مرکز درمان سوء مصرف مواد کیمیای رهایی
حساب کاربری

۰۲۱-۶۶۹۲۷۲۸۹ ۰۲۱-۶۶۹۳۱۹۴۸

مرکز درمان سوء مصرف مواد کیمیای رهایی
حساب کاربری

کلینیک ترک اعتیاد تهران

ترک اعتیاد

اعتیاد به یک معضل بزرگ اجتماعی تبدیل شده است. در این مقاله به شما کمک میکنیم بهترین و موثر ترین روش ترک اعتیاد را برای رهایی از این معضل انتخاب کنید.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد به معنای وابستگی شدید به مصرف انواع مواد اعتیاد آور می باشد. با آلوده شدن فرد به مواد اعتیاد آور، دیگر کنترلی بر روی مصرف آنها وجود ندارد. با مصرف انواع مختلف این مواد، تغییراتی در بدن خصوصا برای مغز و هورمون های آن ایجاد می شود که پس از مدتی مصرف، بدن به آنها عادت کرده و عدم مصرف آنها فرد را با مشکلات و علائمی روبرو خواهد کرد که ترک اعتیاد را ضروری می سازد.

عوارض مصرف مواد اعتیاد آور :

مدت ها است که بسیاری از عوارض مصرف مواد اعتیاد آور، ثابت شده است. این عوارض زندگی فرد و حتی خانواده وی را تحت تاثیر قرار می دهد. عوارض مصرف مواد اعتیاد آور، به صورت جسمانی و روانی می باشد. موارد زیر برخی از عوارض مصرف مواد اعتیاد آور را عنوان می کند:

عدم تعادل روانی:

از شایع ترین عوارض مصرف مواد اعتیاد آور، می توان به عدم تعادل روانی اشاره نمود. از آن جایی که اغلب مواد بر روی مغز و عملکرد آن تاثیر می گذارند؛ در نتیجه فرد دچار عدم تعادل روانی می شود. در واقع فرد درگیر برخی از اختلالات روانی مانند خشم بی علت، خصومت، احساس بیقراری، اضطراب و استرس دائم، عدم پذیرفتن مسئولیت و … میشود.

اختلالات خانوادگی:

عدم توجه به ترک اعتیاد و استمرار مصرف مواد، فرد را در زندگی شخصی اش دچار مشکل خواهد کرد. زیرا با مصرف انواع مواد اعتیاد آور مانند مواد مخدر، فرد دیگر کنترلی بر رفتار های خود نخواهد داشت. به همین دلیل دست به کار های غیر عقلانی و خطرناک می زند. بر همین اساس خانواده، زندگی شخصی و کاری وی دچار مشکل و اختلال خواهند شد. همچنین ممکن است در این راه، موقعیت شغلی خود و جایگاه خود در خانواده را از دست بدهد.

ابتلا به بسیاری از بیماری ها:

ابتلا به انواع بیماری ها از عوارض مصرف مواد اعتیاد آور می باشد. مصرف مستمر و دائم مواد، به دلیل داشتن ترکیبات مضر و سمی؛ زندگی و سلامت فرد را به خطر می اندازد. با مصرف مواد مخدر، مواد محرک، مواد توهم زا و … فرد به بیماری هایی از جمله سیروز کبدی، انواع سرطان ها، ناباروری، جنون، التهابات کبدی و … مبتلا می شود. در واقع با مصرف مواد و اعتیاد به آنها، زمینه برای ابتلا به هر نوع بیماری و اختلالی فراهم خواهد شد. برخی از این بیماری ها به گونه ای شدت و گسترش می یابند؛ که حتی با ترک اعتیاد نیز درمان نخواهند شد.

با توجه به موارد فوق و عوارض مواد اعتیاد آور؛ بهتر است در سریع ترین زمان به ترک مواد اقدام کنید.

ترک اعتیاد

به طور کلی مواد اعتیاد آور، موادی هستند؛ که به صورت طبیعی (گیاهی) و یا صنعتی و شیمیایی وجود دارند. مواد اعتیاد زا دارای ترکیبات مختلفی هستند؛ که اثرات آنها بر روی بدن افراد متفاوت خواهد بود. به طور کلی با مصرف انواع مواد اعتیاد آور، به افراد حالت های سرخوشی زودگذر، آرام بخشی، توهم و تحریک دست می دهد. مواد اعتیاد آور را می توان به صورت تزریق، خوردن و یا دود کردن مصرف نمود. تقریبا مواد اعتیاد آور به 5 دسته استروئید ها، توهم زا ها، آرام بخش ها، تحریک کننده ها و مخدر ها تقسیم بندی می شوند. البته در میان این اعتیاد آور ها، برخی خاصیت دارویی و درمانی دارند. اما لازم است مصرف آنها زیر نظر پزشک باشد. در غیر این صورت فرد به آن وابستگی پیدا کرده و عوارض های آن، وی را درگیر خواهد کرد. در این صورت باید وارد مرحله و دوره ‌ی ترک اعتیاد شود.

ترک اعتیاد یک فرآیند دارای اهمیت بالا می باشد که چه بهتر در سریع ترین زمان ممکن انتخاب و در این جهت اقدام شود. در واقع ترک کردن اعتیاد پروسه ای است؛ که در آن دوره درمان و دست کشیدن از مواد اعتیاد آور آغاز می شود. مطمئن تر است این دوره درمان توسط یک کلینیک مجرب و معتبر مانند کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی انجام شود.

برای داشتن تجربه ترک ایمن و بدون خطر با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۶۶۹۲۷۲89  /  ۰۲۱-۶۶۹۳۱۹۴۸ 

روزهای اولیه ترک اعتیاد

روز های اولیه ترک، در دوران درمان و ترک مواد اعتیاد آور بسیار طلایی و مهم هستند. زیرا در این روز ها فرد اقدام به ترک می کند و بدن او با شوک بزرگی مواجه می شود. همچنین گذراندن این روز ها با روش های درست، در کاهش احتمال بازگشت فرد به مواد اعتیاد آور بسیار موثر خواهد بود. بهتر است روزهای اولیه با تدابیر صحیح و اصولی پیش رود. این امر زمانی وقوع پیدا می کند؛ که دوره ترک اعتیاد، در مرکز و کلینیک معتبر و زیر نظر افراد با تجربه انجام شود. در روزهای اولیه ترک؛ فرد دچار استرس و اضطراب است، فشار عدم مصرف مواد اعتیاد آور بر روی وی زیاد خواهد بود. برای این که این موارد کنترل و مدیریت شوند؛ لازم است تا درمان و ترک، خصوصا در روز های ابتدایی با برنامه پیش رود. بهتر است در روز های اولیه ترک، اقدامات زیر در کلینیک های ترک اعتیاد انجام شود:

 • کمک به بیمار برای پذیرفتن بیماری خود و اثبات زودگذر بودن این دوره برای وی
 • کمک به بیمار برای کاهش اختلالات و عوارض ناشی از دوره ترک و انجام اقدامات لازم
 • برگزاری جلسات و برنامه های مفید برای درمان اختلالات روحی و روانی دوره ترک اعتیاد
 • مهیا کردن شرایط برای ترک فرد معتاد

دارو های ترک اعتیاد

در طول زمان ترک اعتیاد، لازم است تا بیمار داروهای ترک اعتیاد لازم را مصرف نماید. این دارو ها زیر نظر پزشک و مشاور تجویز می شوند. این دارو ها کمک می کنند؛ تا روند سم زدایی و ترک، سریع تر اتفاق بیفتد. همچنین این دارو ها باعث می شوند؛ تا عوارض و علائم دوران ترک کردن اعتیاد کاهش یابند. موارد زیر برخی از داروهای ترک اعتیاد هستند؛ که ممکن است در دوران ترک تجویز شوند:

 • بوپرنورفین و متادون: جهت ترک مواد افیونی
 • وارنیکلین، بوپرنورفین و خوراکی های دارای نیکوتین (مانند آدامس، قرص و … ): جهت ترک مواد نیکوتینی
 • آکامپروسات، دی سولفیرام و نالتروکسان: جهت ترک مواد اعتیاد آور الکلی

اغلب داروهای ترک اعتیاد، مسکن و ضد درد هستند و سبب کاهش علائم می شوند. مصرف بدون برنامه ریزی و بیش از اندازه این داروها نیز وابستگی و اعتیاد ایجاد می کنند.

در مقاله های ترک متادون و ترک بوپرنورفین اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست می آورید.

ترک اعتیاد در منزل

برای ترک اعتیاد روش های متفاوتی وجود دارد. اما باید بدانید که تمامی این روش ها مناسب و نتیجه بخش نخواهند بود. ترک اعتیاد در منزل یکی از روش های نادرست ترک مواد اعتیاد آور می باشد. توجه به این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ که فرد از مواد اعتیاد آور سنگین و صنعتی استفاده کند. زیرا در این صورت لازم است اقدامات مربوط به ترک آن، هوشمندانه تر و کنترل شده انجام شود.

ترک اعتیاد در منزل و خود درمانی آن کار عقلانی نیست؛ چرا که زندگی و سلامت فرد به خطر خواهد افتاد. موضوع ترک انواع مواد اعتیاد آور بسیار حیاتی است و لازم است این کار زیر نظر افراد با تجربه و ماهر انجام شود. موارد زیر برخی از معایب ترک اعتیاد در منزل است:

 • آگاه نبودن به روش های ترک هر کدام از مواد اعتیاد آور
 • مصرف نادرست دارو های لازم برای ترک
 • عدم آگاهی نسبت به موارد ضروری در هر بازه زمانی ترک
 • عدم وجود یک همراه و مشاور متخصص در زمینه ترک مواد اعتیاد آور
 • احتمال بروز بسیاری از بیماری ها
 • عدم داشتن آگاهی نسبت به علائم و موارد دوران ترک
 • عدم آشنایی با رژیم غذایی و خوراکی های دوران ترک
 • به خطر افتادن جان فرد
 • و …

موارد فوق تنها مواردی از معایب ترک اعتیاد در منزل هستند. بهتر است با توجه به این موارد، برای ترک قطعی اعتیاد خود به کلینیک های معتبر ترک اعتیاد مراجعه کنید. در کلینیک ها یک همراه و مشاور متخصص ترک در تمام دوره ترک؛ همراه شما خواهد بود. درمان و ترک شما زیر نظر پزشک انجام می شود. همچنین در این کلینیک ها برای شما رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی، داروهای موثر در ترک در نظر گرفته می شود. با این موارد، پروسه و دوره ترک شما آسان تر و بی خطر تر سپری خواهد شد.

ترک اعتیاد چند ماه طول می کشد؟

مدت زمان ترک اعتیاد برای انواع مواد اعتیاد آور، متفاوت خواهد بود. البته دوره ترک اعتیاد به عوامل و شرایط گوناگونی نیز بستگی دارد. همچنین این عوامل در تسریع روند ترک مواد مخدر نقش خواهند داشت:

میزان و دوره مصرف مواد اعتیاد آور: هر چه میزان و دوره مصرف مواد اعتیاد آور بیشتر باشد؛ زمان ترک اعتیاد بیشتر خواهد بود. زیرا مواد مخدر اثرات بیشتری بر جای گذاشته و برای سم زدایی مخدر ها از بدن، به زمان بیشتری نیاز است.

وزن و سن فرد: وزن و سن افراد در روند ترک اعتیاد و مدت زمان آن دخالت دارند. در واقع هر چقدر وزن و سن بیشتر باشد، ترک مواد مخدر و اعتیاد آور به زمان بیشتری نیاز دارد.

سوخت و ساز بدن: افرادی که سوخت و ساز و متابولیسم آنها بیشتر است، به مدت زمان کمتری برای ترک اعتیاد نیاز دارند. زیرا با سوخت ساز بیشتر، دفع مواد و سم زدایی سریع تر اتفاق می افتد.

نوع مواد: نوع موادی که فرد مصرف می کند، مدت زمان ترک اعتیاد را نیز تعیین می کند. برای مثال زمان ترک مواد صنعتی نسبت به اعتیاد آورهای طبیعی بیشتر خواهد بود.

سلامت جسمانی بدن: افرادی که از سلامت جسمانی کمتری برخوردارند و به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند، به مدت زمان بیشتری برای ترک اعتیاد نیاز دارند. همچنین افرادی که قبل از مصرف مواد بدن سالم تری داشته باشند، مدت زمان ترک برای آنها کمتر خواهد بود. علاوه بر این موضوع، ورزشکار بودن فرد در این موضوع تاثیر مثبتی خواهد داشت.

به طور کلی مدت زمان ترک اعتیاد می تواند از 2 ماه تا 12 ماه قابل تغییر باشد. همان طور که گفته شد؛ این مدت زمان برای هر شخص با توجه به فاکتور های ذکر شده، متفاوت خواهد بود.

علائم ترک اعتیاد:

با اقدام به ترک اعتیاد، برخی از علائم ترک اعتیاد در افراد بروز خواهند کرد. البته برخی از این علائم عادی و طبیعی هستند و برخی خیر. با شروع ترک مواد اعتیاد آور برخی از علائم زیر بروز پیدا خواهند کرد:

سر درد سرگیجه: سر درد و سرگیجه از شایع ترین علائم ترک اعتیاد است. سردرد و سرگیجه با شروع روند درمان و ترک یک امر عادی و طبیعی است.

احساس کسالت و خستگی: در دوران ترک اعتیاد، احساس خستگی و کسالت های شدید یک امر طبیعی است. زیرا بدن در حالت ریکاوری  و سم زدایی است. همچنین این کسالت ها می تواند ناشی از عدم مصرف مواد باشد. زیرا بدن به آنها عادت کرده و قبل تر با مصرف آنها حس سرخوشی داشته است.

گشاد شدن مردمک چشم ها: این موضوع در ترک اعتیاد نیز یک امر کاملا عادی و طبیعی است. گشاد شدن مردمک چشم ها از اولین علائم ترک اعتیاد می باشد؛ که معمولا در روز های ابتدایی ترک اتفاق می افتد.

تهوع: از دیگر علائم ترک اعتیاد در دوران ترک حالت های تهوع می باشد. تهوع واکنش طبیعی معده و دستگاه گوارش به سم زدایی بدن از مواد اعتیاد آور می باشد.

اوردوز یا مرگ: در ترک اعتیاد ناگهانی و کنترل نشده، اوردوز و یا حتی مرگ می تواند اتفاق بیفتد. البته این موارد بسیار کم اتفاق می افتند. مگر آن که فرد به ترک مواد سنگین و مقدار زیاد، به صورت ناگهانی اقدام کند. می توان احتمال اوردوز و یا مرگ را با مشورت با یک متخصص و مشاور کاهش داد.

علائم ترک اعتیاد، برای هر فرد با توجه به عوامل و فاکتور های مختلف بروز خواهد کرد. که به مقدار مصرف، نوع مواد، مدت زمان مصرف، وضعیت بدنی فرد و … بستگی دارد.

بهترین روش ترک ترک اعتیاد

انتخاب رویکردهای درمانی برای ترک اعتیاد و پس از ترک، نقش مهمی در سلامت فرد و زندگی او خواهد داشت. در واقع رویکردهای درمانی مناسب ترک مواد، دوران ترک آسان تر و بدن سالم تری را برای شما به وجود خواهند آورد. موارد زیر برخی از مهم ترین و موثر ترین رویکردهای درمانی برای ترک اعتیاد هستند؛ که برای دوران ترک و یا پس از آن پیشنهاد می شوند:

انتخاب مشاور و پزشک ترک اعتیاد:

از مهم ترین رویکردهای درمانی برای ترک اعتیاد، برقراری ارتباط با یک مشاور و پزشک ماهر در این زمینه است. این فرد به شما کمک می کند تا به آسانی قدم در مسیر ترک بگذارید. همچنین می تواند یک همراه و راهنمای خوب در زمان پس از ترک مواد اعتیاد آور برای شما باشد. در زمان درمان اعتیاد به مواد و پس از آن، افراد دچار اختلالات روانی مانند افسردگی و کاهش اعتماد به نفس می شوند. وجود یک مشاور؛ باعث می شود این چالش ها را مدیریت کنید و آن ها را درمان کنید.

انتخاب صحیح دوستان و همنشینان:

بهتر است در دوران ترک اعتیاد و پس از آن، در انتخاب دوست و همنشینان خود دقت کافی داشته باشید. زیرا دوستان مصرف کننده، عامل اصلی برای آلودگی افراد به مواد هستند. بهتر است حتی با افراد معتاد و مصرف کننده ای که با آنها در ارتباط بودید، قطع رابطه کنید. ارزش و جایگاه خود را بشناسید.

انتخاب رژیم غذایی و تغذیه مناسب:

یکی از مهم ترین رویکردهای درمانی برای ترک اعتیاد، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم است. در دوران ترک و پس از آن بدن شما به شدت ضعیف می شود. بهتر است مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها و … را افزایش دهید. مصرف انواع میوه و سبزیجات تاثیر بسزایی در سم زدایی بدن خواهد داشت؛ در واقع بدن شما از مواد مضر پاکسازی خواهد شد. در این دوران مصرف آجیل و مغز ها، انواع ویتامین ها و آب میوه ها را فراموش نکنید.

فعالیت بدنی و ورزش های مناسب:

از اصلی ترین رویکردهای درمانی برای ترک اعتیاد، ورزش و فعالیت بدنی می باشد. فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا سم زدایی و دفع مواد مضر سریعتر اتفاق بیفتد. همچنین با ورزش کردن توان و انرژی از دست رفته شما، باز خواهد گشت. صرف کردن اوقات فراغت به ورزش کردن، شما را از مصرف مواد اعتیاد آور دور خواهد کرد. همچنین ورزش کردن سبب شادابی و افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. ورزش کردن در دوران ترک مواد اعتیاد آور را جدی بگیرید و از آن غافل نشوید.

بهترین روش های ترک اعتیاد:

انتخاب بهترین روش ترک اعتیاد اهمیت بسزایی دارد. برای آن که ترک اعتیاد شما با موفقیت انجام شود و امکان بازگشت وجود نداشته باشد؛ باید بهترین متد و روش ترک را انتخاب کنید. البته روش های ترک اعتیاد برای مواد اعتیاد آور گوناگون، متفاوت خواهند بود. لازم است برای هر نوع مخدر، بهترین روش ترک انتخاب شود. که این کار توسط پزشک و مشاور متخصص در زمینه ترک اعتیاد انجام می گیرد.

ترک اعتیاد تدریجی:

در این روش از ترک اعتیاد، مشاور و پزشک دوز مصرفی مواد را به صورت تدریجی کاهش می دهد. تقریبا این روش برای هر نوع اعتیاد آوری قابل اجرا است. سم زدایی مواد صنعتی و سنتی با تدریج انجام می شود. همچنین با انجام این روش، کمترین آسیب به بدن فرد وارد می شود. و احتمال بازگشت وی به مصرف، به حداقل می رسد.

ترک ناگهانی یا روش سقوط آزاد:

این روش از روش های ترک اعتیاد نیز می باشد. که در آن مصرف مواد فرد، به صورت ناگهانی قطع می شود. می توان گفت این روش، یک روش مناسب و پیشنهاد شده نمی باشد. خصوصا برای افرادی که مواد سنگین و صنعتی را با دوز بالایی مصرف می کنند. این روش خطر مرگ و اوردوز در افراد را بسیار افزایش می دهد؛ در واقع به فرد یک شوک بزرگ و سنگینی وارد می شود.

ترک اعتیاد تدریجی نسبت به سایر روش های ترک مواد اعتیاد آور بهتر و موثر تر است. در این روش آسیب ها کمتر و نتیجه ترک قطعی تر خواهد بود. برای آن که ترک تدریجی مواد اعتیاد آور، آسان تر باشد؛ بهتر است در کلینیک های ترک اعتیاد معتبر این کار انجام شود. کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی یک گزینه مناسب می باشد.

 

ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی:

کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی یک گزینه و مرکز مناسب برای شروع درمان و ترک انواع مواد اعتیاد آور است. این کلینیک با داشتن مزایای بسیار زیاد و منحصر به فرد، دوران ترک آسان، بی خطر و غیر قابل بازگشت را برای شما تضمین خواهد کرد. این مجموعه تمامی خدمات ذکر شده و مورد نیاز، در دوران ترک و یا حتی پس از آن را ارائه می دهد. موارد زیر برخی از مزایا و ویژگی های کلینیک کیمیای رهایی هستند:

 • امکان ترک و درمان انواع گوناگون مواد مخدر، توهم زا، الکلی و ….
 • برگزاری جلسات مشاوره ای موثر و هدفمند برای فرد و خانواده او جهت بازیابی روحیه
 • بکارگیری انواع روش و متد های موثر، تلفیقی و به روز دنیا
 • پیگیری مراحل درمان و ترک تا بهبودی کامل و مطمئن
 • حضور بهترین و با تجربه ترین مشاوران، پزشکان و تیم حرفه ای در کلینیک کیمیای رهایی
 • ارائه خدمات روانشناسی و درمان اختلالات روانی حاصل از مصرف مواد اعتیاد آور
 • و …

سوالات متداول درباره ترک اعتیاد:

 • آیا در ترک اعتیاد به روش تدریجی، امکان مرگ وجود دارد؟

خیر، اگر دوران ترک شما زیر نظر یک پزشک و مشاور کنترل شود؛ امکان مرگ و آسیب به شما به صفر خواهد رسید.

 • آیا ترک اعتیاد در چند روز امکان پذیر است؟

خیر، سم زدایی بدن از اعتیاد آورها حدود 2 هفته الی 1 ماه طول می کشد. برای ترک کامل اعتیاد، لازم است حداقل 2 الی چند ماه زمان سپری شود(این زمان برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.)

 • آیا علائم و عوارض ترک اعتیاد دائمی خواهند بود؟

خیر، این علائم به صورت موقتی هستند. همچنین به شرایط بدنی فرد و وضعیت دوران مصرف او بستگی دارند. با در نظر گرفتن و انتخاب رویکردهای درمانی برای ترک اعتیاد، این علائم و عوارض سریع تر از بین خواهند رفت.