مرکز درمان سوء مصرف مواد کیمیای رهایی
حساب کاربری

۰۲۱-۶۶۹۲۷۲۸۹ ۰۲۱-۶۶۹۳۱۹۴۸

مرکز درمان سوء مصرف مواد کیمیای رهایی
حساب کاربری

بهترین روش ترک کوکائین با حضور روانشناس و 100% تضمینی

ترک کوکائین

اگر به دنبال بهترین روش ترک کوکائین هستید تا از چنگال این ماده محرک رهایی یابید ما اینجا هستیم تا شما را یاری داده و در تک تک مراحل ترک در کنار شما هستیم تا این امر به نظز سخت و دشوار را برای شما آسان و بدون درد کنیم

کوکائین چیست؟

محرک ها، مواد مشتق از خانواده کوکائین و آمفتامین هستند. این مواد روانگردان موجب تحریک سیستم عصبی میشوند و با اثر بر مرکز پاداش مغز، اثرات لذت بخشی مانند سرخوشی ایجاد میکنند. بروز همین اثرات در مصرف کننده است که به وابستگی می انجامد و ترک کوکائین را برای شخص دشوار میکند. کوکائین سردسته و قوی ترین مواد محرک است و کراک فرم تدخینی و قلیایی آن است. به همین دلیل، فراینددرمان و ترک کوکایین با چالش های زیادی روبرو است.

کوکائین ماده ای است که از گیاه کوکا به دست می آید. این گیاه در مناطق مرتفع کوه های آند و نواحی شمال غربی رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی رشد می کند. اگرچه گیاه کوکا در آسیا و مناطق دیگر جهان یافت میشود، اما از ۲۰۰ گونه آن، تنها ۲ گونه دارای مقدار قابل ملاحظه ای کوکائین است. اثرات محرک ناشی از مصرف این گیاه نیز به علت وجود کوکائین در آن است.

نکته: نام های دیگر کوکائین [کوک، برف ، بانو ،کراک و راک آماده، sniff یا انفیه و تورگی] است

آشنایی بیشتر با ماده کوکائین

روش های مصرف کوکائین

روش های مصرف کوکایین
افرد برای مصرف کوکایین از شیوه های مختلفی مثل خوراکی، انفید، تزریق و تدخین استفاده می کنند نکته مهم این است، هر شیوهای که بیشترین غلظت کوکایین را در مغز، در سریع ترین زمان ممکن ایجاد کند، احتمال ایجاد اعتیاد را بیشتر خواهد کرد.
معمولا سوء مصرف کننده های کوکائین، آن را به صورت خوراکی مصرف نمی کنند، چرا که غلظت آن در مغز به آهستگی افزایش می یابد و بیشتر از یک ساعت طول می کشد که به حداکثر غلظت خونی و اثر خود در مغز برسد.
آیا می دانستید؟
کسانی که مصرف کوکائین دارند اغلب آن را به صورت انفیه یا sniff (کشیدن آن از طریق سوراخ های بینی) استفاده می کنند. در این شیوه کوکائین سریع جذب می شود و قدرت ایجاد وابستگی آن بالا است و به علت اثر بی حسی موضعی دیواره داخل بینی را بی حس یا فریز میکند که در مصرف های مکرر به شیوه انفیه می تواند باعث تخریب دیواره بینی گردد.

مدت زمان تاثیر گذاشتن کوکایین در بدن
وقتی که کوکائین به صورت انفیه مصرف می شود، اثر آن ۳ تا ۵ دقیقه بعد شروع شده و سطح اثربخشی آن در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به حداکثر یا اوج اثر می رسد.
مصرف کننده های کوکائین اکثراً می گویند که در عرض ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بعد از اولین دوز مصرفی، برای مصرف مقدار دوم کوکائین آماده می شوند.
در اواسط دهه80، sniff یا انفیه شایع ترین راه مصرف کوکائین بود. بعدها مصرف کننده ها کشف کردند که تدخین یا تزریق کوکائین ماده را سریعتر به مغز می رساند. وقتی که کوکائین به صورت تورگی (وریدی) تزریق شود در عرض ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به مغز می رسد و سریع غلظت خونی آن به حداکثر می رسد و مصرف کننده ها یک سرخوشی شدیدی را تجربه می کنند.
وقتی که در عرض ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بعد غلظت خونی کوکائین رو به کاهش می رود، مصرف کننده آماده برای مصرف مجدد می شود و اینجاست که وابستگی یا اعتیاد و اجبار به مصرف برای وی اتفاق میافتد.

مدت زمان تاثیر گذاشتن کوکایین در بدن
 • وقتی که کوکائین به صورت انفیه مصرف می شود، اثر آن ۳ تا ۵ دقیقه بعد شروع شده و سطح اثربخشی آن در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به حداکثر یا اوج اثر می رسد.
 • مصرف کننده های کوکائین اکثراً می گویند که در عرض ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بعد از اولین دوز مصرفی، برای مصرف مقدار دوم کوکائین آماده می شوند.
 • در اواسط دهه80، sniff یا انفیه شایع ترین راه مصرف کوکائین بود. بعدها مصرف کننده ها کشف کردند که تدخین یا تزریق کوکائین ماده را سریعتر به مغز می رساند. وقتی که کوکائین به صورت تورگی (وریدی) تزریق شود در عرض ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به مغز می رسد و سریع غلظت خونی آن به حداکثر می رسد و مصرف کننده ها یک سرخوشی شدیدی را تجربه می کنند.
 • وقتی که در عرض ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بعد غلظت خونی کوکائین رو به کاهش می رود، مصرف کننده آماده برای مصرف مجدد می شود و اینجاست که وابستگی یا اعتیاد و اجبار به مصرف برای وی اتفاق میافتد.
ترکیب کوکائین با سایر مواد

افرادی که کوکائین را تزریق می کنند، احتمال بیشتری دارد که کوکائین شان را با هروئین مصرف کنند؛ ترکیبی که اسپیدبال نامیده می شود (برای ترک هروئین کلیک کنید) در حالی که در افرادی که با سایر شیوه ها کوکائین را مصرف می کنند، این احتمال کم تر است. کوکائینی که اغلب در خیابان ها به فروش می رسد با موادی مانند بیکینگ پودر مخلوط می شود که ناخالصی این ماده را بالا می برد. در شیوه تزریق خطر مسمومیت از بقیه شیوه های مصرف بیش تر است.

تفاوت کوکائین و کراک

کراک یا فریبیز، شکلی از کوکائین است که وقتی گرما می بیند خراب نمی شود. همانند شکل تزریقی در تدخین کراک نیز این ماده در عرض 6 تا 8 ثانیه به نظر می رسد و به این ترتیب سطح خونی و اثربخشی آن به حداکثر می رسد و مصرف کننده سرخوشی سریع و شدیدی را احساس می کند که ترک کردن کوکائین را بسیار سخت می کند.
کراک نسبت به سایر مواد بسیار ساده تر مصرف می شود و نسبت به کوکائین ارزانتر و به شکل جامد است. بدلیل ارزان تر بودن آن و میزان اثرگذاری آن مصرف کنندگان معمولا تمایل دارند که به صورت مکرر در روز از آن استفاده نمایند. اما مصرف مقدار زیادی از کوکائین به صورت مکرر می تواند بسیار خطرناک باشد و مسمومیت شدیدی ایجاد نماید که در نتیجه آسیب های جدی به سلامت فرد می زند.

برای آشنایی بیشتر با کراک پیشنهاد می کنیم مقاله ترک کراک را مطالعه کنید.

خطرات مصرف کوکائین بر بدن

کوکائین با تحریک مرکز لذت در مغز، باعث سرخوشی، افزایش انرژی، تمرکز و هوشیاری بیشتر، خود اتکایی، اعتماد به نفس بیشتر، کاهش اشتها، افزایش ضربان قلب و فشار خون و تنفس می شود.

اثرات مصرف کوک در مقادیر کم:

 

عوراض مصرف کوکائین

 

اثرات کوکائین روی روان فرد

 

 

افزایش دمای بدنسرگیجهخودبزرگ بینی
 کاهش دمای پوست (به علت انقباض رگ های زیرپوست)  لرزشرفتار ستیزه گرانه
سرخوشی  گشادی مردمکبی قراری روانی و حرکتی
اثرات مصرف کوک در مقادیر بالاتر تعریقآسیب به قضاوت فرد
افزایش تمرکز تاکی کاردیکاهش عملکرد شغلی و اجتماعی و خانوادگی
پرحرفی افزایش زیاد ضربان قلبتحریک پذیری
تکرار اعمالافزایش تنفس و فشار خون.افکار بدبینانه
افزایش میل جنسی و تغییر در رفتارهای جنسی فعالیتهای افراطی
  اختلال و آشفتگی در خوردن و خوابیدن
  رفتارهای غیر عادی مثل خشونت

اثرات حاد یا شدید مصرف کوک

مضرات استفاده کوکائین به صورت طولانی مدت

تکلم نامفهوم و جویده جویدهتحریک پذیری
سردردافزایش هوشیاری موقت
وزوز گوشافکار بدبینانه
افکار بدبینانه شدیدفعالیتهای افراطی
توهم های شنواییاختلال و آشفتگی در خوردن و خوابیدن.
توهم های لمسیتکرار مصرف کوکائین، می تواند باعث ایجاد اختلال ها و آشفتگی های شدید ذهنی و روانی از جمله سایکوز( توهم و هذیان) شود.
عصبانیت های خیلی شدیدبرخی مصرف کننده ها عوارض غیر قابل پیش بینی و رفتارهای غیرعادی مثل خشونت از خود نشان می دهند.
تغییرات خلقی مثل افسردگیترک کوکائین بعد از یک سری مصرف های مکرر، غالبا باعث پیدایش مرحله خواب آلودگی (کراش) می گردد.
افکار خودکشیتحریک پذیری
تحریک پذیری زیادافزایش هوشیاری موقت
بی قراریافکار بدبینانه
عدم لذت بردن از تفریحات و شادی هافعالیتهای افراطی
نوسان احساساتاختلال و آشفتگی در خوردن و خوابیدن.
اختالال در تمرکزتکرار مصرف کوکائین، می تواند باعث ایجاد اختلال ها و آشفتگی های شدید ذهنی و روانی از جمله سایکوز( توهم و هذیان) شود.
خستگیبرخی مصرف کننده ها عوارض غیر قابل پیش بینی و رفتارهای غیرعادی مثل خشونت از خود نشان می دهند.
 در مسمومیت با کوکایین فرد دچار حمله های قلبی، انقباض عروق خونی و آریتمی قلبی می شود.ترک کوکائین بعد از یک سری مصرف های مکرر، غالبا باعث پیدایش مرحله خواب آلودگی (کراش) می گردد.

ترک کوکائین چه عوارضی دارد

 • عوارض قلبی عروقی
 • عوارض کلیوی
 • عوارض ریوی
 • عوارض عصبی
 • سایر عوارض مصرف کوکائین بر عملکرد بدن در مردان و زنان:
 • در زنان، مصرف کوکائین می تواند باعث اختالالات در سیکل قاعدگی، گالالکتوره (ترشح شیر در افرادی به جز زنانی که در حال شیر دهی هستند)، آمنوره (فقدان عادت ماهانه) و نازایی (عقیمی) بشود.

عوارض مصرف کوکائین بر بدن

عوارض کوکائین بسیار زیاد است که شامل عوارض قلبی عروقی، عوارض ریوی، عوارض عصبی و سایر عوارض دیگر می شود که در ادامه این مقاله به طور اختصاصی توضیح داده شده است.

عوارض قلبی عروقی

 • کوکایین می تواند اشکال متنوعی از آریتمی قلبی ( ضربان قلب نامنظم) را در مصرف کننده ایجاد کند.
 • تاکی کاردی ( افزایش ضربان قلب) و افزایش فشار خون نیز از دیگر عوارض مصرف کوکائین است.
 • کوکایین به علت تحریک سیستم آدرنرژیک باعث افزایش فشار خون می شود. این افزایش فشار خون می تواند باعث خونریزیهای خود به خود و بسیاری از عوارض عروقی مغزی شود.
 • شواهد تحقیقاتی نشان داده است که کوکائین می تواند باعث اسپاسم عروق ( انقباض رگ ها) و به خصوص اسپاسم یا گرفتگی عروق کرونر قلب و سکته قلبی شود.
 • کوکایین می تواند آترواسکلروزیس عروق کرونر( تنگی رگ های خون رسان به قلب) را تشدید کند.
 • مصرف کوکائین توسط  افرادی که در مراحل اولیه یک بیماری عروقی قرار دارند، باعث پیشرفت بیماری و حتی مرگ می شود.
 • کوکائین به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند بر پلاکت ها اثر بگذارد و باعث لخته شدن و بسته شدن عروق کوچک شود.
 • اعتیاد طولانی مدت به کوکائین می تواند باعث فیبروز (از بین رفتن بافت) بینابینی و سرانجام نارسایی قلب شود.

عوارض کلیوی

 • با مصرف کوکائین شخص دچار نارسایی حاد کلیه همراه با فشار خون می شود و درنتیجه باعث نارسایی مزمن کلیه و دیالیز می گردد.
 • معمولا در افرادی که کوکایین را از طریق کشیدنی یا انفیه مصرف می کنند این عوارض بیشتر گزارش شده است.

عوارض ریوی

 • تدخین کراک یا کوک می تواند باعث درد سینه هنگام تنفس یا دیس پنه (تنگی نفس) شود.
 • کوکایین توانایی ریه را در دفع منو اکسید کربن کاهش می دهد.

دیگر عوارض ریوی در اثر مصرف کوک یا کوکائین شامل

 • پنومونی (عفونت ریه)
 • ادم ریوی (تجمع مایع در ریه)
 • سرفه
 • خلط خونی
 • تب
 • پنومومدیاستینوم ( ورود گاز غیر طبیعی در اطراف قلب و ریه)
 • پنوموتوراکس ( تجمع هوا در قفسه سینه و خارج از بافت ریه)
 • پنوموپریکاردیوم (تجمع گازهای غیر طبیعی در اطراف قلب)
 • خونریزی کیسه های هوایی ریه

اخیراً سندروم جدیدی وارد علم پزشکی شده است با نام ریه کراکی، در این سندروم علایمی از عفونت ریه، درد سینه شدید، مشکلات تنفسی و دمای بالای بدن به وجود می آید. عکس رادیولوژی از سینه هیچ شواهدی از عفونت ریه را نشان نمی دهد و به درمان های معمول هم جواب نمی دهد. حالتی است که مایعی بین دو لایه پرده جنب اطراف ریه تجمع پیدا می کند و فرد مصرف کننده دچار تنگی نفس شدید و درد در ناحیه قفسه سینه می شود. این اتفاق در افرادی که مصرف کوک دارند گزارش شده است و به همین دلیل به آن ریه کراکی می گویند.

عوارض عصبی

 • این عوارض شامل ایکسمی مغزی (کاهش خون رسانی) و خونریزی داخل مغز می شود.
 • افرادی که ناهنجاری های مادرزادی عروقی یا گشادی موضعی رگ در مغز ( آنوریسم) دارند، به ویژه احتمال بیشتری دارد که با مصرف کوکائین دچار این عوارض شوند.
 • کوکائین یا کوک، تشنج زا است که حتی بعد از یک دوز مصرف یعنی یک بار مصرف هم می تواند باعث تشنج عمومی در فرد شود.

با تکرار مصرف کوکائین احتمال ایجاد تشنج های کلونیک ( انقباضات عضلانی تکراری غیر ارادی) بالا می رود و همین طور کوکائین احتمال سکته مغزی را در فرد بالا می برد بنابراین با ترک کوکائین می توانید از این اتفاقات پیشگیری کنید.

سایر عوارض مصرف کوکائین بر عملکرد بدن در مردان و زنان

 • در زنان، مصرف کوکائین می تواند باعث اختلالات در سیکل قاعدگی، گالاکتوره (ترشح شیر در زنان به جز زنانی که در حال شیر دهی هستند)، آمنوره (فقدان عادت ماهانه) و نازایی (عقیمی) بشود.
 • همچنین در برخی زنان مصرف کننده مزمن کوکائین، اشکال در رسیدن به ارگاسم در رابطه زناشویی را گزارش کرده اند.
 • در نوزادان متولد شده از مادران حامله مصرف کننده کوکائین، خطر بالایی از ناهنجاری های مادرزادی و مرگ در نزدیکی زایمان وجود دارد.
 • در بسیاری از مردان مصرف کننده مزمن کوکائین، بی میلی جنسی، اشکال در انزال، ناتوانی جنسی و ژنیکوماستی (بزرگ شدن پستان مردانه) به وجود می آید.
 • مقادیر بالای کوکائین گاهی می تواند انزال خود به خود به وجود بیاورد.
 • کوکایین می تواند درجه حرارت بدن را بالا ببرد و باعث احتمال ایجاد تشنج، آریتمی قلبی (افزایش ضربان قلب) و مرگ شود. چرا که کوکائین باعث تشدید متابولیسم و انقباض عروق محیطی می شود و بر توانایی تالاموس در تنظیم دمای بدن اثر می گذارد.
 • در چندین پژوهش دیده شده است که مصرف کوکائین ممکن است باعث تحلیل عضلات و رابدومیولیز (آسیب و تخریب عضلات اسکلتی) شود.
 • مرگ ناگهانی در اثر ایست قلبی و یا تنفس، سکته قلبی یا مغزی در افراد جوان و سالم و همینطور جراحات ناشی از تروما به علت رفتارهای خشونت بار به دنبال مصرف کوکائین وجود داشته است.
 • مصرف کوکائین به روش کشیدنی یا اسنیف و انفیه می تواند باعث سینوزیت، آسیب به دیواره بینی و آتروفی (نازک شدن و کوچک شدن دیواری بینی)، از دست دادن حس بویایی، خونریزی بینی و سوراخ شدن دیواره بینی شود.
 • خوردن کوکائین می تواند باعث اسیکمی روده شود (یعنی از دست دادن جریان خون کاهش خون رسانی در روده ها که می تواند به بافت روده آسیب بزند و در نهایت منجر به مرگ شود).
 • در تزریق کوکائین، ایدز، هپاتیت، اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، عفونت های پوستی و جنسی و رفتارهای جنسی پرخطر ممکن است به وجود بیایند.

سریعترین روش ترک کوکائین با کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی 

دوستان عزیز! اگر به دنبال راه سریع و تضمینی برای ترک اعتیاد به محرک کوکائین هستید؛ پیشنهاد میکنیم رهایی از این محرک را با کلینیک کیمیای رهایی تجریه کنید. مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی [واقع در تهران منطقه 2] با حضور پزشکان، مشاوران و پشتیبان 24 ساعته که همیشه همراه شما هستند با 11 متد جدید و انحصاری به صورت تضمینی پروسه ترک کوکائین را برای شما راحت و بدون بازگشت می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مرکز تماس بگیرید.

۰۲۱-۶۶۹۲۷۲89  /  ۰۲۱-۶۶۹۳۱۹۴۸

روش های ترک اعتیاد کوکائین را می شناسید؟

درمان کوکائین بسیار پیچیده است چرا که باید انواع متنوعی از خدمات طبی (پزشکی)، روانی، اجتماعی و مشاوره های اختصاصی اعتیاد، بر بیمار ارائه گردند. از طرف دیگر مشکلات خانوادگی که می توانند باعث عود گردند، باید مشخص شود تا در ترک کوکائین به آنها پرداخته شود. به عنوان اولین قدم در ترک کوکائین، باید وابستگی به کوکائین تشخیص داده شود.

مرکز ترک اعتیاد و درمان سوء مصرف مواد کیمیای رهایی یکی از بهترین مراکز ترک اعتیاد غرب تهران می باشد. به طور کلی دو روش اصلی برای درمان کوکائین وجود دارد:

 1. درمان سرپایی کوکائین
 2. درمان بستری

تفاوت درمان سرپایی در مقابل بستری برای ترک کوکائین

در ترک اعتیاد کوکائین بهتر است درمان به صورت سرپایی صورت بگیرد، ترک کوکائین به صورت سرپایی دارای مزیت های زیادی است، اولا هزینه کمتری دارد، ثانیا محیط زندگی بیمار حفظ می شود و بیمار راحت تر است و مهارت  های مقابله با مشکلات زندگی را فرا می گیرد، ثالثاً ترک کوکائین به صورت سرپایی انگ زنی و برچسب زنی کمتری بر روی بیمار دارد و رابعا امکان قطع مصرف بدون خطر محدودیت نه چندان شدید وجود دارد.

 بنابراین ترک کوکائین به صورت سرپایی نسبت به بستری کردن ارجحیت دارد.

چگونه کوکائین را ترک کنیم

 کوکائین یکی از مواد مخدر بسیار خطرناک است که مصرف آن عوارض بسیار زیادی به دنبال دارد. وسوسه مصرف کوکائین، مهمترین علت عود، در افرادی است که اقدام به ترک کوکائین می نمایند. فرد مصرف کننده کوکائین توانایی کنترل و احساسات خود را ندارد مخصوصا که وسوسه های مصرف کوکائین در وی بالاست، کنترل بر خود بسیار مشکل می شود. همچنین افسردگی و ناامیدی متعاقبا پایان یک دوره طولانی از مصرف کوکائین برای فرد ایجاد می شود، وقتی که فرد معتاد مصرف موادش را متوقف می کند باید با آسیب های وارد شده به زندگی اش (در اثر مصرف مواد) رو به رو شود.

 • آسیب هایی مثل از هم پاشیدگی خانواده اش، از دست دادن شغل، مشکلات مالی، پایین بودن سطح سلامتی، ضعیف شدن و آسیب دیدن روابط با دیگران و اعتماد به نفس پایین.
 • در طول این مدت که فرد معتاد احساس می کند که وارد یک بحران شده است، جلسات مشاوره فردی و حمایتی و ایجاد یک شبکه حمایتی- درمانی و مصاحبه انگیزشی همگی در ترک کوک بسیار موثر و تاثیرگذار است.

بهترین روش های ترک کوکائین:

 • روش روان درمانی
 • روش دارویی
 • روش گروه درمانی
 • روش مداخلات رفتاری

روش روان درمانی در ترک کک

 در طول درمان جهت ترک کوکائین، درمان های دارویی برای کاهش یا از بین بردن عوارض محرومیت (مثل بی حالی، سستی، کسالت و افسردگی و…) و برای کاهش وسوسه مصرف کوکائین به امید جلوگیری یا کاهش عود و سرانجام تغییر اثرات مثبت کوکائین برای کاهش عود یا لغزش و ترک کوکائین موفق به کار می رود.

 اما درمان اصلی ترک کردن کوکائین، درمان های غیردارویی (روان درمانی) به خصوص درمان های شناختی- رفتاری است.

 • این روش درمانی ۲ جلسه در هفته در کنار درمانگر و بیمار است که حداقل برای مدت ۳ تا ۶ ماه ضروری است که ادامه پیدا کند.
 • طول دوره درمان ترک کوکایین بر اساس شرایط بیمار و سرعت و پیشرفت او تعیین می گردد.
 • هر جلسه از درمان حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت بوده و دارای یک برنامه زمانبندی شده اختصاصی است.
 • در طول درمان همراهی یکی از اعضای اصلی خانواده، بخصوص در جلسات اولیه، توصیه می گردد.

 بهبودی یک فرآیندی است که با شکستن انکار بیمار شروع شده و با یادگیری چگونگی مراحل شکستن عادت های قدیمی و روابط دوستانه مربوط به کوکائین و یادگیری مهارتهای مقابله با عوامل شروع کننده میل به مصرف کوکائین و هدایت به الگوهایی از زندگی سالم با محوریت تمرکز بر توانایی کنترل درونی خود فرد، ادامه می یابد. در نتیجه مداخلات روانشناختی و روان درمانی مهمترین اصل در ترک کک است.

روش دارویی ترک کوکائین

 وقتی که فرد معتاد به کوکائین انگیزه های ترک را داشته باشد یا در جلسات روان درمانی به واسطه مصاحبه انگیزشی، انگیزه ترک کردن کوکائین در او اتفاق بیفتد، داروها می توانند به او در قطع مصرف کوکائین کمک کنند و احتمال عود را کاهش دهند.

 وقتی که فردی به یکباره مصرف کوکائین را قطع می کند سندروم محرومیتی که شامل ناراحتی های ذیل است پیدا می کند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • وسوسه

 وسوسه مصرف کوکائین بعد از ترک کردن کوکائین غالبا برای چندین هفته بعد از قطع مصرف کوکائین ادامه می یابد.

 مواجهه با مکان ها و یا خبرهایی که همراه با مصرف کوکائین در گذشته بوده اند، می توانند وسوسه مصرف کوکائین را تا ماه ها بعد از ترک ایجاد کنند. بنابراین فرد خیلی آسان می تواند در هر زمان پس از ترک کردن کوکائین، دوباره عود نماید، در نتیجه پیشگیری از عود یک عملکرد مهم درمان دارویی در کنار روان درمانی است.

از طرف دیگر وابستگی به کوکائین تغییراتی را در مغز ایجاد می کند. دوپامین در مغز، عملکرد طبیعی خودش را نمی تواند انجام دهد. این کاهش عملکرد دوپامین تا دو هفته بعد از قطع مصرف کوکائین ادامه دارد. این نقص در دوپامین می تواند یکی از عوامل ایجاد وسوسه مصرف کوکائین باشد که خطر عود را ایجاد می کند.

 در طی این مرحله از درمان در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی داروهای متناسب با شرایط جسمی و روانی فرد توسط پزشک تجویز می شود که این عوارض را درمان می نماید.

 داروها نقش مهمی در کاهش علائم و عوارض مصرف در مراحل مختلف درمان کوکائین و محرومیت از آن که شاید چندین هفته طول بکشد بازی می کنند. در طول درمان کوکائین داروهای مناسب برای درمان افسردگی، اضطراب و کنترل وسوسه به شخص داده می شود که به طور چشمگیری موفقیت در درمان را افزایش می دهد.

روش گروه درمانی ترک کوکائین

بسیاری از درمانگران در حوزه ترک اعتیاد اعتقاد دارند که گروه درمانی که در مرکز کیمیای رهایی با نام جلسات کیمیای رویش برگزار می شود، بخش ضروری از درمان سوء مصرف کوکائین می باشد.

گروه درمانی اهداف زیر را دنبال می کند:

 • به فرد کمک می شود که احساس نماید در رنج کشیدن از این مشکل، تنها نیست و دیگران نیز این درد مشترک را تحمل می کنند.
 • الگوهای مثبت را به کسانی که در مراحل اولیه درمان قرار دارند، نشان می دهد.
 • فرد در گروه تشویق به داشتن امیدواری برای موفقیت می شود.
 •  فرد در گروه می تواند از تجربیات دیگران برای رسیدن به موفقیت استفاده کند.

رویکرد مداخلات رفتاری در ترک کوکائین:

علاوه بر درمان دارویی، رفتار درمانی نتایج مثبتی از خود برای درمان اختلالات ناشی از مصرف کوکائین از خود نشان داده است. برنامه های انگیزشی و همچنین خانواده درمانی، گروه درمانی، طب سوزنی، طب مکمل و .. از جمله رویکردهای دیگر برای ترک کوکائین است که در مرکز درمانی کیمیای رهایی نیز استفاده می شود.

چرا کلینیک ترک کوکائین کیمیای رهایی

 بسیاری از درمانگران در حوزه ترک اعتیاد اعتقاد دارند که گروه درمانی (که در مرکز ترک کوکائین کیمیای رهایی با نام جلسات کیمیای رویش برگزار می شود)، بخش ضروری از درمان سوء مصرف کوکائین می باشد.

 گروه درمانی اهداف زیر را دنبال می کند:

 • به فرد کمک می شود که احساس نماید در رنج کشیدن از این مشکل، تنها نیست و دیگران نیز این درد مشترک را تحمل می کنند.
 • الگوهای مثبت را به کسانی که در مراحل اولیه درمان قرار دارند، نشان می دهد.
 • فرد در گروه تشویق به داشتن امیدواری برای موفقیت می شود.
 • فرد در گروه می تواند از تجربیات دیگران برای رسیدن به موفقیت استفاده کند.
 • افراد در گروه مورد حمایت یکدیگر قرار می گیرند و همدیگر را برای متوقف کردن مصرف کوکائین تشویق می کنند.
 • افراد در گروه درمانی درباره احساس گناه، مشکلاتشان در روابط بین فردی یا اینکه چگونه مصرف کوکائین، زندگیشان را تغییر داده است، بحث می کنند و شبکه حمایتی قوی را در مسیر درمان و ترک کوکائین برای خود تشکیل می دهد.

 هشدار!

 درمان اعتیاد به کوکائین پیچیده است و باید چندین شیوه درمانی بر اساس نیازهای بخصوص هر فرد، انتخاب شوند تا احتمال پاکی و حفظ پرهیز بیمار بالاتر رود و ترک کک موفق داشته باشد.

در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی از رویکردهای درمانی چند جانبه و سازمان دهی شده برای درمان کوکائین استفاده می شود. این مجموعه با بهره مندی از متخصصین حرفه ای و متبحر در زمینه ترک اعتیاد توانسته است در امر ترک اعتیاد و درمان اختلالات ناشی از ترک اعتیاد گامی موثر بردارد. در نظر داشته باشید که این مجموعه از گایدلاین های بالینی و رویکردهای درمانی مبتنی بر شواهد برای درمان و ترک کوکائین استفاده می کند تا مسیر ترک با موفقیت سپری شود.

بهترین روش ترک کوکائین شامل:

 • دارو ‌درمانی
 • روان درمانی
 • طب سوزنی
 • طب سنتی
 • خانواده درمانی
 • گروه درمانی
 • روان درمانی حمایتی (روانشناس پشتیبان)

آیا می دانستید؟

کلینیک ترک اعتیاد کیمیایی رهایی با توجه به شرایط خاص هر بیمار و نیازهای وی، روش درمانی مجزایی برای هر یک در نظر می گیرد. در مرکز ترک اعتیاد کیمیایی رهایی نه تنها از درمان های کامل و جامع برای ترک کوکائین استفاده می شود بلکه برای درمان بوپرنورفین، بازگیری متادون و یا درمان اکستازی و دیگر مواد…. نیز از رویکردهای استاندارد و بین المللی استفاده می کند. ما با استفاده از بهترین و سریعترین روش ترک کوکائین شما را در رهایی از این محرک یاری می کنیم.