لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مشاوره زوج درمانی ترک اعتیاد با آموزش توسط بهترین متخصصین

زوج درمانی در ترک اعتیاد

مطمئنا اعتیاد علاوه بر مبتلا کردن خود فرد، اعضای خانواده، همسر یا شریک زندگی او را نیز درگیر می کند. یکی از پارامترهای الزامی، مهم و اولیه برای قدم گذاشتن در مسیر درمان اعتیاد؛ قطعا همراه بودن دو نفر به عنوان یک زوج می باشد. در این مقاله سعی شده کامل به این مسئله بپردازیم و تمام جوانب روش کمکی زوج درمانی را آشکار سازیم. لطفا با ما همراه باشید.

 زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی می تواند به بهبود روابط زوجین در بسیاری از تعاملات در زندگی مشترک کمک بسزایی کند. هر رابطه دو نفره ای ممکن است با فراز و فرود هایی همراه باشد. تضادها و اختلافات بزرگ و کوچک می تواند به مرور به این ارتباط دو نفره صدمه وارد کند. این صدمه می تواند به حالت افسردگی، تنهایی، بروز خشم، و دیگر رفتارها خود را نشان دهد. از جمله عوامل اولیه تنش و اختلاف بین یک زوج که می تواند بسیار ویرانگر نیز باشد؛ اعتیاد یکی از طرفین به مواد است. در این مورد می توان با مراجعه به کلینک هایی که تخصص ویژه در زوج درمانی ترک اعتیاد دارند، مشکل را تا حدود زیادی مدیریت و حل کرد.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

زوج درمانی ترک اعتیاد

زوج درمانی در اعتیاد، با توجه به تجارب مختلفی که در این زمینه توسط متخصصین کسب شده است، در ترک اعتیاد بسیار موفقیت آمیز بوده است. به این معنی که ارتباطات صحیح و پیوسته بین یک زوج می تواند تاثیر مستقیمی در شکست مبارزه با اعتیاد یا غلبه بر آن، داشته باشد.

مسئله اعتیاد علاوه بر درگیری معتاد، خانواده و همسر یا شریک او را هم درگیر می کند. یکی از پارامترهای اولیه و مهم برای قدم گذاشتن در مسیر ترک اعتیاد؛ همراه و همپا بودن دو نفر به عنوان یک زوج می باشد. زوج درمانی نوعی مشاوره گروهی است. مشاوره همزمان بین یک زوج می تواند حتی بعد از ترک اعتیاد هم ادامه داشته باشد. به این ترتیب از عود کردن دوباره این مشکل با این روش می توان جلوگیری کرد.

مشاوره زوج درمانی ترک اعتیاد

جلسات زوج درمانی به چه مواردی می پردازد ؟

در این روش، روانشناس و متخصص این رشته با کمک روش های علمی، به دو طرف درگیر کمک می کند که به شکل منطقی و درستی رابطه خود را مورد بازبینی قرار دهند. با کمک این روش ها می توانند زندگی و روابط خود را بهبود ببخشند. زوج درمانی می تواند در روابط زیر مورد استفاده قرار بگیرد:

روابط جنسی و زناشویی، روابط عاطفی، بهبود مسائل بین دو طرف، بهبود ارتباطات دو نفره، شناسایی اهداف زندگی مشترک، تعیین مسئولیت های دو طرف، شناخت عمیق تر طرف مقابل و مواردی از این دست.

فواید زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی می تواند سبب تغییرات مثبتی در هر دو طرف شده و به آنها شیوه درست تعامل را بیاموزد. ما به طور مختصر به چند مورد از فوایدی که این روش در روابط زوجین ایجاد می کند خواهیم پرداخت.

یادگیری مهارت های ارتباطی

با کمک این روش درمانی می توانید خوب صحبت کردن و خوب شنیدن حرفهای طرف مقابل تان، بدون ترس و خشونت کلامی و… را بیاموزید و به خوبی در ذهنتان مسائل مطرح شده را پردازش کنید.

مطالبه نیازها بدون درگیری

با کمک یک زوج درمانگر در یک محیط امن قرار خواهید گرفت. در این محیط یاد می گیرید که چطور مشکلات خود را مطرح کنید. می توانید در این محیط به بیان درست احساسات خود و یا شنیدن احساسات طرف مقابل تان بپردازید.

درک عمیق طرفین از یکدیگر

با کمک زوج درمانی خود و همسرتان را به شکل عمیقی خواهید شناخت.

افزایش مهارت های ارتباطی

درمسئله زوج درمانی ترک اعتیاد، راههای برقراری ارتباط با فرد درگیر اعتیاد و همسر وی از اهمیت بالایی برخوردار است. تا دو نفر نتوانند به راحتی با یکدیگر شروع به تعامل کنند هرگز در هیچ مسیری پیشرفت نخواهند داشت! این مساله در رابطه با اعتیاد اثری دوچندان دارد.  چه بسا عدم برقراری ارتباط خوب و موثر، سبب آلودگی و یا پیشرفت اعتیاد هم شود.

زوج درمانی ترک اعتیاد

زوج درمانی چقدر به ترک اعتیاد کمک میکند؟

روانشناسان معتقدند که روابط و تعاملات درست در خانواده می تواند بر سلامت عاطفی آنها اثر بگذارد. همانطور که می تواند سبب بروز اختلالات و سوء مصرف شود، میتواند از بروز این اتفاق و یا کنترل و رهایی از آن هم اثر مستقیمی بگذارد.

زوج درمانی در ترک اعتیاد کمک می کند تا دو طرف مشکلاتی مثل جروبحث و جدل بر سر اعتیاد؛ عدم توانایی در ایجاد ارتباط و تعامل و رفتارهایی که زمینه ساز استفاده بیشتر از مواد اعتیادآور می شود را شناسایی کنند. آنها را متوقف کنند و روش هایی را برای مبارزه با این مشکلات بیاموزند.

با کمک این روش درمانی در مساله اعتیاد، دو طرف روشهای حل مساله را فرا می گیرند، مهارت ایجاد ارتباط مثبت را آموزش می بینند و سعی در بهتر کردن رفتارهای حمایتی و مثبت خود در قبال طرف مقابل، خواهند داشت. به این ترتیب می توانیم شاهد بهبود تعاملات و کاهش تضاد و درگیری باشیم. این پیشرفت ها سبب تشویق فرد معتاد به ترک مصرف مواد مخدر خواهد شد.

برگزاری جلسات زوج درمانی در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی

اگر در ارتباطات خود با همسر و نامزدتان بخاطر اعتیاد وی به مشکل برخورده اید و از طرفی علاقه مند به حل این معضل هستید، به شما پیشنهاد می کنیم به کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی مراجعه داشته باشید. در این کلینیک با توجه به حضور کارشناسان و روانشناسان متبحر در ترک اعتیاد، یکی از مشاوره های گروهی که به شما پیشنهاد داده می شود، زوج درمانی است. در این مرکز علاوه بر ویزیت های دوره ای و منظم، از بهترین متد روز دنیا برای رفع مشکلاتتان استفاده خواهد شد.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!