. در کمتر از 2 روز بعد از ترک سیگار فرد ممکن است حس بویایی قوی تر و طعم های واضح تر را با التیام عصب ها متوجه شود.

بعد از 3 روز

 3 روز بعد از ترک سیگار، سطح نیکوتین در خون کاهش می یابد. در حالی که نبود نیکوتین در خون سالم تر است اما کاهش اولیه می تواند باعث بروز علائم ترک نیکوتین شود. تقریبا 3 روز بعد از ترک سیگار، اکثر افراد تا زمان سازگاری بدن، علائمی مانند بدخلقی، تحریک پذیری، سردردهای شدید و وسوسه را تجربه می کنند.

بعد از 1 ماه

در عرض یک ماه، عملکرد ریه فرد شروع به بهبودی می کند. با بهبودی ریه ها و افزایش ظرفیت ریه ها، افراد سیگاری متوجه سرفه و تنگی نفس کمتری می شوند.
استقامت ورزشی آن ها افزایش می یابد.
افراد ممکن است متوجه افزایش توانایی عملکرد قلبی و عروقی خود در زمان انجام فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن شوند.

بعد از 1 سال

 یک سال بعد از ترک سیگار، خطر ابتلا به  بیماری عروق کرونر قلب در فرد به نصف کاهش می یابد. این ریسک همچنان بعد از یک سال همچنان کاهش خواهد یافت.

بعد از 5 سال

سیگار حاوی سموم شناخته شده بسیاری است که باعث باریک شدن شریان های خونی می شود. همین سموم نیز احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهد.
بعد از 5 سال ترک سیگار، بدن به اندازه ای خود را بهبود می بخشد تا عروق خونی دوباره شروع به منبسط شدن کنند. این گشاد شدن به این معنی است احتمال لخته شدن خون کمتر است و خطر سکته نیز کاهش می یابد.

بعد از 10 سال

بعد از 10 سال از ترک سیگار، شانس ابتلای فرد به سرطان ریه و مرگ ناشی از آن در مقایسه با فردی که به سیگار کشیدن ادامه می دهد، تقریبا به نصف کاهش می یابد.
احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو و پانکراس نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

بعد از 15 سال

بعد از 15 سال از ترک سیگار، احتمال ابتلا به عروق کرونری معادل با افراد غیر سیگاری است. به طور مشابه خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده به اندازه افراد غیر سیگاری کاهش یافته است.

بعد از 20 سال از ترک سیگار

بعد از 20 سال از ترک سیگار، خطر مرگ ناشی از علل مرتبط با سیگار، از جمله بیماری های ریوی و سرطان به سطح فردی می رسد که هرگز در زندگی خود سیگار نکشیده است.
خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده برای افرادی که سیگار را ترک کرده اند نیز مانند افرادی است که در زندگی خود هرگز سیگار نکشیده اند.

چه چیزی باعث می شود سیگار بکشیم؟

نیکوتین، ماده فعال در تنباکو عامل اعتیاد به سیگار است. مغز سریع با تنباکو سازگار می شود و وسوسه مصرف بیشتر ایجاد می کند تا احساس لذت را به وجود آورد. با گذشت زمان، مغز پیش بینی می کند که چه زمانی باید سیگار بکشید.

برای مثال:

 • زمانی که احساس ناراحتی یا خستگی می کنید، فکر می کنید که “من به یک سیگار نیاز دارم” و چرخه سیگار کشیدن دوباره و دوباره انجام می شود. اما اعتیاد آور بودن سیگار تنها مرتبط به شیمی مغز نیست.
 • گاهی اوقات بوی سیگار می تواند محرک قوی برای فرد باشد. بنابراین بهترین درمان برای فرد سیگاری شناسایی محرک های قوی است که سبب وسوسه و هوش کشیدن سیگار می شود

چه چیزی باعث می شود سیگار بکشیم؟.

بهترین روش ترک سیگار چیست؟

سم زدایی و ترک سیگار می تواند بسیار آزار دهنده باشد اما اگر یک رویکرد اصولی و بهترین روش ترک سیگار است، سم زدایی سیگار راحت و بدون بروز علائم ترک انجام می شود. مهمترین نکته در طرح درمان ترک سیگار این است که وسوسه مصرف کاهش یابد که این موارد همگی در یک برنامه جامع استاندارد در نظر گرفته می شود.

همان طور که می دانید رویکردهای مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد. بهترین درمان برای فرد مصرف کننده سیگار این است که شرایط وی سنجیده شود و متناسب با وی درمان ترک سیگار ارائه شود.

بهترین روش ترک سیگار شامل:

 • کاهش تدریجی دوز سیگار با یا بدون درمان جایگزین نیکوتین
 • درمان روان شناسی

کاهش تدریجی دوز سیگار با یا بدون درمان جایگزین نیکوتین

درمان جایگزین نیکوتین با دوزهای کنترل شده سبب می شود تا بدن به تدریج خود را با دوزهای کم نیکوتین وقف دهد و مصرف کمتر و کمتر شود. بنابراین بدن قبل از آنکه به طور ناگهان از نیکوتین محروم شود به تدریج به نیکوتین کمتر عادت می کند. این روش کمک می کند تا علائم ترک سیگار تسکین یابند.

کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی با در نظر گرفتن شرایط بیمار، بهترین پلن درمانی را برای فرد پیاده سازی می کند و شرایط وی مانند باردار بودن، دوران شیردهی، وضعیت روانشناختی فرد و … را برای اجرای پلن در نظر می گیرد.

درمان روان شناسی ترک سیگار

رفتار درمانی به معنی کمک گرفتن از یک روانشناس متخصص برای پیدا کردن راه هایی برای ترک موفق سیگار است. با کمک روانشناس می توان محرک ها را شناسایی کرد و برنامه ای برای غلبه بر هوس ها پیاده سازی کرد. این روش درمانی به عنوان یک رویکرد اصلی و یا رویکرد پشتیبان پیاده سازی و اجرا می شود. مطالعات نشان داده اند که جلسات مشاوره حتی به اندازه 3 دقیقه به فرد کمک می کند تا ترک سیگار را با موفقیت پشت سر بگذارد.

ترک سیگار در خانه

حدود 90 درصد افرادی که سعی دارند سیگار را ترک کنند، بدون حمایت خارجی این کار را انجام می دهند. اگرچه اکثر افراد سعی می کنند از این طریق سیگار را ترک کنند اما این روش موفق ترین رویکرد درمان نیست. فقط 5 تا 7 درصد افراد با این روش موفق به ترک سیگار می شوند.

کلینیک ترک سیگار کیمیای رهایی

ترک سیگار نیاز به درمان و حمایت اصولی دارد. با توجه به اینکه اختلالات روحی روانی با وابستگی و اعتیاد به سیگار همراه است از این رو باید هم جنبه های جسمی و هم جنبه های روحی روانی را برای پیدا کردن علت سیگار کشیدن را پیدا کرد تا فرد ریشه ای درمان شود. این امر در مرکز ترک سیگار کیمیای رهایی با رویکرد علمی و استاندارد انجام می شود.

کلینیک ترک سیگار کیمیای رهایی

مرکز ترک سیگار کیمیای رهایی با توجه به وضعیت بیمار و اختلالات بهداشت روانی وی، برنامه درمانی متفاوتی در نظر می گیرد. رویکردهای درمانی که در این مرکز جهت ترک سیگار در نظر گرفته می شود شامل:

 1. مدیریت دارویی ترک سیگار
 2. درمان روان شناختی ترک سیگار
 3. گروه های حمایتی
 4. ارزیابی
 5. برنامه درمانی منحصر به فرد
 6. درمان شخصی
 7. مدیریت موردی
 8. جلسات درمان گروهی
 9. درمان جایگزین
 10. درمان دارویی
 11. مراقبت و حمایت طولانی مدت
 12. هیپنوتیزم
 13. طب سوزنی
 14. طب سنتی
 15. رژیم درمان

هشدار!

سیگار کشیدن حتی با محصولات گیاهی بی خطر نیست. افرادی که به دنبال بهترین روش ترک سیگار هستند باید رویکردهای درمانی استاندارد را برای ترک سریع و موفقیت آمیز سیگار دنبال کنند. در صورتی که سیگار تحت نظارت پزشک و روانشناس ترک شود، علائم ترک کاهش می یابد. همچنین ترک اعتیاد سیگار در یک مرکز معتبر تحت نظر روانشناسان حرفه ای سبب می شود تا مشکلات و ناراحتی روحی روانی که به دلیل ترک به وجود می آید، تحت کنترل قرار گیرد.  همان طور که در این مقاله خواندید، با درمان های استاندارد می توانید به راحتی از چنگال اعتیاد و وابستگی به سیگار رهایی یابید.

سوالات رایج ترک سیگار

1. داروی ترک سیگار چیست؟

داروی ترک سیگار برای کاهش علائم ترک تحت نظارت و صلاحدید پزشک توصیه می شود. ممکن است از برخی از داروها مانند وارنیکلین برای کاهش علائم استفاده شود.
اگر شما هم در مورد داروی ترک سیگار تضمینی شنیده اید، باید بگوییم فریب خورده اید. ترک سیگار برای همیشه نیازمند گذراندن دوره طبیعی ترک است.

2. مزایای ترک سیگار چیست؟

 • بهبود وضعیت دندان ها
 • برطرف شدن مشکلات تنفسی
 • بهبود روند دم و بازدم
 • پیشگیری از مشکلات عفونتی لثه
 • کاهش بیماری های زمینه ای که سیگار ریسک فکتور آن است.

3. برای ترک سیگار برای همیشه چه بخوریم؟

مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مانند سیب و موز
مصرف ویتامین و مرکبات
مصرف سبزیجات حاوی ویتامین A-C

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!