لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک الکل : بهترین کلینیک ترک الکل در تهران در کمترین زمان + مشاوره

ترک الکل

با صرف 5 دقیقه از وقت گران بهای خود می توانید به راحتی مسیری که باید برای ترک اعتیاد الکل سپری کنید را بیاموزید. در نظر داشته باشید که ترک الکل نیازمند رویکردهای مخصوصی است که در این 5 دقیقه ما به شما ناگفته ها را بیان می کنیم. با خواندن این مطلب می توانید انگیزه کافی برای ترک سریع الکل را در خود ایجاد کنید.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

ترک الکل

 • دلایل زیادی وجود دارد که باید اعتیاد به الکل خود را پایان دهید. برای مثال:
 • برخی از افراد برای تغییر سبک زندگی به لایف استایل سالم
 • برخی افراد برای داشتن خوابی بهتر
 • برخی افراد برای کاهش وزن اضافی
 • برخی افراد برای داشتن انرژی بیشتر
 • برخی افراد برای رهایی از عوارض جسمی و روانی ناشی از مصرف الکل اقدام به توقف مصرف الکل می کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که باید اعتیاد الکل خود را پایان دهید. برای مثال برخی از افراد برای تغییر سبک زندگی به لایف استایل سالم – برخی افراد برای داشتن خوابی بهتر – برخی افراد برای کاهش وزن اضافی – برخی افراد برای داشتن انرژی بیشتر – برخی افراد برای رهایی از عوارض جسمی و روانی ناشی از مصرف الکل اقدام به توقف مصرف الکل می کنند.

بیشتر افراد به دلایل سلامتی اقدام به ترک الکل می نمایند زیرا الکل سبب بیماری های کبدی می شود که می تواند خطر ابتلا به سیروز کبدی، هپاتیت و نارسایی کبدی را افزایش می دهد. دلیل ترک اعتیاد الکل هر چیزی که باشد خبر خوبی است که فردی تصمیم به ترک الکل می نماید.

اثرات سوءمصرف الکل

مسمومیت با الکل بسیاری از علائم سوءمصرف الکل را بروز می دهد، برای مثال:

 • تاثیر الکل روی مغز
 • تاثیر الکل روی قلب
 • تاثیر الکل روی سیستم ایمنی بدن
 • تاثیر الکل روی کبد
 • تاثیر الکل روی معده
 • ارتباط الکل و سرطان

تاثیر الکل روی مغز 

 • الکل می تواند عملکرد و ظاهر مغز را تغییر دهد و خلق و خو، رفتار، هماهنگی و حافظه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 • سوء مصرف الکل با افسردگی، اضطراب، از دست دادن حافظه و افزایش خطر زوال عقل مرتبط است.
 • اعتیاد با الکل ممکن است سبب آسیب دائمی و اختلالی به نام ورنیکه- کورساکوف (اختلال عصبی- روانی با فلج حرکات چشم، راه رفتن غیر طبیعی و کاهش عملکرد ذهنی قابل ملاحظه شناخته شده) می شود که به دلیل کمبود ویتامین B1 بر اثر مصرف زیاد الکل رخ می دهد.

تاثیر الکل روی مغز

تاثیر الکل روی قلب

مصرف مزمن الکل و مصرف زیاد الکل در یک بازه کوتاه روی قلب تاثیر منفی می گذارد و منجر به کاردیومیوپاتی (بیماری عضلات قلب)، ضربان قلب نامنظم (آریتمی)، افزایش خطر سکته مغزی و فشار خون بالا می شود.

 • کاردیومیوپاتی (بیماری عضلات قلب)
 • ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 • افزایش خطر سکته مغزی
 • فشار خون بالا می شود.

تاثیر الکل روی سیستم ایمنی بدن

الکل توانایی بدن برای مبارزه با بیماری ها را مختل می کند و افراد را مستعد ابتلا به بیماری می کند. مصرف کنندگان مزمن الکل با احتمال بیشتری به عفونت های ریه مانند سل و یا ذات الریه دچار می شوند. مصرف زیاد الکل در یک نوبت حتی 24 ساعت بعد از مصرف، توانایی بدن را برای مقابله با عفونت ها کاهش می دهد.

تاثیر الکل روی کبد

الکل سبب التهاب و بیماری های کبدی مانند کبد چرب، هپاتیت الکلی، سیروز و سرطان کبد می شود.  همچنین الکل سبب می شود تا لوزالمعده مواد سمی تولید کند و منجر به پانکراتیت (التهاب پانکراس) می شود که این وضعیت سبب التهاب و متورم شدن رگ های خونی ناحیه پانکراس می شود و هضم غذا را مختل می کند.

خطر ابتلا به سرطان به دلیل مصرف زیاد الکل

هر چه فرد به مرور زمان و به طور منظم مشروبات الکلی مصرف کند، با احتمال بیشتری به سرطان های مرتبط با الکل مانند سرطان پستان، دهان و گلو، مری، حنجره، کبد و روده بزرگ و راست روده می شود. حتی نوشیدن متوسط – یک یا دو نوشیدنی در روز- با افزایش خطر سرطان پستان در زنان مرتبط است.

تاثیر الکل روی معده 

سوء مصرف الکل سبب خونریزی معده می شود که این امر بسیار آزار دهنده است.

علائم احتمالی ترک الکل / اثرات سوءمصرف الکل

اثرات کوتاه مدت به دلیل ترک خودسرانه الکل

حتی اگر فرد زیاد الکل مصرف نکرده باشد، ممکن است با قطع نوشیدن برخی از اثرات کوتاه مدت آن را تجربه کند. برخی از افراد ممکن است کمی تحریک پذیر، خسته و یا کم انرژی به نظر برسند. همچنین ممکن است فرد تمرکز ضعیف، اختلال خواب و رویایی بد داشته باشد.

این علائم حتی در افرادی که به صورت منظم الکل مصرف می کنند نیز ممکن است وجود داشته باشد. برای اکثر افراد این علائم سریع از بین می رود، اما اگر این علائم بیش از 5 روز به طول بیانجامد باید اقدامات درمانی ویژه تری به کار گرفته شود.

علائم فیزیکی ناشی از ترک خودسرانه الکل

اکثر افراد بعد از ترک الکل هیچ علامت فیزیکی را تجربه نمی کنند، اما اگر فردی زیاد الکل مصرف کند و به الکل وابسته باشد باید از روش سم زدایی با حذف تدریجی الکل برای ترک اقدام کند در غیر این صورت علائم ترک به صورت جدی رخ می دهد که می تواند بسیار آزار دهنده و خطرناک باشد.

این علائم فیزیکی ترک الکل می تواند شامل لرزش دست ها، تعریق، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، تپش قلب و بی اشتهایی باشد. در موارد شدید علائم ترک اعتیاد الکل می تواند سبب تشنج، توهم و تب شدید شود. به همین دلیل افرادی که به الکل وابسته هستند باید تحت نظارت پزشک اقدام به ترک نمایند.

علائم فیزیکی ناشی از ترک خودسرانه الکل

ترک الکل چقدر طول می کشد

پس از یک دوره طولانی مصرف الکل، در صورت که ترک تحت نظارت پزشک انجام نشود، علائم ترک رخ می دهد علائمی که حتی روزها و یا هفته ها ممکن است ادامه داشته باشدو بسیار خطرناک است.

جدول زمانی ترک الکل در جدول زیر ارائه شده است.

جدول زمانیعلائم ترک الکل
0-6 ساعت بعد از ترک الکلعلائم ترک خفیف، متوسط و شدید معمولا حدود شش ساعت بعد از مصرف آخرین نوشیدنی شروع می شود.
6 ساعت بعد از ترک الکل

·         برخی از افراد با سابقه طولانی سوء مصرف الکل ممکن است شروع به تشنج کند.

·         تشنج در حدود 10 ساعت به اوج خود می رسد و سپس کاهش می یابد و در عرض 2- 3 روز کاملا فروکش می کند.

22 ساعت بعد از ترک الکل

·         علائم ترک جزئی بین 18 تا 24 ساعت به اوج خود می رسد.

·         علائم ترک شامل اضطراب، تحریک پذیری، مشکل در خوابیدن و از دست دادن اشتها است.

24 ساعت بعد از ترک الکلتوهمات برای برخی از افراد شروع می شود و در حدود 36 تا 48 ساعت به اوج خود می رسد.
36 ساعت بعد از قطع مصرف الکل

·         علائم ترک متوسط تا شدید در حدود 36 ساعت بعد از ترک به اوج خود می رسد و ممکن است شامل:

·         لرزش، تعریق، افزایش ضربان قلب، بی قراری، حالت تهوع، استفراغ، کابوس، مشکل در تمرکز، حساسیت مفرط به سروصدا و نور، دوره های کوتاه توهم شنیداری و دیداری باشد.

·         ترک ناگهانی الکل می تواند با تشنج همراه باشد که ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

48 ساعت بعد از قطع مصرف الکل

·         ممکن است عارضه شدید دلیریوم ترمنس DT که شامل: بی قراری، تغییر هوشیاری، مشکل در تنظیم ( دمای بدن، ضربان قلب و فشار خون) است رخ بدهد.

·         این عارضه 48 ساعت بعد از مصرف آخرین نوشیدنی ممکن است رخ بدهد.

4 روز بعد از ترک الکل در روز 4 یا 5، علائم خفیف ترک کاهش می یابد.
6 روز بعد از قطع مصرف مشروبات الکلی بین روزهای 5-7 علائم ترک متوسط و شدید معمولا کاهش می یابند.
1 هفته بعد از ترک الکل توهمات معمولا بعد از 7 روز کاهش می یابد. اگرچه در برخی از افراد ممکن است تا 1 ماه ادامه یابد.
2 هفته بعد از ترک الکلتا روز 14، هذیان گویی کاهش می یابد.

بهترین روش ترک الکل

مراقبت های پزشکی و تحت نظارت پزشک مجرب می تواند علائم ترک الکل را تا حدی زیادی کاهش دهد و یا حتی از بین برد. رویکردهای درمانی خاصی برای افراد که تصمیم به ترک الکل می گیرند وجود دارد که با توجه به شرایط وی بهترین پلن درمانی باید پیاده سازی شود.

در ادامه در مورد هر یک از روش های درمانی نکاتی را بیان می کنیم.

ترک اعتیاد به الکل با سم زدایی و درمان سرپایی

بسته به شدت علائم ترک، میزان مصرف و مدت مصرف، رویکردهای درمانی متفاوت است. افرادی که علائم خفیف و متوسط تا شدید دارند باید با نظارت پزشک برای ترک الکل اقدام کنند در غیر این صورت ترک الکل برای آن ها سخت و خطرناک می شود و ممکن است برای رهایی از علائم ترک مجددا به مصرف الکل روی بیاورند. در درمان سرپایی رویکردهای مانند سم زدایی انجام می شود که سم زدایی می تواند با دارو و بدون دارو باشد.

ترک اعتیاد به الکل با مشاوره و روان درمانی

روان درمانی پلن درمانی بسیار موفق برای ترک الکل است که به عنوان سریعترین روش ترک الکل انجام می شود. روان درمانی که متشکل از (روان درمانی فردی، گروه درمانی، روان درمانی پشتیبان، درمان شناختی رفتاری ، هیپنوتیزم  و …) است به فرد کمک می کند تا علت مصرف الکل و اختلالات روانی را شناسایی کند. همچنین روان درمانی و جلسات مشاوره به فرد این نوید را می دهد که مهارت های مقابله ای با محرک ها را می آموزد و می تواند خود را از خطر وسوسه و عود مجدد وابستگی به الکل نجات دهد.

بهترین مرکز ترک الکل در تهران 

کلینیک ترک الکل کیمیای رهایی

کلینیک ترک الکل کیمیای رهایی با توجه به وضعیت بیمار و اختلالات بهداشت روانی وی، برنامه درمانی متفاوتی در نظر می گیرد. بهترین راه ترک الکل که در این مرکز جهت درمان بیمار در نظر گرفته می شود شامل:

 1. مدیریت دارویی
 2. درمان روان شناختی
 3. گروه های حمایتی
 4. ارزیابی
 5. برنامه درمانی منحصر به فرد
 6. درمان شخصی
 7. مدیریت موردی
 8. جلسات درمان گروهی
 9. درمان جایگزین
 10. درمان دارویی
 11. مراقبت و حمایت طولانی مدت
 12. جلسات فالو آپ و حمایتی
 13. طب سوزنی
 14. طب سنتی
 15. هیپنوتیزم
 16. خانواده درمانی
 17. زوج درمانی

 

آنچه که در این مرکز حائز اهمیت است این است که متخصصین مجرب و روان شناسان حرفه ای براساس نیاز فرد و استانداردهای روز دنیا بهترین متد را برای ترک الکل پیاده سازی می کنند تا نتیجه موفقیت آمیز باشد و فرایند ترک با کمترین علائم ترک سپری شود. علاوه بر این در این مرکز فرد با تقویت اعتماد به نفس، انگیزه و سایر جنبه های روانی و رفتاری با روحیه ای پرانرژی به زندگی طبیعی خود برمی گردد.

 

نتیجه گیری

تصمیم گیری آگاهانه برای ترک الکل مستلزم ایجاد برخی از تغییرات عمده در زندگی فرد است. اما برای ترک باید اقدامات درمانی را تحت نظارت پزشک و روان شناسان حرفه ای انجام داد تا ترک الکل بدون علائم رخ دهد و همچنین اختلالات زمینه ای همزمان با ترک نیز حل شود تا خطر عود به صفر برسد. در این مقاله سعی بر این شد تا خطرات و عوارض الکل و بهترین روش ترک الکل را بیان کنیم. امید بر آن است که گامی کوچک برای کمک به شما هموطنان عزیز برداریم.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!