لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک قرص اکستازی : چگونه اثر قرص اکس را از بین ببریم + مشاوره

ترک اکستازی

اکستازی یکی از رایج ترین مواد محرک و توهم زا غیرقانونی است که در خیابان ها به فروش می رسد و در چند سال گذشته جوانان و نوجوانان زیادی را روانه بیمارستان ها کرده است.

برای رهایی از چنگال این ماده روان گردان خطرناک کافیست 5 دقیقه تنها 5 دقیقه از زمان خود را صرف خواندن این مقاله کنید، تا انگیزه کافی برای ترک ماده توهم زا اکستازی در شما شکوفه بزند.

اکستازی چیست؟

اکستازی یا قرص ایکس (X) که معمولا با نام مولی نیز شناخته می شود یک ماده مصنوعی سنتز شده به دست بشر است که به دلیل اثرات توهم زا و محرک مورد مصرف قرار می گیرد. اکستازی اعتیاد به همراه دارد و در صورت اعتیاد به اکستازی باید سریعا برای ترک اعتیاد ماده توهم زا اکستازی اقدام کرد.

اکستازی که به MDMA (methylenedioxy-methamphetamine) نیز معروف است یک ماده توهم زا و محرک است که خلق خو و درک فرد (آگاهی از پیرامون) را تغییر می دهد.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

این ماده از جهتی عملکردی مشابه محرک ها و مواد توهم زا ها دارد و از جهت دیگر سبب افزایش احساس انرژی، لذت، تحریف درک حسی و زمانی در فرد مصرف کننده می شود

نام شیمایی اکستازی (3,4-methylenedioxy-methamphetamine) می باشد که این ماده مشتق شده از آمفتامین است و ساختاری مشابه مت آمفتامین (مت) دارد. برخی از اسامی که براساس عوارض و ظاهر این ماده به صورت عامیانه استفاده می شود عبارتند از:

 1. آدم (Adams)
 2. لوبیا
 3. آب نبات
 4. قرص شادی
 5. مولی
 6. میان وعده اسکوبی
 7. ایکس X
 8. XTC و…

MDMA یا اکستازی که مولی نیز خوانده می شود، در برهه ای از زمان جوانان زیادی را درگیر کرده بود. این ماده توهم زا عملکردی مشابه مت آمفتامین و دیگر مواد مانند مسکالین نیز دارد.

چگونه اکستازی مورد مصرف قرار می گیرد؟

 • اکستازی یا قرص X به صورت کپسول یا قرص مصرف می شود.
 • گاهی اوقات به صورت مایع یا پودر نیز موجود است.
 • نام مستعار مولی که عامیانه “مولکولی” است از شکل ظاهری خالص پودر کریستالی اکستازی گرفته شده است.

مواد توهم زا و مواد محرک مانند اکستازی چگونه روی مغز تاثیر می گذارند؟

سوء مصرف مواد مخدر یا مواد توهم زا، بر فعالیت مغز تاثیر می گذارد. عموما به همین دلیل است که افراد در وهله اول که مواد مخدر یا مواد توهم زا را مصرف می کنند، تغییرات حالات روانی آن ها افزایش می یابد و همچنین خلق و خوی آن ها بهبود می یابد و ادراک قوی تری پیدا می کنند. مواد توهم زا مانند LCD و PCP تاثیرات بسیار شدیدی روی عملکرد مغز دارند که توهمات شدیدی ایجاد می کنند.

اثرات طولانی مدت قرص X بر مغز چیست؟

تحقیقات روی حیوانات نشان داده است صدماتی که اکستازی به نورون های مغزی وارد می کند می تواند طولانی مدت باشد، اندازه گیری اثر طولانی مدت مصرف قرص X در انسان ها دشوارتر است، اما برخی از مطالعات نشان داده است که برخی از افراد در اثر استفاده سنگین از اکستازی ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 1. افسردگی و دیگر اختلالات خلقی
 2. اختلال در فرایند توجه و تمرکز
 3. اختلال در حافظه و فراموش کاری
 4. تغییرات در فعالیت های مغزی

اثرات مصرف اکستازی

در جداول زیر اثرات مصرف اکستازی در شرایط مختلف ذکر شده است:

اثرات جانبی مصرف اکستازی یا قرص Xاثرات جانبی مصرف اکستازی یا قرص X بعد از  یک هفتهخطرات مربوط به سلامت جسمی بعد از مصرف اکستازی
حالت تهوعتحریک پذیری، بی قراری و تندخوییمشکلات کبدی، کلیوی و قلبی
فشردن غیر ارادی دندان ها (دندان قروچه)پرخاشگریافزایش دمای بدن و کم آبی زیاد
اختلالات بینایی (تیره و تار شدن)افسردگی و افت شدید خلقافزایش ترشح هورمونی که مانع دفع ادرار می شود و در نتیجه سبب افزایش سدیم خون می شود که خطرناک است.
لرزمشکلات خواب (کابوس های شبانه) 
حرکات غیر طبیعی چشماضطراب 
حمله های وحشت زدگیمشکلات حافظه و توجه و تمرکز 
افزایش ضربان قلب و فشار خونکاهش اشتها 
افزایش بیش از حد دمای بدنکاهش علاقه و لذت از رابطه جنسی و اختلال در مکانیسم نعوظ و نرسیدن به اوج لذت جنسی 
اضطراب، تشویش و نگرانیسوءظن و حالت پارانویا (بدبینی)
خطرات مربوط به سلامت روان بعد از مصرف قرص Xاثرات اکستازی بر جنین
افسردگی یا اضطرابتاثیر بالقوه منفی روی جنین در زنان باردار
رفتارهای جنسی نا ایمنتاثیر منفی روی نوزاد در زنان باردار

مدت زمان ماندگاری اثرات قرص X

مدت زمان ماندگاری اثرات و باقی ماندن ماده اکستازی در بدن بستگی به میزان مصرف، تعداد مصرف و مواد مخدر دیگری که ممکن است مصرف شود، دارد.

مصرف قرص اکستازی از طریق دهان، حدوداً 30 دقیقه به طول می انجامد تا وارد خون شود. اما ممکن است این زمان 20 دقیقه یا یک ساعت و بیشتر نیز به طول بیانجامد. برخی از مواد مخدر دیگری که با اکستازی ترکیب می شوند ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا وارد جریان خون شوند.

بهترین روش ترک اکستازی توهم زا

ترک اعتیاد اکستازی مانند سایر مواد توهم زا و محرک است. رویکردهای درمانی جامع و چند جانبه باید برای درمان ماده توهم زا اکستازی به کار رود تا فرایند سم زدایی سیر پیشرفت قابل قبولی داشته باشد. بهترین روش ترک اکستازی مانند دارو درمانی و روان درمانی (روان درمانی فردی، گروه درمانی، خانواده درمانی، مشاوره و حمایت طولانی مدت، درمان شناختی- رفتاری و …) در درمان اکستازی به کار گرفته می شود.

علائم ترک اکستازی

افرادی که اکستازی را به صورت شدید مصرف می کنند ممکن است در صورت ترک خودسرانه یا بدون نظارت و تجویز پزشک علائم ترک را تجربه کنند. برخلاف سایر مواد مخدر، ترک محرک اکستازی دردناک نیست اما به احتمال زیاد علائم روانی نسبت به علائم جسمی بیشتر ایجاد می شود. علائم ترک قرص اکس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. اضطراب
 2. گیجی
 3. خستگی
 4. بی خوابی
 5. افسردگی
 6. توهم و هذیان

سم زدایی تدریجی اکستازی

سم زدایی یا ترک اکستازی تحت نظارت پزشک تضمین می کند که هر گونه عارضه جدی مدیریت می شود و علائم ترک کاهش می یابد.

 • در حین سم زدایی پزشک درمانگر دمای بدن بیمار، میزان هیدراتاسیون، افزایش یا کاهش ضربان قلب، رفلکس ها و تغییر پاسخ دهی مردمک را تحت نظر خواهد داشت.
 • با توجه به اینکه هیچ دارویی به طور خاص برای سم زدایی و درمان اکستازی تایید نشده است، بسیاری از متخصصین از داروهای ضد افسردگی برای کمک به مبارزه با علائم افسردگی استفاده می کنند.
 • به طور معمول سه تا چهار روز طول می کشد تا سموم باقی مانده از متابولیسم اکستازی در بدن پاک شوند اما عوارض و آسیب های جسمی و روانی آن در طولانی مدت باقی می ماند که برای مدیریت و بهبودی آن نیازمند مداخلات درمانی است.
 • طول و شدت سم زدایی متابولیسم اکستازی در بدن بسته به طول و دفعات استفاده و میزان مصرف مواد مخدر و دیگر مواد در کنار مصرف اکستازی است.

ترک اکستازی با کمک برنامه های توانبخشی

برخی از وابستگی های اکستازی به اندازه ای قوی هستند که باید تحت نظارت طولانی مدت پزشک باشند. برنامه های توانبخشی سرپایی از جمله مشاوره و روان درمانی می تواند نقش مهمی در بازگیری قرص X یا ترک اکستازی توهم زا داشته باشند.

نرخ موفقیت سم زدایی و ترک قرص اکس در کلینیک کیمیای رهایی بالا می باشد و بیماران می توانند با بهترین  و سریعترین روش  ترک اکستازی که در این مرکز در نظر گرفته می شود، بدون توجه به حواس پرتی و استرس های ناشی از زندگی بیرونی بر بهبود سلامت خود تمرکز کنند.

مدت زمان لازم برای بهبود وابستگی به اکستازی به مسائل پیش زمینه ای ارتباط دارد. برای مثال بسیاری از افراد برای تسکین غم و اندوه یا دردهای عاطفی به اکستازی وابستگی پیدا می کنند.

در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی علت اساسی که افراد به سمت مصرف این مواد روی آورده اند، ریشه یابی می شود و درمان مناسب برای رفع مشکل زمینه ای پیشنهاد می شود. غالبا در طول درمان با رفتار درمانی و جلسات مشاوره، راه های مقابله با استرس، شکست های احساسی و دیگر مهارت های مهم زندگی آموزش داده می شود.

بازیابی و ریکاوری در بازگیری یا ترک اعتیاد اکستازی

پس از پایان دوره توانبخشی، ایجاد یک برنامه درمانی طولانی مدت جهت ترک ماده توهم زا اکستازی بسیار اهمیت دارد. گروه های حمایتی و مشاوره فردی و گروهی می تواند کمک موثری برای غلبه بر درمان اکستازی باشد.

 • تقویت مهارت های اجتماعی می تواند در درمان بسیاری از انواع اعتیاد موثر باشد زیرا فردی که به دنبال بهبود است از مزایای روابط سالم بهره مند خواهد شد.
 • یک گروه حمایتی ممکن است شامل خانواده، دوستان یا افراد حاضر در گروه درمانی باشد که به طور خاص برای بهبود یافتگان طراحی شده است و کمک های شایانی به حفظ مسیر بهبودی و جلوگیری از عود می کند.

بهترین روش ترک قرص اکستازی در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی

افرادی که در حال بهبودی از اختلالات مصرف اکستازی هستند، باید درمان مداومی داشته باشند تا از عود مجدد پیشگیری شود. عود اغلب به دلیل رویدادهای شدید عاطفی و ناامیدی فردی که در حال بهبود است ایجاد می شود. با این حال عود به معنی شکست نیست زیرا همیشه امکان بازگشت به یک مسیر سالم وجود دارد.

در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی رویکردهای درمانی متعددی جهت ترک اکستازی استفاده می شود. در این مرکز تیم درمانی متشکل از پزشکان متخصص و روانشناسان حرفه ای و با تجربه ای می باشد که خدمات پزشکی و مشاوره ای را به بیماران ارائه می دهند

رویکردهای درمانی استفاده شده در مرکز ترک اکستازی کیمیای رهایی به شرح زیر است:

 • دارو درمانی در ترک قرص اکستازی

دارو درمانی نیازمند شناخت عملکرد نورون های مغزی و عملکرد انتقال دهنده های عصبی است که برای مدیریت عوارض مصرف اکستازی تجویز می شود. پزشک درمانگر در مرکز کلینیک کیمیای رهایی با در نظر گرفتن تمامی مراحل درمان، اعم از شروع پرهیز، پیشگیری از عود و کنترل عوارض، دارو درمانی را در طرح درمان می گنجاند.

 • روان درمانی در ترک قرص X

روان درمانی از تکنیک های مشاوره است که برای کمک به بیمارانی که اختلال مصرف اکستازی دارند استفاده می شود. متخصصین مرکز کیمیای رهایی با ارائه مشاوره و روان درمانی به اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی نیز کمک می کنند.

 • طب سوزنی در ترک اکستازی

طب سوزنی از رویکردهای درمانی دیگر برای ترک اعتیاد قرص اکس است. اگر فردی دچار وابستگی اکستازی است، می تواند برای کاهش علایم جسمی و روانی و کنترل ولع از طب سوزنی بهره ببرد.

در کلینیک کیمیای رهایی بسته به شرایط بیمار از رویکرد طب سوزنی برای درمان و رفع وابستگی اکستازی ممکن است استفاده شود.

 • خانواده درمانی در ترک قرص X

یکی از عوارض قرص های توهم زا یا مواد مخدر و همچنین قرص اکستازی این است که به خانواده آسیب جدی وارد می شود. در خانواده درمانی رویکردهای متعددی در نظر گرفته می شود که سبب ثبات رفتاری و رابطه در تحکیم خانواده می شود.

متخصصین در کلینیک کیمیای رهایی با در نظر گرفتن تکنیک خانواده درمانی فرایند سم زدایی و ترک اعتیاد را تسهیل می کنند.

 • گروه درمانی در ترک اکستازی

گروه درمانی یکی از روش های موثر در درمان مواد مخدر یا مواد توهم زا است. متخصص حرفه ای برخی از اعضای گروه را انتخاب کرده و گروهی را جهت حمایت متقابل در تسکین علائم روانی و حمایتی افراد انتخاب می کند.

 • روان درمانی حمایتی یا روانشناسی پشتیبان جهت ترک قرص اکستازی

یکی از تکنیک های روانشناسی، روان درمانی حمایتی  است که برای افزایش اثربخشی مداخلات غیر دارویی استفاده می شود. روان درمانی حمایتی در بحران های حاد سوء مصرف اکستازی روشی مفید است که در کلینیک کیمیای رهایی بسته به نیاز بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

آنچه در انتها باید بدانید:

قرص X گول زننده است زیرا افراد فکر می کنند که این ماده حال آن ها را خوب می کند اما غافل از این امر هستند که اکستازی چقدر خطرناک است. قرص X  را هر جا دیدید فرار کنید! اگر شما یا عزیزان تان از مصرف اکستازی رنج می برید رویکردهای درمانی متعددی برای ترک و سم زدایی وجود دارد. در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی درمان های جامعی جهت درمان و ترک اکستازی به کار می رود. اکستازی درمان دارد، درمان آن کمک گرفتن از پزشکان و روانشناسان مجرب بهترین و مجهزترین کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی است.

سوالات رایج در مورد ترک اکستازی

1. برای ترک اعتیاد قرص اکستازی چقدر زمان لازم است؟

برای ترک اکستازی توهم زا زمان مشخصی وجود ندارد. نوع مواد مصرفی، مدت زمان مصرف، ویژگی‌های شخصیتی و برنامه درمان از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در مدت زمان ترک اعتیاد است.

2. آیا ترک ماده توهم زا اکستازی در چند ساعت ممکن است؟

آیا فرد مبتلا به اعتیاد تنها در چند ساعت اعتیاد پیدا کرده است که بتواند در چند ساعت ترک کند! این شعارهای تبلیغاتی است و نباید تحت تاثیر این تبلیغات قرار گیرید. ترک اعتیاد دوره زمانی دارد که بسته به نوع مصرف، سم زدایی کوتاه مدت و بلند مدت انجام می شود.

3. آیا علائم ترک اعتیاد اکستازی دردناک است؟

علائم ترک اکستازی توهم زا در صورتی که خودسرانه و بدون نظارت پزشک باشد، آزار دهنده است اما اگر در یک کلینیک معتبر فرایند ترک ماده توهم زا اکس انجام شود، علائم ترک بسیار کاهش می یابد و در برخی موارد علامتی وجود ندارد.

کاربران گرامی هر گونه سوالی در مورد ترک اکستازی یا قرص X دارید می توانید در قسمت دیدگاه ها، سوال خود را بپرسید تا کارشناسان کلینیک ترک اکستازی کیمیای رهایی در اسرع وقت به شما مشاوره و راهنمایی های لازم را ارائه دهند.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!