مرکز درمان سوء مصرف مواد کیمیای رهایی
حساب کاربری

۰۲۱-۶۶۹۲۷۲۸۹ ۰۲۱-۶۶۹۳۱۹۴۸

مرکز درمان سوء مصرف مواد کیمیای رهایی
حساب کاربری

بهترین روش ترک شیره با پشتیان 24 ساعته و آموزش خانواده

ترک شیره

با 5 دقیقه زمانی که برای خواندن این مقاله صرف می کنید می توانید راهکار اصولی و بهترین روش ترک شیره را متوجه شوید. بی شک این 5 دقیقه مسیری جدید برای شما جهت افزایش انگیزه برای ترک شیره ایجاد می کند.

هر سوالی که دارید کارشناسان ما گوش شنوای شما هستند، در قسمت کامنت ها سوالات و نظرات خود را بیان کنید.

شیره چیست؟

ده ها مواد اپیوئیدی و مواد مخدر که گاهی به آن ها شیره نیز گفته می شود از دانه های خشخاش استخراج می شود و یا در آزمایشگاه ها سنتز می شود. دانه خشخاش حاوی مرفین و کدئین است که از مواد اپیوئیدی به حساب می آید. یکی از مشتقات تریاک، شیره است که عوارض مصرف آن مانند سایر مواد مخدر اپیوئیدی است.

مواد اپیوئیدی یا افیونی اصطلاح فراگیر برای موادی است که به گروهی از گیرنده های سیستم عصبی مرکزی به نام گیرنده های مواد اپیوئیدی متصل می شود. با توجه به اینکه مغز مواد اپیوئیدی به نام اندروفین تولید می کند و در هنگام درد این مواد را آزاد می کند، اما مواد افیونی که فرد خودسرانه و برای کاهش درد استفاده می کند، می تواند سبب وابستگی مغز شود و عملکرد آن را مختل کند.

تفاوت شیره با تریاک و عوارض شیره بر بدن

تفاوت های شیره و تریاک

غلظت مورفین (ماده موثر در تریاک)، در شیره حدود 10 برابر مقدار آن در تریاک معمولی است.

کسانی که به تریاک اعتیاد پیدا کرده اند ، عموما در آخرین مراحل مصرف خود، شیره را بصورت خوراکی مصرف می کنند که معتادین شیره ای نام دارند. با توجه به اینکه غلظت شیره ده برابر تریاک معمولی است در نتیجه آسیب و عوارض آن بیشتر و همینطور ترک آن بصورت خودسرانه سخت تر است.

نکته: ترک اعتیاد به شیره باید حتما زیر نظر پزشک و روانشناس متخصص انجام شود.

ترک خودسرانه شیره عوارضی عوارض جسمانی و روانی بسیار شدیدی به دنبال دارد به نحوی که فرد را مجبور می کند که دوباره به مصرف آن روی آورد.

عوارض مصرف شیره
 • عوارض مصرف شیره نسبت به تریاک بیشتر است زیرا شیره از سوزاندن جوشانده تریاک به دست می آید که تغلیظ شده تریاک است و به طبع اثرات و عوارض آن نیز شدیدتر و بیشتر است.

  امروزه تقریبا غیرممکن است که تلفاتی که اعتیاد به مواد افیونی بر مردم وارد می کند، را نادیده گرفت.

ترک شیره

بسیاری از افرادی که از شیره استفاده می کنند، به آن وابسته هستند. در صورتی که فرد به صورت خودسرانه اقدام به ترک کنند علائم ترک بروز می کند. در واقع بسیاری از افراد برای اجتناب از این علائم ناشی از ترک مخدر شیره، به مصرف مواد مخدر مانند شیره ادامه می دهند. اگرچه ترک مواد افیونی مانند شیره به طور معمول تهدید کننده زندگی نیست، اما این فرایند اگر تحت نظارت پزشک نباشد منجر به بروز علائمی می شود که کنترل آن دشوار است. برخی از اثرات ترک اعتیاد شیره حتی می تواند عوارض جانبی جدی برای سلامتی ایجاد کند. شدت علائم ترک به سطح مصرف فرد و طول مدت مصرف بستگی دارد.

ترک شیره چند روز طول می کشد؟

شدت علائم ترک به سطح مصرف فرد و طول مدت مصرف بستگی دارد. اگر فردی به صورت طولانی مدت از شیره استفاده کرده باشد، ترک آن بیشتر از فردی است که مدت زمان کمتری به شیره اعتیاد داشته است.
دیگر شرایط موثر در ترک مخدر شیره تریاک شامل:

 • بیماری های زمینه ای
 • وضعیت روحی روانی فرد
 • دیگر اعتیادهای وی

سم زدایی شیره به روش تدریجی چگونه است؟

اگر فرد برای مدت طولانی از مواد افیونی مانند شیره استفاده کند، بدن نسبت به شیره تحمل ایجاد می کند یعنی بعد از مدتی برای رسیدن به احساسات بعد از مصرف شیره، به مقادیر بیشتری از آن نیاز است.  استفاده طولانی مدت از شیره باعث تغییر در ساختار سلول های عصبی در مغز می شود که این سلول ها فقط برای عملکرد صحیح نیاز به شیره دارند. زمانی که به طور ناگهانی مصرف شیره قطع شود، بدن واکنش نشان می دهد که منجر به علائم ترک می شود.

خروج شیره در دو مرحله اتفاق می افتد:

مرحله اول شامل برخی از علائم است که در تصویر زیر به آن اشاره شده است:

علائم ترک شیره

مرحله دوم شامل برخی از علائم است که در تصویر زیر به آن اشاره شده است:

علائم ترک شیره

مراحل ترک شیره می تواند از یک هفته تا یک ماه طول بکشد. علائم طولانی مدت ترک مخدر شیره معمولا ماهیت فیزیکی کمتری دارد و بیشتر جنبه روانی دارد که ممکن است شامل مسائل عاطفی و رفتاری باشد.

سریعترین روش ترک شیره با کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی 

دوستان عزیز! اگر به دنبال راه سریع و تضمینی برای ترک اعتیاد به مخدر شیره هستید؛ پیشنهاد میکنیم رهایی از این مخدر را با کلینیک کیمیای رهایی تجریه کنید. مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی [واقع در تهران منطقه 2] با حضور پزشکان، مشاوران و پشتیبان 24 ساعته که همیشه همراه شما هستند با 11 متد جدید و انحصاری به صورت تضمینی پروسه ترک شیره را برای شما راحت و بدون بازگشت می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مرکز تماس بگیرید.

۰۲۱-۶۶۹۲۷۲89  /  ۰۲۱-۶۶۹۳۱۹۴۸ 

باورهای غلط در مورد ترک شیره در خانه

ترک اعتیاد شیره در خانه به منزله بازی کردن با جان شما است. برای سم زدایی و ترک مخدر شیشه باید تحت نظارت پزشک باشید در غیر این صورت می تواند بسیار خطرناک باشد خصوصا اگر در بازه زمانی طولانی به این ماده اعتیاد دارید.

ترک شیره به روش سنتی

ترک مخدر شیره به روش سنتی را شاید امروزه زیاد شنیده اید. بسیاری از افراد از گیاهان دارویی، روش های مانند حجامت و … برای ترک اعتیاد شیره استفاده می کنند.
فریب تبلیغات رنگارنگ را نخورید! بدن شما قرار نیست با خوردن یک دارو گیاهی معجزه کند و ناگهان از اعتیاد پاک شود!

ترک شیره با بوپرنورفین امکان پذیر است؟

بوپرنورفین اسمی آشنا برای افرادی است که قصد ترک اعتیاد شیر را دارند. برای مقابله با علائم ترک مخدر شیره از این ماده استفاده می شود تا دوره سم زدایی بدون درد و خماری سپری شود. البته مصرف این دارو زیر نظر پزشک متخصص باید باشد.

بهترین روش ترک شیره

سم زدایی و ترک شیره باید تحت نظارت پزشک باشد این امر به ویژه در صورتی که فرد با بیماری قلبی عروقی درگیر باشد نیز بیشتر صادق است. اگر فرد باردار است و یا بیماری زمینه ای دارد باید با پزشک برای ترک شیره صحبت کند.

هنگام تلاش برای ترک شیره و یا سم زدایی از شیره رویکردهای مختلفی وجود دارد که هر یک براساس نیاز فرد اجرا می شود.

برخی از افراد ممکن است به صورت خوددرمانی اقدام به ترک مخدر شیره کنند که در این موارد ممکن است با علائم ترک شدید مواجه شود که کنترل آن برای وی سخت است و در نتیجه خطر عود(بازگشت به مصرف) بسیار زیاد است. از طرف دیگر برخی از افراد از گزینه های درمانی اصولی و تحت نظارت پزشک و روان شناسان برای ترک اقدام می کنند که بهترین راه ترک شیره و سریعترین روش ترک شیره بدون درد و خماری همین رویکرد است.

به طور کلی رویکرد بهترین روش ترک شیره شامل:

 • رویکرد سم زدایی با دارو و یا بدون دارو
 • رویکرد روان درمانی

رویکرد سم زدایی برای ترک شیره

یکی از گزینه های سم زدایی؛ ترک تدریجی شیره است که این امر بدین معنا است که دوز به تدریج کاهش می یابد تا زمانی که فرد نیاز نداشته باشد. در این روش ممکن است فرد از داروهای جایگزین مانند بوپرنورفین یا متادون و شربت اپیوم برای درمان نگهدارنده استفاده کند. سم زدایی پزشکی تحت نظارت پزشک است و وضعیت فرد تحت نظر پزشک کنترل می شود تا علائم ترک به حداقل ممکن برسد.

داروهایی که برای درمان و ترک اعتیاد شیره تجویز می شود برای کنترل وسوسه فرد مفید واقع می شود. بوپرنورفین و متادون هر دو می توانند برای کاهش علائم ترک شیره و کنترل وسوسه برای فرد مصرف کننده تجویز شوند. بوپرنورفین را می توان برای کمک به کاهش مصرف شیره استفاده کرد. در اکثر اوقات متادون و بوپرنورفین برای کمک جهت پرهیز از مصرف سایر مواد افیونی و کاهش علائم ترک تجویز می شود.

سایر داروهای کمکی مانند کلونیدین ممکن است برای کاهش اضطراب و تسکین علائم نیز تجویز شود.

توجه به این نکته ضروری است که سم زدایی شیره و تجویز دارویی برای کمک به درمان اختلال مصرف است و تنها اولین گام برای مسیر بهبودی است.

رویکرد روان درمانی و روان شناسی سریعترین روش ترک شیره

در مراکز ترک اعتیاد معتبر مانند مراکز ترک اعتیاد آمریکا از رویکردهای روان درمانی برای کمک به فرد مصرف کننده استفاده می شود و برنامه توانبخشی برای فرد پیاده سازی می شود. رویکردهای روان درمانی با در نظر گرفتن ابعاد مختلف از نقطه نظر اختلالات روانی، به فرد کمک می کند تا اختلالات روانی خود را که سبب روی آوردن به مصرف مواد شده است را حل کند. همچنین روان شناسان با ارائه رویکردهای درمانی جامع چند جانبه به فرد مصرف کننده کمک می کنند تا مهارت های مقابله ای در برابر وسوسه و محرک ها را بیاموزند و در مواقع بحرانی از آن ها استفاده کنند.

رویکردهای درمانی کلینیک ترک شیره کیمیای رهایی

درمان و ترک شیره مانند سایر مواد افیونی نیاز به حمایت و پشتیبانی مداوم دارد. زیرا اختلالات روانی همراه با مصرف شیره نیاز به فالوآپ دارد. در مرکز ترک اعتیاد کیمیایی رهایی فرد مصرف کننده تحت نظارت پزشک مجرب و روان شناسان حرفه ای قرار می گیرد و سپس بعد از ترک نیز تحت حمایت این مرکز است تا به زندگی عاری از مواد برسد و با اعتماد به نفس کافی و بدون مشکلات و اختلالات روانی به مسیر زندگی طبیعی باز گردد.

در کلینیک کیمیای رهایی از رویکردهای درمانی زیر برای ترک سریع و بدون درد و خماری شیره استفاده می شود:

 1. مدیریت دارویی
 2. درمان روان شناختی
 3. گروه های حمایتی
 4. ارزیابی مناسب در طول درمان
 5. برنامه درمانی منحصر به فرد
 6. درمان شخصی
 7. مدیریت موردی
 8. جلسات درمان گروهی
 9. درمان جایگزین
 10. درمان دارویی
 11. مراقبت و حمایت طولانی مدت
 12. خانواده درمانی و آموزش خانواده
 13. زوج درمانی
 14. هیپنوتیزم
 15. رژیم درمانی

آنچه در انتها باید بدانید

شیره داروی سنتی است که افراد زیادی برای کاهش درد از آن استفاده می کنند. اما مصرف برای کاهش درد همانا و اعتیاد و وابستگی شدید به آن نیز همانا! در صورتی که فرد برای ترک شیره تحت نظارت پزشک اقدام کند با یک تیر چند نشان می زند، هم ترک شیره به صورت سریع و اصولی انجام می شود و هم اینکه علائم ترک به حداقل ممکن می رسد و همچنین اختلالات روانی نیز ریشه یابی و حل می شود. مرکز ترک شیره کیمیای رهایی این اطمینان را به شما می دهد که با رویکردهای درمانی اصولی شما را از چنگال اعتیاد به شیره رها می کند.