لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک دیازپام : بهترین روش ترک قرص یا داروی دیازپام + مشاوره

ترک دیازپام

آیا می توانید 5 دقیقه از زمان خود را برای دانستن ناگفته هایی در مورد داروی اعتیادآور دیازپام صرف کنید؟ 5 دقیقه کافیست تا انگیزه ای برای ترک و آشنایی با بهترین روش ترک دیازپام در شما ایجاد شود و به سوی ترک این ماده خطرناک قدم بردارید. در این مقاله بهترین راه ترک را به شما نشان می دهیم. با ما همراه باشید.

دیازپام چیست؟

دیازپام بیشتر با نام تجاری والیوم شناخته می شود و زیر مجموعه داروهای بنزودیازپین ها است. والیوم یا دیازپام یک داروی شناخته شده در جهان است که برای درمان اضطراب، اختلالات اضطرابی، درمان ترک سایر بنزودیازیپن ها و الکل، مدیریت تشنج، درمان سندروم بی قرار، درمان اسپاسم عضلانی و درمانی بی خوابی استفاده می شود. دیازپام به دلیل پتانسیل بالای آن برای سوء مصرف و اعتیاد امروزه به عنوان خط اول برای درمان اضطراب به کار نمی رود.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

آیا دیازپام اعتیادآور است؟

بنزودیازیپن ها مانند دیازپام پتانسیل قابل توجهی برای سوء مصرف و وابستگی فیزیکی دارند. وابستگی دیازپام شامل تحمل دارو و علائم ترک در صورت عدم مصرف و یا قطع ناگهانی دارو است. (به بیان ساده تحمل زمانی رخ می دهد که مغز برای دستیابی به اثرات مطلوب که قبلا در دوزهای پایین تر تجربه کرده بود اکنون به دوزهای بیشتری برای رسیدن به همان اثرات نیاز دارد) اعتیاد به دیازپام حتی در افرادی که طبق نسخه پزشک نیز به مصرف دارو ادامه می دهند ممکن است به وجود آید و یکی از دلایل اصلی آن این است که بدن سریع نسبت به این دارو تحمل ایجاد می کند.

چگونه اعتیاد به دیازپام را می توان تشخیص داد؟

 • مصرف دیازپام بیش از 4-6 هفته
 • یکی از علائم بارز وابستگی به دیازپام، نیاز به دوزهای بیشتر برای رسیدن به اثرات دارو است.
 • میل شدید به مصرف دیازپام
 • انزوا از خانواده و دوستان
 • مصرف دیازپام با وجود آگاهی از پیامدهای آن
 • از دست علاقه به فعالیت های لذت بخشی که قبلا انجام می داده است.
 • نادیده گرفتن تعهدات و مسئولیت ها

قطع مصرف دیازپام

زمانی که فرد تصمیم به قطع مصرف دیازپام می گیرد، برخی از علائم آزار دهنده رخ می دهد. جهت پیشگیری و کاهش علائم ترک دیازپام، باید این فرایند تحت نظارت پزشک انجام شود تا هم دوره ترک کوتاه تر شود و هم اینکه این دوره با درد و خماری کمتری روبه رو باشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است وابستگی فیزیکی به عنوان نشانه ای از یک اختلال مصرف است بنابراین برای ترک باید از سم زدایی بالینی کمک گرفته شود تا این وابستگی فیزیکی رفع گردد.

مراحل ترک دیازپام / ترک دیازپام چقدر طول می کشد؟

مراحل ترک دیازپام به طور کلی به دو دسه مرحله ترک حاد و مرحله ترک طولانی تقسیم بندی می شود.
مرحله ترک حاد دیازپام
مرحله ترک حاد دیازپام حدود 1- 4 روز بعد از آخرین مصرف دیازپام شروع می شود. با توجه به اینکه دیازپام نیمه عمری متغیر دارد، این مرحله می تواند تا 48 ساعت به طول بیانجامد. در این دوره برخی از افراد ممکن است علائم قابل توجهی برای یک یا دو روز بعد از ترک نداشته باشند. در روز 3-4 بعد از ترک دیازپام علائم حاد ترک از بین می رود. در نظر داشته باشید که مدت زمان و شدت علائم بسته به میزان مصرف و دوز مصرف دارد.
مرحله ترک طولانی دیازپام
این مرحله به طور معمول یک هفته تا دو هفته به طول می انجامد و بیشتر علائم در این دوره، علائم روانی مانند افسردگی و اضطراب و خلق و خوی بی ثبات است.

رایج ترین علائم ترک دیازپام

در زیر علائم ترک دیازپام که به طور معمول ایجاد می شود شرح داده شده است:

 1. افزایش ضربان قلب و فشار خون
 2. تعریق
 3. گرفتگی عضلات
 4. لرزش
 5. گرفتگی شکم
 6. استفراغ
 7. حساسیت بیش از حد حسی
 8. سردرد
 9. تحریک پذیری
 10. بازگشت اضطراب
 11. هذیان
 12. در برخی موارد نادر تشنج

عوامل موثر بر علائم و دوره ترک دیازپام

عوامل متعددی در چگونگی بروز علائم ترک دیازپام تاثیر می گذارد که شامل:

 1. شدت اعتیاد
  دوز مورد استفاده در بازه زمانی، روی مدت زمان ترک و شدت علائم ترک دیازپام موثر است.
 2. وضعیت سلامت روان
  وضعیت بهداشت روان از فاکتورهای مهم در شدت علائم ترک است.
 3. مصرف همزمان مواد مخدر، الکل یا سایر بنزودیازیپن ها
  مصرف همزمان دیازپام با سایر مواد مخدر سبب افزایش شدت علائم و طولانی تر شدن دوره ترک دیازپام می شود.
 4. نحوه قطع دیازپام
  چگونگی قطع دارو تاثیر زیادی در شدت و طول مدت ترک والیوم یا دیازپام دارد. قطع ناگهانی دیازپام احتمال بروز علائم ترک شدید را افزایش می دهد.

هیچ راهی برای پیش بینی اینکه با قطع ناگهانی کدام علائم ترک بروز کند وجود ندارد. ممکن است برخی از این علائم ظهور کند و یا ممکن است حتی وضعیت سلامتی فرد بسیار خطرناک شود. بنابراین نباید به ناگهان و به صورت خودسرانه اقدام به ترک قرص دیازپام نمایید.

ترک دیازپام

بهترین روش ترک دیازپام

مراکز درمانی تخصصی معتبر، بهترین روش ترک دیازپام را انجام می دهند. در زیر مهمترین رویکردهای درمانی که برای ترک قرص دیازپام استفاده می شود را شرح داده ایم:

 1. رویکرد سم زدایی با دارو و یا بدون دارو
 2. رویکرد روان درمانی

رویکرد سم زدایی ترک اعتیاد دیازپام

سم زدایی بالینی فرآیندی است که سبب می شود تا فرد به صورت تدریجی با کاهش دوزهای دیازپام کنار بیاید و علائم ترک را به صورت خیلی خفیف تجربه کند. پزشک در دوره سم زدایی، فرد مصرف کننده را تحت نظر قرار می دهد و با توجه به شرایط وی ممکن است دوز دارو را کم یا زیاد کند. دوره سم زدایی دیازپام، اگر زیر نظر پزشک مجرب انجام شود می تواند در بازه کوتاهی و بدون درد و علائم آزار دهنده سپری شود. در دوره ترک ممکن است بسته به علائم ترک دیازپام، داروهایی تجویز شود که این دارو ها به صلاحدید پزشک و نیاز فرد تعیین می شود.

رویکرد روانشناسی برای ترک دیازپام

برای ترک دیازپام تنها فرایند سم زدایی کافی نیست. بلکه باید از رویکردهای درمانی دیگری برای کنترل ولع و هوس نیز کمک گرفته شود. رویکردهای روان درمانی بهترین و موثرترین شیوه برای افزایش توانایی فرد برای مهار هوس است. در نظر داشته باشید که کنترل هوس و وسوسه با کمک مهارت مقابله ای امکان پذیر است. همچنین در متد روان درمانی، الگوهای فکری منفی و رفتاری منفی که منجر به مصرف دیازپام می شود، شناسایی می شود و با حذف این الگوهای فکری و رفتارهای منفی، زندگی بدون استرس را برای فرد به ارمغان می آورد.

 کلینیک ترک دیازپام کیمیای رهایی

در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی برای ترک و رهایی از وابستگی به این قرص بهترین شیوه درمانی روز دنیا انجام می شود، زیرا این مرکز از پزشکان و روان شناسان با تجربه و خبره بهره مند است. متخصصان این مرکز با علم روز دنیا آشنا هستند و متدهای درمانی را متناسب با نیاز شخصی و مبتنی بر شواهد برای هر فرد اجرا می کند.

در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی بهترین روش ترک دیازپام استفاده می شود که شامل:

آنچه در انتها باید بدانید

دیازپام برای تسکین اضطراب، اسپاسم عضلانی و تشنج تجویز می شود، اما مصرف زیاد می تواند منجر به اعتیاد شود. در صورتی که شما از وابستگی و اعتیاد به دیازپام رنج می برید کافیست تا اولین قدم خود، یعنی تصمیم به ترک را بگیرید. در این صورت است که شما می توانید مرحله سخت ترک را پشت سر بگذرانید. همیشه سخت ترین مرحله، اولین پله است. ما در مرکز ترک دیازپام کیمیای رهایی به شما کمک می کنیم تا بهترین و سریعترین روش ترک دیازپام و با خیال راحت این پروسه سخت را انجام دهید و مسیر زندگی خود را سبز تر از قبل نمایید.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!