لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ارائه خدمات روان پزشکی به بیمارانی که به چنگال اعتیاد دچار شده اند، باید توسط روانپزشک خبره تجویز شود تا تاثیر گذاری خود را در ترک اعتیاد نشان دهد.

در این مقاله تصمیم داریم در مورد درمان روان پزشکی ترک اعتیاد که از استانداردهای جهانی پیروی می کند نکاتی مفید بیان کنیم. خواندن این مقاله بیشتر از 5 دقیقه زمان شما را نمی گیرد اما می تواند ناگفته هایی که برای ترک اعتیاد نیاز دارید را به شما ارائه دهد.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

خدمات روان پزشکی ترک اعتیاد لازم است یا خیر؟

بیماری های اعصاب و روان ناشی از اختلالاتی است که به دلیل تغییر در فرایند، ساختار و عملکرد انتقال دهنده های عصبی یا گیرنده های سلول های مغزی ایجاد می شود. اما کدام یک از تخصص های پزشکی برای درمان این اختلالات مفید است؟ جواب این است که روانپزشک و روان شناس هستند که به صورت مکمل با همدیگر به ارزیابی و درمان بیمار مبتلا به اختلالات اعصاب و روان می پردازند.

اعتیاد چه ارتباطی به روان پزشکی دارد؟

خدمات روان پزشکی در جهت ارتقا سلامت اعصاب و روان و کاهش علائم روانی ترک اعتیاد برای بیماران به کار گرفته می شود.
برای اینکه علت بهره گیری از درمان روانپزشکی برای ترک اعتیاد را درک کنید، ابتدا باید بدانید که:
مشکلات و اختلالات رفتاری، بیماری های روانی، نشانه های روانی علائم ترک و …در زمان اعتیاد ممکن است ایجاد شوند که به درمان نیاز دارند که این درمان توسط روانپزشک به بیماران ارائه می شود.

چرا خدمات روان پزشکی؟

روان پزشکی تخصصی است که بر غربالگری، پیشگیری، ارزیابی، تشخیص، درمان و فالواپ اختلالات سلامت روان متمرکز است. روان پزشک با آزمایشات پاراکلینیک و همچنین معاینه فرد، دارو درمانی یا روان درمانی را برای بیمار انجام می دهد.
خدمات روان پزشکی جزء جدایی ناپذیر ترک اعتیاد است! بله درست خواندید. ارزیابی و بررسی فرد از بعد مشکلات رفتاری و اعصاب و روان یکی از ارکان ترک اعتیاد است زیرا بیمار در هنگام اعتیاد، در زمان ترک و بعد از ترک دچار بیماری های اعصاب و روان می گردد که نیاز به درمان دارد.
بهتر است برای شفاف شدن این موضوع مطلب زیر را بخوانید.

چرا فرد هوس مصرف مواد می کند؟

افرادی که اعتیاد را تجربه می کنند از یک وضعیت غیر نرمال بالینی رنج می برند. این بیماری مزمن و پیشرونده آن ها را هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی تحت تاثیر قرار می دهد. ساختار و عملکرد مغز از طریق قرار گرفتن مکرر در معرض مواد مخدر دچار تغییر می شود. اعتیاد همچنین با تداخل در فرآیندهای روانی مانند نحوه درک افراد از خود و دنیای اطراف بر بیمار مبتلا به اعتیاد تاثیر می گذارد.
بنابراین:

استفاده از خدمات روان پزشکی در درمان اعتیاد در کنار سایر رویکردهای درمانی تاثیر مثبتی بر روند بهبودی جسمی و روانی فرد دارد.

انواع خدمات روان پزشکی برای ترک اعتیاد چیست؟

درمان روانپزشکی برای موارد زیر برای بیماران درگیر اعتیاد به کار می رود:

 • جهت دارو درمانی
 • جهت درمان اختلالات رفتاری در بیماران
 • جهت مدیریت موقعیت های بحرانی و تهدید کننده زندگی
 • جهت ارزیابی و درمان مشکلات گروه های سنی مختلف و خانواده بیماران مبتلا به اعتیاد

1. خدمات روان پزشکی در زمینه دارو درمانی برای درمان اعتیاد

روان پزشک در موقعیت های بحرانی تهدید کننده زندگی مانند خودکشی یا آسیب فیزیکی به دیگران و سایر شرایط خاص، دارو درمانی را برای ترک اعتیاد پیشنهاد می کند.
در ابتدا روانپزشک بعد از معاینات اولیه و بررسی وضعیت فرد، بیماری را تشخیص می دهد و سپس داروهای روان پزشکی را برای درمان اعتیاد تجویز می کند.

نکات مهم در داروهای روانپزشکی برای ترک اعتیاد

 • داروهای روانپزشکی باید متناسب با وضعیت بیمار تجویز شود.
 • دارو درمانی باید تحت کنترل و نظارت روانپزشک باشد و دوز و مدت زمان مصرف نیز باید براساس نظر وی تعیین شود.
 • داروهای روانپزشکی فقط برای بیماری تشخیص داده شده باید مصرف شود.
 • از مصرف خودسرانه داروهای روانپزشکی باید اجتناب شود.

ممکن است شما هم با سوالاتی مانند بهترین دارو ترک اعتیاد چیست؟ یا داروهای ترک اعتیاد جدید را از کجا می توان تهیه کرد؟ یا بهترین و سریع ترین دارو برای ترک اعتیاد در منزل؟ را شنیده باشید.

 

اما جواب این حجم انبوه از سوالات بی پاسخ چیست؟
پاسخ روشن و شفاف است. سریع ترین روش برای ترک اعتیاد در منزل و یا ترک اعتیاد در هفت روز و …. چیزی جز دروغ و خالی کردن جیب شما نیست. همچنین اینکه کدام دارو بهترین دارو است نیز پاسخی ندارد. با شما تعارف نداریم و بهتر است حقیقت را قبول کنید تا زودتر از چنگال اعتیاد رها یابید.

داروهای روان پزشکی یک تکنیک درمانی برای کاهش و رفع علائم روانی در هنگام ترک اعتیاد و درمان هم زمان اختلالات سلامت روان است که باید بر طبق یک پلن درمانی استاندارد اجرا شود تا تاثیر گذاری خود را داشته باشد.

2. خدمات روان پزشکی در زمینه مدیریت بیماری های اعصاب و روان برای درمان اعتیاد

همزمانی چند بیماری در کنار اعتیاد یک وضعیت سخت و دشوار است که فرد را از زندگی باز می دارد. با توجه به اینکه در مقایسه با جمعیت عمومی، بیماری روانی در افرادی که از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برند، دو برابر بیشتر است، همچنین میزان احتمال بیماران درگیر اعتیاد به بیماری های روانی نسبت به سایرین بیشتر است.

به همین دلیل درمان روان پزشکی جهت درمان اختلالات اعصاب روان بسیار فاکتور مهم و اساسی است.

با توجه به اینکه اعتیاد بر فرآیندهای ذهنی تاثیر می گذارد، درمان روان پزشکی نباید نادیده گرفته شود زیرا روان درمانی نقش مهمی در بهبودی بیماران ایفا می کند.

انواع روان درمانی در درمان اعتیاد چیست؟

 • درمان شناختی رفتاری Cognitive behavioral therapy)) یا CBTیکی از پرکابردترین درمان های روان پزشکی است.در طول CBT افراد یاد می گیرند که موقعیت ها، احساسات، حالات و افکاری که باعث می شوند به مصرف مواد مخدر فکر کنند، شناسایی کنند. روان پزشکی با شناسایی و ارزیابی این محرک ها، به بیماران راه کارهای اجتناب از آن ها را ارائه می دهد.
 • روان درمانی فردی نوعی دیگری از خدمات است که به ارزیابی افکار و رفتار فرد می پردازد.
 • روان درمانی گروهی با تشکیل یک گروه از بیماران که وضعیت مشابه دارند، سعی در افزایش انگیزه فرد بیمار، افزایش تلاش وی برای ترک، افزایش اعتماد به نفس و … می شود.
 • روان درمانی پشتیبان با ارائه نقش حمایتی در موقعیت های دشوار زندگی به کمک فرد می آید و با ارائه رویکردهایی جهت حذف محرک ها منجر به کاهش هوس و وسوسه می شود.

3. خدمات روان پزشکی در موقعیت های بحرانی برای ترک اعتیاد

افرادی که از اعتیاد رنج می برند به دلیل وضعیت های غیر نرمال روانی ممکن است افکار خودکشی داشته باشند و یا اقدام به خود کشی کنند. روان پزشک با تثبیت وضعیت سلامت روان بیماران به ارزیابی رفتار و افکار آن ها می پردازد.
اولویت اول در مواقع بحرانی این است که ابتدا فرد را از این اقدام باز دارد و سپس با تکنیک های روان پزشکی یا روان درمانی مانند درمان های پزشکی دارویی- روان درمانی گروهی- روانی درمانی پشتیبان و… به بررسی وضعیت وی بپردازد.


در زیر چند مورد از موقعیت های بحرانی و اورژانسی اشاره شده است:

 1. علائم شدید روحی و روانی
 2. میل به خودکشی و یا قتل
 3. بروز علائم روانی ترک شدید
 4. نداشتن توانایی برای مراقبت از خود به دلیل بروز علائم روانی
 5. بی اشتهایی طولانی مدت
 6. پرخاشگری طولانی مدت
 7. بی خواب طولانی مدت مختل کننده فعالیت های روزانه
خدمات روان پزشکی در موقعیت های بحرانی برای ترک اعتیاد

4. خدمات روان پزشکی برای نوجوانان، بزرگسالان درگیر اعتیاد و خانواده های آنان

هیچ شکل واحدی از روان درمانی وجود ندارد که برای همه بیماران یکسان باشد. برخی از درمان ها ممکن است برای نوجوانان و جوانان بهتر از بزرگسالان عمل کنند و برعکس. ارزیابی نیازهای فرد گام مهمی در طراحی یک پلن درمانی برای ترک اعتیاد است. به همین دلیل است که باید انواع خدمات روان پزشکی متناسب با نیازهای هر فرد اجرا شود و به عبارتی درمان شخصی سازی شود.

خانواده و زوج درمانی نیز می تواند برای کمک به هوشیاری فرد بیمار استفاده شود. افرادی که سوء مصرف دارند گاهی اوقات از تاثیر رفتار آن ها بر کسانی که دوستشان دارند، بی اطلاع هستند. به همین دلیل خانواده ها با فردی که درگیر اعتیاد است مبارزه می کنند و به او برچسب های غلط می زنند.
خانواده و زوج درمانی در خدمات روانپزشکی و روان شناسی به افراد می آموزد که چگونه با عزیزان خود در دوران بهبودی و ترک اعتیاد بهترین رفتار را داشته باشند و به همه اعضای خانواده کمک می کند تا راه های ارتباطی سالم تری ایجاد کنند.

مراحل ارائه خدمات روانپزشکی اعتیاد

 1. درمان روانپزشکی براساس مراحل زیر پیش می رود.
 2. ارزیابی وضعیت سلامت روان فرد بیمار
 3. معاینه بدنی
 4. بررسی سوابق پزشکی و روانپزشکی و سوابق خانوادگی
 5. انجام آزمایشات پاراکلینیکی
 6. ارائه تشخیص براساس نتایج کسب شده از مراحل قبل
 7. ارائه طرح درمان براساس تشخیص
 8. تجویز دارو روانپزشکی یا روان درمانی برای ترک اعتیاد
 9. همکاری تنگاتنگ با روان شناسان و پزشکان جهت بهبودی سلامت روان بیمار

بهترین خدمات روان پزشکی جهت ترک اعتیاد در کلینیک کیمیای رهایی

متخصصین با تجربه در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی یک ارزیابی روانپزشکی کامل و جامع و برنامه درمانی متناسب با نیازهای هر بیمار را تنظیم می کنند. این مجموعه از طیف وسیعی تکنیک های درمانی موثر که از متدهای روز دنیا بهره گرفته شده است برای ترک اعتیاد استفاده می کند.
بیماران در این مجموعه به انواع درمان های زیر دسترسی دارند:

 • ارزیابی های روانپزشکی
 • مداخلات دارویی
 • تکنیک های ذهن آگاهی و
 • مدیتیشن
 • روان درمانی فردی
 • روان درمانی گروهی
 • درمان از طریق مواجهه
 • مدیریت خشم و استرس
 • خانواده درمانی
 • درمان شناختی رفتاری

آنچه در انتها باید بدانید.
درمان اعتیاد و اختلالات سلامت روان در قرن بیست و یک پیشرفت های زیادی داشته است. مطالعات و کارآزمایی های بالینی متعددی اثربخشی تکنیک های درمانی مختلف در زمینه درمان بیماری ها از جمله افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و … نشان داده اند.
مطالعات نشان داده اند که برای بیماران مبتلا به اختلالات سلامت روان و همچنین اعتیاد، روش های درمانی ترکیبی برای بهبود وضعیت جسمی و روانی آن ها به کار می رود که این امر به بهبود هر دو مشکل کمک می کند. به کارگیری درمان ترکیبی برای جلوگیری از عود اعتیاد ضروری و مهم است.

 

خدمات روانپزشکی برای ترک اعتیاد به شما کمک می کند تا چندین پله را به صورت جهشی تا مرحله بهبودی پیش روید.

 

کاربران و خوانندگان گرامی در صورت هر گونه سوال در زمینه ترک اعتیاد و خدمات روان پزشکی و روان شناسی می توانید در قسمت کامنت ها از نظرات متخصصین ما بهره مند شوید.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!