لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک کتامین : بهترین روش ترک اعتیاد به کتامین داروی بیهوشی + مشاوره

ترک کتامین

کتامین یک داروی بیهوشی و درمانی است که افراد از آن استفاده های غیر قانونی می کنند. بهترین روش ترک کتامین مراجعه به پزشک است. در این مقاله سعی شده به تمامی جوانب درمان اعتیاد به کتامین بپردازیم.

کتامین چیست؟

کتامین یک داروی بیهوشی است که برای حیوانات و حتی انسان ها نیز استفاده می شود. مصرف این دارو باید زیر نظر پزشک انجام شود. اما امروز در میان قشر جوان و افراد مرفه؛ مصرف این دارو برای دستیابی به لذت و سرخوشی رواج یافته است. ترک اعتیاد کتامین به راحتی قابل انجام نمی باشد. زیرا مصرف این ماده و دارو به صورت خودسرانه و با مقدار زیاد بسیار زیان آور است.

از اثرات و عوارض مصرف کتامین؛ این است که فرد احساس می کند روح از تنش جدا شده و به آرامش دست می یابد. بسیاری از مصرف کنندگان از این دارو به طور غیر مجاز استفاده کرده تا به حالت های سرخوشی و آرامش برسند. با مصرف زیاد و غیر مجاز این دارو، فرد کلا از دنیای اطراف خود دور می شود. همچنین فرد احساس می کند که؛ در یک فضای تخیلی و ذهنی به سر می برد. مصرف کتامین به صورت غیر مجاز، بسیار خطرناک است. این داروی بیهوشی می تواند به صورت قرص و یا مایع مورد استفاده قرار بگیرد. حل کردن این ماده در آب و یا مایعات؛ به ندرت حتی می تواند منجر به مرگ افراد نیز شود.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

نکات کلیدی در مورد کتامین

کتامین یک داروی بی حس کننده کوتاه اثر با اثرات توهم زا است و آگونیست گیرنده antagonism of the n-methyl-d-aspartate (NMDA) می باشد.

مصرف کتامین می تواند درک فرد را از مناظر و صداها تغییر دهد و این احساس را به وجود آورد که کنترل محیط از اراده وی خارج شده است و از محیط پیرامون جدا شده است. 

کتامین می تواند بسیار آرام بخش باشد و گاهی اوقات فرد مصرف کننده را کاملا بی حرکت کند و به عبارتی وی را گوشه گیر می کند.

کتامین همچنین می تواند سبب افزایش تجاوز جنسی شود، زیرا کتامین کنترل فرد را برای مقاومت در برابر محرک های جنسی کاهش می دهد. قربانی تجاوز بیشتر زنان هستند و به نوعی به عنوان داروی تجاوز نیز شناخته می شود اما داروی تجاوز نیست.

کتامین همچنین می تواند سبب فراموشی کامل شود. بنابراین فرد مصرف کننده از رویدادها و اتفاقاتی که در زمان مصرف کتامین ایجاد شده است، خاطره کمی خواهد داشت.

اثر کتامین روی مغز

دانشمندان کتامین را یک داروی کثیف می خوانند زیرا تنها یک سیستم را در مغز مورد هدف قرار نمی دهد بلکه چندین سیستم را هدف قرار می دهد.

کتامین روی گیرنده NMDA، گیرنده مواد افیونی، گیرنده مونوآمینرژیک، گیرنده موسکارینی و کانال های یونی کلسیم اثر می گذارد.

کتامین اثر ضعیفی روی گیرنده ای اپیوئیدی دارد که مواد مخدری مانند هروئین و کوکائین نیز روی همین گیرنده ها اثر می گذارند.

کتامین، گیرنده های گلوتامات را مسدود می کند و آن را به یک بی حس کننده موثر تبدیل می کند.

اثرات کتامین بعد از مصرف به سرعت شروع می شود و بعد از چند دقیقه سبب افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و یا کاهش فشار می گردد. همچنین بعد از گذشت چند دقیقه سبب می شود تا پاسخ مناسبی به محرک های محیط اطراف داده نشود.

به طور خلاصه:

 • دوز معمولی کتامین بین 1 تا 2 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن است. اما اگر مقداری بسیار کم از این دوز بیشتر شود، منجر به بروز اثرات شدید کتامین می شود.
 • دوز بالاتر ممکن است سبب مشکل در حرکت، توهمات واضح، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و احساس خارج شدن بدن از محیط پیرامون می شود. 
 • دوز کم سبب حالت خفیفی با توهمات بصری، تشدید حواس و بی حسی می شود.

عوارض مصرف کتامین:

عوارض مصرف کتامین به صورت تفریحی، بسیار زیاد است و زندگی و سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. متاسفانه مصرف تفریحی این دارو، خصوصا در میان جوانان بسیار رواج پیدا کرده است. به همین دلیل بسیاری از افراد به عوارض آن دچار شده و سلامتی و زندگی خود را به خطر می اندازند. موارد زیر برخی از عوارض مصرف غیر قانونی این دارو هستند.

اختلال در حرکت:

از عوارض مصرف کتامین می توان به ایجاد اختلال در حرکات و رفتار اشاره کرد. با مصرف کتامین، تاثیرات مضری بر روی مغز گذاشته می شود. با ورود این دارو به مغز، پیام های حرکتی از سوی مغز به اندام ها دچار اختلال می شوند و فرد قادر به حرکت نیست. در این صورت فرد حتی توانایی حرکت را نخواهد داشت. در این حالت فرد به انزوا می رود و حتی برای ساعت ها بدون هیچ حرکتی می باشد. حتی با از بین رفتن اثر دارو، فرد دچار کندی حرکت نیز می باشد.

حمله های روانی دائمی در صورت عدم ترک کتامین:

ایجاد حمله های روانی از دیگر عوارض مصرف کتامین به صورت غیر مجاز است. با مصرف این دارو به افراد حمله های روانی دست می دهد که غیر قابل کنترل است. افراد دیگر کنترلی بر روی رفتار و گفتار خود ندارند و کارهایی را انجام می دهند که غیر عادی و نا خوشایند است.

مشکلات کلیوی:

با مصرف کتامین، عوارض و مشکلاتی برای کلیه ها ایجاد می شود. از دیگر عوارض مصرف کتامین، درد و سوزش در هنگام ادرار کردن است. کتامین و مواد شیمیایی آن وارد کلیه ها شده و خروج ادرار با مشکل و درد همراه می شود. حتی در مواردی ادرار افراد خونی می شود. با این موارد، کلیه افراد دچار مشکل شده و در نهایت به نارسایی کلیه منجر می شود.

مشکلات تنفسی:

از عوارض مصرف کتامین، درگیری ریه ها و ایجاد مشکلات تنفسی می باشد. کتامین بر روی ریه ها می نشینید و تنفس را دچار مشکل می کند. سرفه های مکرر، تنفس ضعیف و سخت از عوارض مصرف این ماده در طولانی مدت می باشد.

ایجاد توهم:

از عوارض مصرف کتامین، ایجاد توهم برای افراد است. افرادی که از این دارو به صورت تفریحی و غیر قانونی استفاده می کنند؛ دچار توهم می شوند. مصرف زیاد این ماده و بدون هیچ دلیلی، توهمات زیادی را به دنبال دارد. تفکرات و دیدگاه های عجیب و حتی خطرناکی به سراغ افراد مصرف کننده می آید.

ابتلا به فشار خون:

پس از مدتی از مصرف کتامین، سلامتی فرد دچار مشکل می شود. فشار خون از عوارض مصرف کتامین است که یک مشکل شایع نیز می باشد. با مصرف این ماده، فشار خون از حالت طبیعی و نرمال خود خارج می شود و فرد را درگیر می کند. به دنبال این موضوع و افزایش فشار خون، فرد مشکلات قلبی نیز پیدا می کند. برای مثال فشار خون بالا می تواند بر روی ضربان قلب تاثیر بگذارد و آن را افزایش دهد. در این صورت قلب باید عملکرد خود را چندین برابر کند؛ که در نتیجه ضعیف می شود.

از دست دادن حافظه و قدرت تصمیم گیری:

از دست دادن حافظه و قدرت تصمیم گیری؛ از عوارض مصرف کتامین می باشد. از آن جایی که بیشترین تاثیر کتامین بر روی مغز است، پس حافظه افراد نیز دچار اختلال می شود. با مصرف بی رویه این دارو، فرد دیگر گذشته خود را به یاد نمی آورد. همچنین دیگر قدرت تصمیم گیری و یا قضاوت را نخواهد داشت. در نتیجه به یک فرد منفعل تبدیل می شود که مشکلات فراوانی به دنبال آن خواهد بود. علاوه بر این موارد؛ با تاثیر کتامین بر روی مغز، قدرت تشخیص فرد بسیار کاهش می یابد و ضعیف می شود. حتی دیگر فرد توانایی درک و تشخیص صدا و محیط اطراف را نخواهد داشت.

ایجاد مشکلاتی برای چشم:

از عوارض مصرف کتامین، می توان به ایجاد اختلال برای چشم ها اشاره نمود. کتامین سبب می شود مردمک چشم ها بیش از حد بزرگ شوند. همچنین قدرت دید و بینایی افراد با مشکل مواجه خواهد شد. علاوه بر این اختلالات، توانایی برای کنترل چشم ها کاهش پیدا می کند. در مواردی با تاثیر کتامین، فرد توانایی تشخیص رنگ ها را نخواهد داشت.

از دیگر عوارض مصرف کتامین می توان به تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، سستی، فراموشی و … اشاره نمود. این عوارض می تواند برای هر فرد متفاوت باشد. زیرا به مقدار مصرف و مدت زمان مصرف آن نیز بستگی دارد.

علائم و نشانه های اعتیاد به کتامین

 • علائم روانی
 • علائم فیزیکی
 • علائم اجتماعی

علائم روانی فرد معتاد به کتامین

علائم فیزیکی فرد معتاد به کتامین

علائم فیزیکی فرد معتاد به کتامین

تحریف درک از واقعیت، مکان و زمان

ایجاد تحمل در بدن فرد مصرف کننده کتامین

استفاده منظم از کتامین و احساس عدم توانایی زندگی بدون آن

احساس شناور بودن در فضا و حس پرواز

بروز علائم ترک در صورت قطع مصرف

اختصاص بیش از حد زمان و هزینه برای کسب کتامین

وارد شدن به حالت خلسه

کبودی و یا تاول روی پوست به دلیل تزریق های متعدد

شکستهای پی در پی برای ترک  اعتیاد کتامین

احساس جدایی بدن از محیط که این حس را در فرد ایجاد می کند که وی مرده است و روح او از بدن خارج شده است.

افزایش ضربان قلب

تسخیر شدن زندگی توسط کتامین

افسردگی

مشکلات تنفسی

اولویت قرار دادن مصرف کتامین به جای لذت بردن از سرگرمی ها و فعالیت های مهم

اضطراب

حس نکردن درد

ادامه مصرف کتامین با توجه به تجربه پیامدهای منفی

ترس، پارانویا و سردرگمی شدید

مشکات هماهنگی در حرکت اعضای بدن

ترکیب کتامین با سایر داروهای اعتیادآور به منظور رسیدن به اثرات سرخوشی

مشکلات حافظه و توجه

ایجاد تحمل در بدن فرد مصرف کننده کتامین

عدم اعتراف به اعتیاد و حالت تدافعی و مخفیانه در مصرف کتامین

توهمات شنیداری و بصری (شنیدن و دیدن چیزهایی که واقعیت ندارد)

بروز علائم ترک در صورت قطع مصرف

کناره گیری از اجتماع

ناتوانی در تمرکز

کبودی و یا تاول روی پوست به دلیل تزریق های متعدد

نادیده گرفتن مسئولیت های اجتماعی و عملکرد ضعیف در تحصیل یا محل کار

مدت زمان ترک کتامین:

برای ترک محرک کتامین نیاز است تا مدت زمانی طی شود تا سم زدایی در بدن به طور کامل اتفاق بیفتد. مدت زمان ترک کتامین برای هر فرد متفاوت خواهد بود؛ زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد. 

 • علائم ترک اعتیاد کتامین ممکن است از 72 ساعت تا چند هفته طول بکشد. اگر چه علائم ترک مخدر کتامین تهدید کننده سلامتی فرد نیست اما می تواند بسیار آزار دهنده باشد.
 • علائم ترک معمولا بین 24 تا 72 ساعت بعد از آخرین دوز مصرفی کتامین ظاهر می شوند. مدت زمان و شدت علائم ترک به مواردی مانند میزان دوز مصرفی، مدت زمان مصرف و شرایط جسمی بیمار بستگی دارد. همچنین اگر فرد مصرف کننده، کتامین را با سایر مواد اعتیاد آور مصرف کرده باشد نیز در مدت زمان فرایند سم زدایی تاثیر دارد.

علائم ترک کتامین:

علائم ترک اعتیاد کتامین پس از اقدام به ترک، بروز خواهد کرد. در واقع این علائم نشان می دهند که فرد در مرحله ترک کتامین قرار دارد. با بروز علائم ترک کتامین، تغییراتی در بدن فرد و همچنین روان او به وجود خواهد آمد. اولین علائمی که در زمان ترک، فرد با آن مواجه می شود؛ احساس وابستگی شدید به این دارو می باشد. زمان ترک کتامین، دقیقا همان اوج مصرف این دارو می باشد. در این دوره فرد نیاز بیشتری به این دارو پیدا می کند. این نیاز، به وابستگی روانی فرد به این دارو نیز بستگی دارد.

تغییرات خلق و خوی فرد، تشویش و اضطراب از دیگر علائم ترک کتامین هستند. در دوره اقدام به ترک این دارو، فرد دچار مشکلات روحی و روانی خواهد شد. زیرا با مصرف کتامین، فرد وابستگی جسمی و روانی به آن پیدا می کند. در این دوره، فرد معتاد به کتامین، تعادلات روحی و روانی خود را از دست خواهد داد. ممکن است در پس این آشفتگی ها، دست به اقدامات غیر عقلانی بزند. بهتر است در این دوران یک فرد متخصص و یا مشاور همراه وی باشد.

علائم ترک کتامین در درجه اول ماهیت روانی دارند. البته برخی از علائم فیزیکی نیز ظاهر می شود. در زیر شایع ترین علائم ترک اعتیاد به کتامین را شرح داده ایم:

 • تحریک
 • گیجی
 • روان پریشی از جمله هذیان
 • و توهم
 • اضطراب و افسردگی
 • افکار خودکشی
 • اختلالات شناختی
 • میل به مصرف کتامین
 • لرزش
 • تعریق بیش از حد
 • از دست دادن مهارت های
 • حرکتی
 • خشم
 • حالت تهوع
 • کاهش عملکرد تنفسی و
 • قلبی
 • بی خوابی
 • از دست دادن شنوایی
 • خستگی

در طول فرایند ترک اعتیاد کتامین، کاربر از نظر احساسی بسیار ناپایدار بوده و خلق و خوی وی بی ثبات است.

بهترین روش ترک کتامین:

برای آن که ترک کتامین با موفقیت انجام شود نیاز است؛ تا بهترین روش ترک کتامین انتخاب شود.

در نظر داشته باشید که هیچ درمان واحد و مجزای برای درمان ترک اعتیاد کتامین وجود ندارد، و باید برای ترک اعتیاد به کتامین از روش های مختلف بهره برد.

بهترین روش ترک اعتیاد با کتامین باید شامل موارد زیر باشد:
1. سم زدایی و پاکسازی بدن از کتامین
2. مشاوره و روان درمانی به اشکال مختلف
3. برنامه درمانی طولانی مدت بعد از مراقبت

انتخاب مناسب ترین و بهترین رویکردهای درمانی، احتمال آلوده شدن دوباره فرد به این دارو را کاهش می دهد. بهتر است در دوران ترک، همه موارد در نظر گرفته شود تا این دوره به خوبی پشت سر گذاشته شود. در زیر لیستی از بهترین روش ها برای داشتن دوره ترک محرک کتامین موفقیت آمیز بیان کرده ایم.

انتخاب پزشک و مشاور مطمئن جهت ترک کتامین:

در میان رویکردهای درمانی برای ترک کتامین، انتخاب یک پزشک و یا یک مشاور ترک اعتیاد از مهم ترین اقدامات این راه است. این پزشک در تمام دوران ترک و درمان، همراه شما خواهد بود تا سلامتی شما به طور کامل حاصل شود. همچنین با کمک مشاور می توانید بر مشکلات روانی خود در این راه غلبه کنید. پزشکان و مشاوران در این دوره؛ از انحرافات شما جلوگیری خواهند کرد.

انتخاب رژیم غذایی مناسب و سالم:

در دوران ترک داروی کتامین، انتخاب رژیم غذایی مناسب می تواند یک رویکرد صحیح باشد. در این دوره، استفاده از مواد غذایی سالم مانند سبزیجات، پروتئین ها و مغز ها می تواند انرژی بدن شما را افزایش دهد. در واقع در این دوره باید از مواد حاوی الکل و موادی که دارای ترکیباتی مشابه کتامین هستند؛ جدا خودداری کنید. در غیر این صورت دوران ترک شما با شکست مواجه می شود.

انتخاب سبک زندگی سالم:

از مهم ترین رویکردهای درمانی برای ترک محرک کتامین، انتخاب سبک زندگی جدید و سالم است. در واقع در این دوران باید با زندگی قبلی خود خداحافظی کنید و آن را پشت سر بگذارید. این سبک زندگی می تواند شامل حذف آدم هایی باشد که شما را برای مصرف کتامین وسوسه می کنند.

ورزش و افزایش فعالیت بدنی در هنگام ترک کتامین:

در دوران ترک کتامین، ورزش و فعالیت بدنی می تواند بسیاری از عوارض دوران ترک را کاهش دهد. همچنین با ورزش کردن، عمل سم زدایی با سرعت بیشتر و آسان تری اتفاق می افتد. ورزش کردن سبب می شود نیروی شما باز گردد و بدن سالم تری داشته باشید. همچنین ورزش کردن ذهن شما از مصرف کتامین دور می کند.

اعتماد به نفس و خود باوری در زمان ترک کتامین:

یکی از رویکردهای درمانی برای ترک محرک کتامین، که زیاد به آن پرداخته می شود؛ باور خویش است. بهتر است در این مسیر به خود و توانایی هایتان باور داشته باشید. بهتر است بر روی افزایش اعتماد به نفس خود کار کنید. در این صورت می توانید با آرامش بیشتری این دوره را پشت سر بگذارید.

کلام آخر 

ما در کلینیک ترک کتامین کیمیای رهایی با حضور پزشکان و مشاوران مجرب و متخصص با به کارگیری بهترین و سریعترین روش ترک کتامین تا آخریت لحظه رهایی از این ماده توهم زا در کنار شما عزیزان خواهیم بود تا سختی های پروسه ترک را برای شما هموار کنیم و با آموزش مهارت های زندگی و تکنیک های کنترل وسوسه از بازگشت دوباره شما به سوی اعتیاد جلوگیری کنیم.

سوالات متداول درباره ترک کتامین:

 • درمان کتامین چقدر طول می کشد؟

این زمان به شرایط فرد بستگی دارد. معمولا بین 1 تا 5 ماه برای ترک آن زمان لازم است.

 • اولین اقدام برای ترک کتامین چیست؟

اولین قدم جهت ترک کتامین کمک گرفتن از یک پزشک مطمئن و مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد معتبر مانند کیمای رهایی است.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!