کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک دخانیات :کلینیک ترک فوری انواع دخانیات

مصرف دخانیات عامل بسیاری از بیماری های خطرناک و جدی در انسان ها می باشد که امروزه نیز بسیار رایج شده است. در این مقاله از عوارض مصرف دخانیات صحبت میکنیم، علائم و مدت زمان ترک دخانیات رو بررسی میکنیم و به راه های درمان اعتیاد به دخانیات می پردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

دخانیات چیست؟

دخانیات به ماده ای گفته می شود که مواد خام تشکیل دهنده آن توتون یا تنباکو باشد. با ترک دخانیات می توان جلوی بروز بسیاری از بیماری ها را در افرادی که سال ها است از این ماده استفاده می کنند گرفت. مصرف ماده دخانی که دارای نیکوتین است می تواند سبب ایجاد وابستگی و اعتیاد شود. دخانیات را می توان به سه گروه تدخینی ، غیر تدخینی و الکترونیک تقسیم کرد. معمولا افراد مصرف کننده دود مواد دخانی را استنشاق می کنند. این دود حاوی سم بوده و می تواند افرادی که مصرف کننده هستند یا کسانی که در معرض دود آن قرار می گیرند را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از شایع ترین عوامل مرگ و میر در جهان مصرف سیگار، قلیان و سایر مواد دخانی است. دخانیات به شیوه های مختلفی مصرف می شود.

 افرادی که به این ماده دخانی اعتیاد دارند اگر هرچه زودتر به  اقدام نکنند ممکن است دچار بیماری های مختلف شوند. 25 نوع بیماری مختلف مانند انواع سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی و … در انتظار کسانی است که به انواع مواد دخانی وابستگی شدید دارند. در این چند ساله اخیر شاهد هستیم که سن افراد مصرف کننده مواد دخانی مانند سیگار، قلیان و … کاهش یافته است. بسیاری از جوانان و حتی نوجوانان متاسفانه به دخانیات از انواع مختلف اعتیاد دارند. این موضوع می توانند سبب بروز مرگ زودرس در سال های پیش رو شود. با ترک دخانیات می توان جلوی بسیاری از مشکلات و بیماری ها را در گروه های سنی مختلف گرفت.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

عوارض مصرف دخانیات:

یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در کل دنیا عدم ترک دخانیات است. در عرض 5 ثانیه بعد از اولین پک مواد دخانی مواد شیمیایی و سمی موجود در آن در کل بدن پخش می شود. عوارض مصرف دخانیات برای افراد بسیار زیاد است و در مواردی خطرات جدی برای سلامتی فرد ایجاد می کند. اگر افراد مصرف دخانیات را بدون وقفه ادامه دهند؛ بی شک دچار عوارض شدید و مضر آنها خواهند شد. موارد زیر به برخی از جدی ترین عوارض مصرف دخانیات اشاره میکند:

ابتلا به انواع سرطان:

ابتلا به انواع سرطان ها، از جدی ترین عوارض مصرف دخانیات هستند. با مصرف دخانیاتی همچون سیگار و یا قلیان، افراد درگیر سرطان های سختی خواهند شد. ابتلا به سرطان های ریه، حنجره، مری، مثانه، کلیه و کبد از شایع ترین عوارض مصرف دخانیات هستند. افرادی که برای طولانی مدت از دخانیات استفاده می کنند و هیچ اقدامی برای ترک دخانیات انجام نمی دهند؛ به این عوارض مبتلا می شوند.

ابتلا به بیماری های شدید تنفسی:

یکی از عوارض مصرف دخانیات، ایجاد بیماری های تنفسی برای افراد است. دود حاصل از دخانیات بر روی ریه افراد تاثیر سوء گذاشته و آن ها را با مشکلاتی روبرو می کند. تنگی نفس، سرفه های مکرر، سرفه های خونی و .. برخی از بیماری های تنفسی هستند؛ که در اثر مصرف دخانیات ایجاد می شوند.

انسداد رگ های خونی:

دخانیات و ترکیبات موجود در آن ها، عوارض شدیدی برای بدن و سلامت انسان به وجود می آورد. یکی از عوارض مصرف دخانیات، انسداد رگ های خونی است. با مسدود شدن رگ های خونی، ابتلای افراد به سکته های مغزی و قلبی افزایش پیدا می کند. در این صورت ممکن است در موارد شدید تر، افراد به مرگ دچار شوند.

ایجاد اختلالاتی برای غده تیروئید:

دخانیات و ترکیبات موجود در آن ها، بر روی غدد تیروئید و عملکرد آنها اثر می گذارد. همچنین ممکن است این غدد دیگر در بدن به صورت عادی به فعالیت خود ادامه ندهند و فرد را با مشکلاتی روبرو کنند.

پوکی استخوان با مصرف دخانیات:

پوکی استخوان می تواند یکی از شایع ترین عوارض مصرف دخانیات باشد. نیکوتین و ترکیبات مشابه آن بر روی جذب کلسیم اثر گذاشته و آن را با مشکل روبرو می کنند. در نتیجه دیگر کلسیم کافی جذب استخوان ها نمی شود و یا کلسیم سازی در استخوان ها با مشکل روبرو می شود. در اثر این موارد؛ فرد دچار پوکی استخوان و ضعیف شدن استخوان ها می شود.

به خطر افتادن سلامت دهان و دندان ها:

با مصرف دخانیات و دود حاصل از آن، مشکلات جدی برای دهان و دندان های فرد به وجود می آید. این دود و ترکیبات آن بر روی دندان ها اثر گذاشته و سبب از بین رفتن سلامت آنها می شود. پوسیدگی، ایجاد جرم دندان و زرد شدن دندان ها از عوارض مصرف دخانیات هستند.

مدت زمان ترک دخانیات:

ترک سیگار که عمده مواد دخانی را تشکیل می دهد؛ کار دشواری نخواهد بود. خصوصا اگر برای ترک دخانیات به کلینیک کیمیای رهایی مراجعه کنید. توتون و تنباکوی موجود در سیگار و قلیان به مقدار خیلی کم می باشند. به همین دلیل در مدت زمان بسیار کوتاهی می توانید اقدام به ترک دخانیات کنید. البته مدت زمان ترک دخانیات به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره می کنیم:

میزان مصرف:

افرادی که مقدار بیشتری از دخانیات را مصرف می کنند؛ لازم است مدت زمان ترک دخانیات بیشتری را پشت سر بگذارند. از آنجایی که این افراد مقدار بیشتری توتون و تنباکو را دریافت کردند، پس به دوره بیشتری برای سم زدایی این مواد نیاز دارند.

مدت زمان مصرف دخانیات:

زمانی که افراد دخانیات مصرف کرده اند، در مدت زمان ترک دخانیات موثر است. این افراد وابستگی بیشتری به ترکیبات درون دخانیات پیدا کرده اند، در نتیجه دوره ترک طولانی تری خواهند داشت.

نحوه و روش ترک دخانیات:

نحوه و روشی که افراد برای ترک دخانیات انتخاب می کنند، بسیار مهم است. برخی از افراد به صورت خانگی به ترک دخانیات اقدام می کنند؛ که احتمال شکست آنها بسیار بالا است. بهتر است برای کوتاه و موثر شدن مدت زمان ترک دخانیات، کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی را انتخاب کنید. برای این منظور کافیست با شماره های داخل صفحه تماس حاصل فرمایید همکاران ما راهنمایی های لازم را انجام خواهند داد.

علائم ترک دخانیات

هنگامی که افراد اقدام به ترک دخانیات می کنند؛ با علائم آن روبرو خواهند شد. علائم ترک دخانیات در برخی از افراد زیاد و در برخی دیگر کمتر است. این علائم همچنین می تواند نشان دهنده این باشد که فرد این دوران را با موفقیت پشت سر گذاشته است یا خیر.

هوس و احساس وابستگی شدید:

از علائم ترک دخانیات در روزهای ابتدایی می توان به هوس و احساس وابستگی زیاد اشاره کرد. افراد در این دوران هوس مصرف دخانیات را بسیار دارند. همچنین احساس می کنند که به این ماده وابستگی پیدا کرده و امکان ترک آن را ندارند.

عصبانیت، اضطراب:

علائم ترک دخانیات می توانند در قالب ترس، استرس، اضطراب و عصبانیت بروز پیدا کنند. زیرا در اثر سم زدایی دخانیات از بدن، مغز افراد تا مدتی دچار اختلالاتی می شود.

لازم است بدانید این علائم همیشگی نبوده و پس از مدت کوتاهی از بین می روند و فرد به حالت عادی باز خواهد گشت.

راه های درمانی برای ترک دخانیات:

برای آن که درمان و ترک دخانیات با موفقیت پشت سر گذاشته شود، لازم است تا روش های درمانی ترک دخانیات را بشناسید:

انتخاب یک کلینیک معتبر ترک اعتیاد:

در قدم اول باید یک مرکز معتبر و معتمد را برای ترک دخانیات انتخاب کنید. مراکز ترک اعتیاد مانند کلینیک کیمیای رهایی، بهترین روش های درمانی را در مناسب ترین زمان برای شما ارائه می دهند. همچنین در این مرکز یک مشاور و پزشک متخصص تا پایان ترک، همراه شما خواهد بود.

فاصله گرفتن از مصرف کنندگان دخانیات:

یکی از اصلی ترین روش های درمان و ترک دخانیات، دور بودن از افرادی است که دخانیات مصرف می کنند. این موضوع خصوصا در روزهای ابتدایی ترک، بسیار حائز اهمیت قرار دارد. زیرا این دوران بسیار حساس و میزان وسوسه شدن شما بسیار زیاد است.

تغییر الگوی زندگی گذشته:

بهتر است در زمان ترک دخانیات و یا پس از آن، از الگوی زندگی گذشته خود فاصله بگیرید. برای مثال بهتر است سفر با خانواده، تفریحات سالم، کتاب خواندن و … را برای اوقات فراغت خود انتخاب کنید. بهتر است اقداماتی را پیش بگیرید؛ که شما و ذهنتان را از دخانیات و مصرف آن دور کند.

فعالیت بدنی بیشتر:

در طول درمان اعتیاد به دخانیات، لازم است تا فعالیت بدنی شما بیشتر شود. این کار باعث می شود؛ سم زدایی سریع تر اتفاق بیفتد و بدن شما قوی تر شود. همچنین ورزش و فعالیت بدنی، ذهن شما را از دخانیات دور خواهد کرد.

چرا کلینیک ترک دخانیات و اعتیاد کیمیای رهایی؟ 

ترک دخانیات یک مسئله مهم و ضروری است. بهترین روش برای ترک دخانیات آن است؛ که به یک مرکز ترک مناسب و معتبر مراجعه کنید. چرا که این کار به روش های موثر و آزمایش شده نیاز دارد. کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی، یک کلینیک معتبر و مجرب است؛ که سابقه های بسیار درخشانی در زمینه ترک انواع اعتیاد و دخانیات دارد. این مرکز به خوبی روش های درمان و ترک قلیان و سیگار را برای افراد پیشنهاد می دهد. کلینیک کیمیای رهایی با داشتن پزشکان و مشاوران با تجربه، بیماران را در تمام مسیر ترک همراهی خواهد کرد.

کلینیک ترک دخانیات و اعتیاد کیمیای رهایی، از به روز ترین روش ها برای ترک افراد استفاده می کند. این روش ها دارای کمترین آسیب و بیشترین اثر بخشی برای فرد درگیر به دخانیات هستند. همچنین این مرکز خدمات پس از دوران ترک را برای بیمار ارائه می دهند. این خدمات هم برای بیمار و هم برای خانواده او می باشد؛ تا این دوران را به خوبی به اتمام برسانند.

سوالات متداول درباره ترک دخانیات:

  1. آیا ترک دخانیات با روش های خانگی امکان پذیر است؟ افراد می توانند به صورت خانگی اقدام به ترک کنند. اما احتمال شکست و بازگشت آنها به دخانیات بسیار زیاد است؛ چرا که این کار اصولی انجام نشده است.
  2. آیا با ترک دخانیات افراد دچار فراموشی می شوند؟ خیر. افراد در دوره ای کوتاه و موقتی به احتمال کم ممکن است دچار اختلالات حواسی و تمرکزی شوند اما دچار فراموشی خیر.
  3. آیا مصرف کافئین در دوران ترک دخانیات ممنوع است؟ بهتر است در روزهای ابتدایی ترک، از مصرف مواد حاوی کافئین خودداری کنید. زیرا بدن در این دوران، کافئین را بیشتر جذب می کند. در نتیجه به کافئین وابستگی پیدا خواهید کرد.
  4. تاثیر سیگار کشیدن بر روی پوست و مو چیست؟ نیکوتین موجود در مواد دخانی سبب می شوند که سطح پوست شما نتواند اکسیژن کافی جذب کند. همین عامل موجب پیری زودرس پوست خواهد شد.
  5. آیا بعد از درمان اعتیاد به دخانیات آثار ظاهری آن نیز از بین خواهند رفت؟ بله تقریباً می توان گفت اگر مدت زمان زیادی اعتیاد به دخانیات نداشته باشید با ترک آن برخی از آثار ظاهری آن از بین می رود اما اگر ریه ها دچار مشکل شده باشند بعید است که به این زودی ها مشکل شما بر طرف شود.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (مشاهده سایر اعضاء)

برخی از خدمات کلینک:

دارو درمانی در ترک اعتیاد

دارو درمانی یا فارماکوتراپی اصطلاحی است که برای استفاده از انواع دارو، در درمان بیماری ها به کار می رود. (بیشتر بخوانید)

دارو درمانی در ترک اعتیاد

یکی از کاربردهای بسیار مؤثر دارو در جامعه استفاده از دارو درمانی در ترک اعتیاد است . این فرایند زیر نظر متخصصان و با تجویز داروی مناسب و با در نظر گرفتن واکنش های بدن انجام می شود
اینجا کلیک کنید

رژیم درمانی در ترک اعتیاد

در حقیقت رژیم درمانی به منظور پیشگیری از بیماری و درمان آن با هدف استفاده صحیح از مواد غذایی صورت می گیرد. (بیشتر بخوانید)

رژیم درمانی در ترک اعتیاد

هر آنچه که در طول روز آشامیده و یا خورده می شود، نقش مهمی در سلامت شخص دارد. مخصوصاً هنگامی که فرد مصرف کننده مواد نیز باشد.
اینجا کلیک کنید

طب سوزنی در ترک اعتیاد

در طب سوزنی با تحریک نقاط مختلف که بر روی مغز تاثیر گذار هستند کمک به راحت سازی درمان اعتیاد می کنیم. (بیشتر بخوانید)

طب سوزنی در ترک اعتیاد

طب سوزنی، روش درمانی از شاخه های طب چینی است که قدمت بالایی دارد. در طب سوزنی، سوزن های ریزی را در بدن افراد قرار می دهند تا باعث تعادل سازی انرژی های داخل بدن او شود
اینجا کلیک کنید

طب سنتی در ترک اعتیاد

طب سنتی در ترک اعتیاد، یک روش گیاهی و بدون خطر است. در این روش خبری از مواد شیمیایی و مضر نخواهد بود. (بیشتر بخوانید)

طب سنتی در ترک اعتیاد

مدت ها است که طب سنتی در ترک اعتیاد جایگاه بسیار ویژه ای پیدا کرده است. افرادی که انواع مواد اعتیاد آور را مصرف میکنند، طبع و مزاج شان دچار تغییر میشود.
اینجا کلیک کنید