لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک پتیدین : بهترین راه های ترک مخدر پتیدین + مشاوره رایگان

ترک پتیدین

بهترین روش ترک پتیدین: پتدین اثراتی مشابه با مرفین داشته و بر مغز اثر می گذارد و احساس و واکنش بدن نسبت به درد را تغییر می دهد. اما چیزی که ممکن است شما در مورد آن نشنیده باشید، این است که این دارو، به هیچ عنوان برای درمان طولانی مدت یا دردهای مزمن توصیه نمی شود، زیرا اعتیاد آور است. اگر خود یا عزیزان تان از وابستگی یا اعتیاد به داروی پتدین رنج می برید، می توانید از رویکردهای درمانی استاندارد که در این مقاله ذکر شده است جهت ترک مخدر پتدین استفاده کنید.

پتیدین یا دمرول چیست؟

پتدین یا دمرول که با نام “مپریدین” نیز شناخته می شود، داروی مخدری است که به روش صنعتی تولید می شود. این دارو از خانواده شبه تریاک ها است و برای دردهای متوسط تا شدید مورد استفاده قرار می گیرد. آنچه که در مورد داروی پتدین باید بدانید این است که این دارو برخلاف تصورات قدیمی، داروی اعتیاد آور است و عوارض شدیدی مانند تشنج و هذیان به همراه دارد.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

آشنایی بیشتر با مخدر پتیدین

پتیدین چگونه در مغز عمل می کند؟

دمرول تام تجارتی فرم تزریقی مپرپدین است، این دارو یک داروی مسکن اپیوئیدی بوده که به عنوان داروی ضد درد طبقه بندی می شود. این دارو اثراتی مشابه مرفین یا اکسی کدون روی مغز دارد. اگرچه پتدین یک دهم مرفین حاوی مواد افیونی است، اما به دلیل کوتاه اثر بودن؛ خطر سوء مصرف یا اعتیاد بالایی دارد.

کدام گروه بیشتر در خطر سوء مصرف داروی پتیدین قرار دارند؟

سوء مصرف داروهای حاوی پتدین اغلب در کارکنان بهداشتی و بیماران مشاهده می شود. مپریدین به دلیل اعتیاد بیشتر در جامعه پزشکی (پزشکان و پرستاران و…) به این اسم، نامگذاری شده است. اما برخی از کارکنان بهداشتی، بدون در نظر گرفتن پیامدهای سوءمصرف آن، اقدام به مصرف طولانی مدت در دوزهای بالای این دارو می کنند که نتیجه آن وابستگی و اعتیاد است.

ترکیب دارو مخدر پتیدین با چه دارویی خطرناک است؟

پتیدین یک مسکن قوی است که نباید با سایر داروها به ویژه داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی یا (CNS) ترکیب شود. ترکیب پتیدین با سایر داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی مانند بنزودیازیپن ها یا الکل، خطر ایست قلبی، آرام بخشی شدید، نارسایی تنفسی، کما، تشنج، اوردوز و حتی مرگ را افزایش می دهد.

سوءمصرف دمرول یا پتیدین

بسیاری از افراد به صورت ناخودآگاه به داروهای مسکن مانند پتدین اعتیاد پیدا می کنند، زیرا متوجه سوء مصرف خود نمی شوند. افراد ممکن است مصرف دارو را مطابق با تجویز پزشک شروع کنند اما به دلیل تحمل بدن، به تدریج دوز دارو را افزایش می دهند تا اثرات مطلوب آن را تجربه کنند. در نهایت، وابستگی فیزیکی به دارو ایجاد می شود که اغلب و (نه همیشه) به دنبال آن ، وابستگی روانی ایجاد می شود.

در چه صورت اعتیاد به پتدین شروع می شود؟

به طور دقیق نمی توان بیان کرد که فرد تا چه مدت، باید از این دارو استفاده کند تا وابستگی ایجاد شود. این دارو ممکن است در طی چند هفته بعد از مصرف یا سال ها بعد از مصرف، اعتیاد ایجاد کند.

اعتیاد به پتیدین یا دمرول چگونه ایجاد می شود؟

مانند هر ماده اعتیاد آور دیگری، وقتی بدن به مواد مخدر دریافتی عادت کند، تمایل دارد مقدار بیشتری دارو دریافت کرده تا اثرات مشابه را تولید کند، این همان چیزی است که تحمل نامیده می شود. اعتیاد به پتدین نیز به همین صورت ایجاد می شود، بعد از مصرف های طولانی یا دوزهای بالا، تحمل بدن نسبت پتدین افزایش یافته و جهت رسیدن به اثرات مطلوب، باید دوز بیشتری مصرف شود. به محض اینکه اعتیاد به پتدین آغاز شود، در صورت ترک ناگهانی و خودسرانه، علائم ترک آغاز می شود. علائم ترک پتدین معمولا اضطراب و حالت تهوع بوده که فرد برای بهبود این عوارض اقدام به مصرف مجدد می کند.

علائم اوردوز کردن پتیدین

برخی از علائم رایج اوردوز کردن پتیدین در زیر اشاره شده است.

 • کند شدن تنفس
 • خواب آلودگی شدید
 • کما
 • شل شدن ماهیچه ها
 • ضربان قلب کند
 • حالت تهوع
 • تاری دید
 • سرگیجه
 • غش کردن

عوارض پتدین؛ خطرات سوءمصرف پتدین

اثرات جانبی دارو پتیدین در جدول زیر شرح داده شده است:

اثرات جانبی شایع دارو پتیدین

 

اثرات جانبی  شدید دارو پتیدین

 

اثرات طولانی مدت مصرف پتیدین یا دمرول

 

سبکی سرتحریکانزوای اجتماعی
سرگیجهتوهم (دیدن چیزها یا شنیدن صداهایی که در واقعیت وجود ندارند.)سقوط شدید رتبه اجتماعی و رفاه جسمی و عاطفی
ضعفتبافکار خودکشی
سردردتعریقکما
آرامش بخشی زیادضربان قلب سریعمرگ
تغییرات خلق و خویلرزاختلالات افسردگی
حالت تهوعسفتی یا لرزش شدید عضلاتاختلال اضطراب
استفراغاز دست دادن هماهنگیاسکیزوفرنی
درد یا گرفتگی معدهتهوعاختلال دو قطبی
یبوستاستفراغ یا اسهال 
خشک شدن دهاناز دست دادن اشتها 
تعریقضعف یا سرگیجه 
تغییرات در بیناییناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ 
گلگون شدن چهرهکاهش میل جنسی 
سبکی سرقاعدگی نامنظم 
 تنفس کند یا دشوار 
 از دست دادن کنترل 
 تشنج 
 تغییرات در ضربان قلب 
 مشکل در ادرار کردن 
 غش کردن 
 کهیر 
 راش پوستی 

رفتارهای فرد معتاد به پتدین

اعتیاد به پتدین زمانی آغاز می شود که فرد برای مصرف این دارو رفتارهای زیان آور انجام دهد. افرادی که به پتدین وابسته می شوند، اغلب رفتارهای وسوسه انگیز از خود نشان می دهند. فرد مصرف کننده ممکن است با رفتارهایی مانند خودزنی یا جراحت عمدی جهت دریافت بیشتر این دارو، به دارو دست یابد و یا اینکه از پزشکان متعدد، چندین نسخه از این دارو را دریافت کند.

رفتارهای عجیب فرد مصرف کننده بعد از مصرف داروی مخدر ترامادول که مشابه با پتدین است را می دانید؟

اعتیاد به دمرول چگونه ایجاد می شود؟

مانند هر ماده اعتیاد آور دیگری، وقتی بدن به مواد مخدر دریافتی عادت کند، تمایل دارد مقدار بیشتری دارو دریافت کرده تا اثرات مشابه را تولید کند، این همان چیزی است که تحمل نامیده می شود. اعتیاد به پتیدین نیز به همین صورت ایجاد می شود، بعد از مصرف های طولانی یا دوزهای بالا، تحمل بدن نسبت پتدین افزایش یافته و جهت رسیدن به اثرات مطلوب باید دوز بیشتری مصرف شود. به محض اینکه اعتیاد به پتیدین آغاز شود، در صورت ترک ناگهانی و خودسرانه علائم ترک آغاز می شود. علائم ترک پتیدین معمولا اضطراب و حالت تهوع بوده که فرد برای بهبود این عوارض اقدام به مصرف مجدد می کند.

سم زدایی و ترک مخدر پتیدین

سوء مصرف طولانی مدت پتدین منجر به تغییراتی در مغز می شود، این تغییرات ثابت می کند که فرد به دمرول اعتیاد پیدا کرده است. علائم ترک زمانی بروز می یابند که فرد مصرف کننده، میزان مصرف خود را کاهش داده یا مصرف را متوقف کند. در این زمان بدن برای سازگاری با کمبود پتدین واکنش نشان می دهد و باعث بروز علائم ترک مانند نوسانات خلقی و اضطراب می شود.

علائم ترک پتیدین در صورت ترک خودسرانه

بسته به مدت زمان مصرف دارو، میزان دوز مصرفی، ترکیب داروی پتیدین با سایر داروها، نحوه مصرف و سلامت روحی و جسمی فرد مصرف کننده، علائم ترک پتیدین متفاوت است. در زیر برخی از شایع ترین علائم ترک داروی پتیدین در صورت قطع ناگهانی مصرف و بدون نظارت پزشک بیان شده است:

 1. توهم
 2. تهوع
 3. بی خوابی
 4. پارانویا
 5. اضطراب
 6. بی قراری
 7. استفراغ
 8. تعریق
 9. خشکی دهان
 10. افزایش فشار خون
 11. از دست دادن تنفس
 12. درد عضلانی

سوء مصرف پتدین منجر به تغییراتی در مغز می شود، این تغییرات ثابت می کند که فرد به این دارو اعتیاد پیدا کرده است. علائم ترک زمانی بروز می یابند که فرد مصرف کننده، میزان مصرف خود را کاهش داده یا مصرف را متوقف کند. در این زمان، بدن برای سازگاری با کمبود پتدین، واکنش نشان می دهد و باعث بروز علائم ترک، مانند نوسانات خلقی و اضطراب می شود.

روش های ترک اعتیاد به پتدین / سم زدایی و ترک پتدین

در زیر برخی از رویکردهای درمانی در دسترس را برای ترک داروی بیان می کنیم:

ترک پتدین و سم زدایی آن چند روز طول می کشد؟

مدت زمان شروع علائم بعد از قطع مصرف پتدین در افراد مختلف متفاوت است. اما اکثر افراد در کمتر از 24 ساعت پس از آخرین دوز مصرفی، علائم ترک را نشان می دهند. با این حال برخی افراد 3 ساعت بعد از ترک، علائم ترک را بروز می دهند. هنگام سم زدایی، فرد مصرف کننده دو مرحله را پشت سر می گذارد.

 • علائم ترک حاد:

این مرحله 3 تا 10 روز طول می کشد.

 • علائم ترک تحت حاد

این مرحله نسبت به مرحله اول بیشتر به طول می انجامد و ممکن است تا 24 ماه نیز علائم این مرحله ادامه دار باشند و سپس با گذشت زمان این علائم از بین بروند.

بازه زمانی سم زدایی پتدین

24 ساعت اول ترک مخدر پتدین در برنامه سم زدایی

این اولین مرحله است و فرد مصرف کننده علائم ناخوشایندی را در طی 2 تا 3 ساعت بعد از آخرین دوز مصرفی تجربه می کند. فرد علائم تحریک کننده ای مانند علائم زیر را تجربه می کند: 

اضطراب

تهوع

ناراحتی جسمی 

تحریک پذیری

در این مرحله فشار ذهنی بسیار بالا است و اگر فرد مصرف کننده تحت نظارت پزشک و سم زدایی بالینی نباشد، امکان عود وجود دارد.

روزهای 2-5 ترک پتدین در برنامه سم زدایی

در این مرحله علائم ترک بدتر می شوند و طی چند روز افزایش می یابند. فرد احساس ناراحتی، ترس یا خشم می کند. علائم جسمی شروع به آشکار شدن می کنند. برخی از این علائم فیزیکی شامل علائم زیر می باشد:

تهوع

استفراغ

تهوع

تعریق

دردهای عضلانی

روز 6-14 سم زدایی و ترک مخدر پتدین

بعد از یک یا دو هفته، علائم ترک ناپدید می شوند. علائم باقیمانده دردناک نیستند و فرد شروع به سازگار شدن با فرایند سم زدایی می کند. این مرحله ای است که بعد از آن مرحله تحت حاد آغاز می شود. 

روز 15 به بعد فرایند سم زدایی و ترک پتدین

این آخرین مرحله از مرحله ترک است و ممکن است فرد مصرف کننده همچنان میل به مصرف مجدد دارو پتدین داشته باشد. اما با این حال احساساتی مانند احساسات زیر به مرور از بین می روند.

افسردگی

نوسانات خلقی

بی قراری

ناتوانی در احساس لذت

تمرکز ضعیف

کاهش اشتها

آشفتگی

نداشتن انگیزه

بی خوابی

بهترین روش ترک پتیدین در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی

کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی از متخصصین مجرب و ماهر در زمینه ترک اعتیاد بهره مند است. این امر موجب می شود تا تمامی رویکردهای درمانی جهت ترک مواد مخدر افیونی مانند متادون، مواد توهم زا مانند LCD یا PCP، موادی مانند بوپرنورفین و یا پتدین و … براساس اصول استاندارد باشد.

در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی از رویکردهای درمانی استاندارد مبتنی بر شواهد، استفاده می شود . این روش درمان کمک می کند در نهایت، فرایند سم زدایی و پروسه روان درمانی و فالوآپ به بهترین وجه ممکن انجام شود.

در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی از رویکردهای درمانی زیر جهت درمان و ترک اعتیاد پتدین استفاده می شود.

نتیجه گیری

پتیدین این خاصیت را ندارد که شما ناگهان مصرف آن را قطع کنید و این دارو نیز شما را ترک کند! این دارو سبب وابستگی جسمی و روانی شده و تا زمانی که فرایند سم زدایی بالینی را جهت ترک پتیدین را پشت سر نگذارید نمی توانید از دست این اعتیاد رها شوید. در کلینیک ترک پتیدین کیمیای رهایی به شما این نوید را می دهیم که می توانید با به بهترین روش ترک پتیدین و بروزترین متدهای جهان از اعتیاد به این مخدر رهایی یابید.

سوالات رایج در مورد ترک پتیدین

در این بخش رایج ترین سوالاتی که کاربران از متخصصین مجموعه کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی در مورد داروی پتیدین و ترک پتیدین می پرسند را بیان کرده ایم.

1. نیمه عمر داروی پتیدین چقدر است؟

نیمه عمر داروی پتیدین حدوداً 3 تا 5 ساعت است.

2. فرم های استفاده از داروی پتیدین چگونه است؟

داروی پتیدین در دو فرم خوراکی و تزریقی موجود است.

3. آیا داروی مخدر پتیدین با سایر داروها تداخل دارد؟

داروی پتیدین با مهارکننده مونوآمین اکسیداز بسیار تداخل دارد و خطرناک است. برخی دیگر از داروهایی که با داروی پتیدین تداخل دارند شامل: ضد افسردگی ها، بنزودیازیپن ها، شل کننده عضلانی و الکل است.

4. مکانیسم اثر داروی پتیدین در بدن چگونه است؟

این دارو با اثر بر گیرنده های اپیوئیدی سبب احساس بی دردی، خواب آلودگی و احساس آرام بخشی می شود.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!