لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مزایای استفاده از هیپنوتیزم درمانی در درمان اعتیاد + مشاوره

آیا ترک اعتیاد با هیپنوتیزم امکان پذیر است

آیا ترک اعتیاد با هیپنوتیزم امکان پذیر است؟

آیا هیپنوتیزم می تواند اعتیاد را درمان کند؟ آیا این یک فرمول جادویی است؟ آیا یک شبه با یک بار استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد می توان از شر مواد مخدر و محرک و … خلاص شد؟ 

آیا فرمول جادویی هیپنوتیزم معجزه گر قرن برای ترک اعتیاد است؟

صبر کنید!

هیپنوتیزم می تواند اعتیاد را درمان کند بله اما! نه با یک بار و نه به تنهایی.

درمان اعتیاد با هیپنوتیزم روشی مکمل در کنار سایر رویکردهای درمانی برای ترک اعتیاد است و خود به تنهایی معجزه گر نیست.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

درمان اعتیاد به مواد مخدر و الکل شامل رویکردهای مختلفی است که با هدف کمک به افراد برای توسعه مهارت ها و استراتژی هایی که برای رسیدن به هوشیاری و حفظ یک زندگی سالم نیاز دارند تشکیل می شود. این رویکردها شامل سم زدایی، درمان فردی، گروهی، مشاوره خانواده، جلسات حمایتی و … است.
درمان های جایگزین مانند هیپنوتیزم پتانسیل کافی برای ترک اعتیاد را دارد زیرا روش های علمی برای اثبات این حرف انجام شده است.
در این مقاله نکات بسیار جالبی در مورد درمان شگفت آور هیپنوتیزم می خوانید، به نظر صرف 5 دقیقه وقت برای خواندن این مقاله به شما آگاهی جالبی در مورد هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد می دهد. کافیست صبور باشید.
با ما همراه باشید.

هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد چیست؟

هیپنوتیزم درمانی یک درمان مبتنی بر شواهد برای ترک اعتیاد است که می تواند برای انواع دیگر مشکلات روانی نیز استفاده شود.
این تکنیک با روان درمانی ترکیب می شود و توسط یک روان شناس مجرب و حرفه ای برای ترک مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد.
به طور کلی هیپنوتیزم یک حالت تغییر یافته هوشیاری است که به عنوان حالت خلسه نیز شناخته می شود که توسط روان شناس به سوژه در این حالت پیشنهاداتی جهت تغییر رفتار و افکار القا می شود.

آیا می دانستید؟
تغییر در هوشیاری که تحت هیپنوتیزم اتفاق می افتد بیش از یک احساس است، در واقع می توان آن را بر روی خوانش های نوار EEG مغز سوژه اندازه گیری و مشاهده کرد. به عبارتی فرد در ضمیر ناخودآگاه خود تغییراتی را ایجاد می کند به همین دلیل این تغییرات قابل ثبت است.

در زمان هیپنوتیزم برای ترک مواد مخدر فرد چه احساسی دارد؟

در حالت هیپنوتیزم فرد کمتر از آنچه در اطرافش می گذرد آگاه است در حالی که در عوض عمیقا بر روی برخی از جنبه های تجربه درونی خود (ضمیر ناخودآگاه) متمرکز می شود. این تجارب درونی می تواند شامل افکار، احساسات، خاطرات، تخیل و احساسات آن ها باشد.

 • شخصی که هیپنوتیزم می شود عمیقا جذب می شود و از نظر ذهنی کاملا درگیر هر آنچه که درک، تصور یا فکر می کند، می شود.
 • در این حالت سوژه به شدت روی فکر خود متمرکز می شود، همانند زمانی که شما غرق تماشای فیلم یا خواندن یک کتاب هستید.
 • هیپنوتیزم حالت طبیعی و آرامی از بدن و ذهن است که در آن قوه انتقادی مغز دور زده می شد و فرد نسبت به القا پیشنهادها برای تغییرات مثبت و رشد آماده تر است. 

جلسات هیپنوتیزم در ترک مواد مخدر چگونه است؟

جلسات هیپنوتیزم معمولا بین 60-90 دقیقه طول می کشد، بسته به نیاز فرد یک دوره می تواند از دو یا سه جلسه و تا چندین جلسه در طول چند هفته یا ماه باشد.
ترک اعتیاد با هیپنوتیزم بر مدلی از ذهن متکی است که شامل جنبه های خودآگاه و ناخودآگاه است.
این دو بخش از ذهن عملکردهای متفاوتی دارند و با هم کار می کنند تا فرد در زندگی روزمره درست عمل کند.
این دو بخش به عنوان ابزاری مفید برای کمک به افراد برای استخراج تغییرات مثبتی که به دنبال آن هستند وارد عمل می شوند.

ذهن خودآگاه یا هوشیار
ذهن خودآگاه یا هوشیار را می توان به یک اشاره گر لیزری تشبیه کرد. همانند لیزر که در هر لحظه روی هر چیزی که به آن توجه می کند بسیار متمرکز است. این تمرکز در ضمیر خودآگاه شامل تجارب مختلف از قبیل مناظر، صداها، افکار، فعالیت و وظایف می شود.
با این حال همانند یک اشاره گر لیزری، ضمیر خودآگاه نیز از نظر برد محدود است، به طور کلی یک فرد می تواند آگاهانه فقط از چند چیز در یک زمان آگاه باشد.
در همین حال اندام های حسی هنوز به طور مداوم میلیون ها بیت اطلاعات را دریافت و پردازش می کنند که این اطلاعات توسط ضمیر ناخودآگاه ذخیره و مدیریت می شود.

ضمیر ناخودآگاه

 • ضمیر ناخودآگاه شامل تمامی خاطرات، باورها، الگوهای همیشگی و آموخته های گذشته ما است.
 • چیزهایی مانند یادگیری الفبا، دوچرخه سواری یا صحبت کردن به یک زبان خارجی همگی در حوزه ضمیر ناخودآگاه قرار می گیرند.
 • در مورد وابستگی به یک رفتار آموخته شده مانند نوشیدن الکل نیز، این وابستگی در ناخودآگاه تثبیت می شود.
 • حتی زمانی که فرد آگاهانه می فهمد که رفتارش ناسالم شده است و تصمیم به تغییر می گیرد، وقتی این تثبیت رخ می دهد، رهایی از الگوی وابستگی و اعتیاد می تواند دشوار باشد.

در حالت هیپنوتیزم- زمانی که ضمیر ناخودآگاه فعال تر و در دسترس تر است- این تکنیک می تواند به فرد کمک کند تا رفتاری را بیاموزد. 

در واقع فرد از طریق سیم کشی مجدد اعصاب! (شبکه سازی نورون ها)، تصویر سازی هدایت شده، پیشنهادات درمانگر در حالت هیپنوتیزم و سایر روش ها، می تواند رفتارهای اعتیاد آور را به رفتارهای مثبت تر برنامه ریزی کند. (به زبان ساده، ضمیر ناخودآگاه خود را تغییر دهد.)

هیپنوتیزم برای چه کسانی مناسب است؟

از آنجایی که اعتیاد می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد، مهم است که در هنگام جستجوی روش درمان، تا حد امکان گزینه های زیادی بررسی شود. با این حال از آنجایی که وابستگی و اعتیاد عمیقا با علل و انگیزه های ضمیر ناخودآگاه مرتبط است، هیپنوتیزم درمانی می تواند راه حل موثرتری برای افرادی باشد که اثرات سوء مصرف مواد و سایر رفتارهای اعتیاد آور را تجربه می کنند.

هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد یک روش نوین و موفقیت آمیز است که در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی به کار گرفته می شود.

چگونه ترک اعتیاد با هیپنوتیزم انجام می شود؟

در حالت هیپنوتیزم فرد تخیل بیشتری دارد و گاهی اوقات توانایی بیشتری برای دسترسی به خاطرات فراموش شده دارد، اگرچه این خاطرات همیشه قابل اعتماد نیستند.

 این حالت آرام و تلقین می تواند به افراد کمک کند تا دیدگاه متفاوتی در مورد رفتارهای اعتیاد آور خود داشته باشد. ترک یک ماده یا ترک یک رفتاری که برای فرد اهمیت دارد می تواند در حالت هیپنوتیزم دست یافتنی و مطلوب به نظر برسد.

برخی از افرادی که تحت درمان هیپنوتیزم برای ترک مخدر هستند ممکن است توانایی رهایی از برخی از الگوهای رفتاری طولانی مدت در حالت بیداری را پیدا کنند.

به کار گیری هیپنوتیزم برای ترک مخدر می تواند به افراد از طریق قدرت تلقین اجازه دهد تا اراده خود را در غلبه بر میل و هوس اعتیاد، تقویت کنند. زیرا حالت هیپنوتیزم آگاهی محیطی فرد را کاهش می دهد تا به طور بالقوه شبکه های فیزیولوژیکی عصبی که قادر به سیم کشی مجدد الگوها و شرایط خاص هستند را تغییر دهد.

با این حال کسانی که فکر می کنند هیپنوتیزم برای ترک عادت به نوعی جادویی است که می تواند اعتیاد آن ها را در یک جلسه از بین ببرد، احتمالا ناامید خواهند شد. هیپنوتیزم درمانی ابزاری برای باز کردن پتانسیل انسان از طریق قدرت تلقین است و یک فرمول جادویی نیست.

آیا می دانستید؟

مقالات متعددی اثبات کرده اند که هیپنوتیزم در درمان اعتیاد به نیکوتین، سوء مصرف مواد مخدر، وسوسه و وابستگی و رفتارهای اعتیاد آور موثر واقع شده است.

آیا هیپنوتیزم در ترک مواد مخدر یک شعار است یا یک روش درمانی؟

بسیاری از افرادی که می خواهند اعتیاد یا وابستگی خود را ترک کنند، ممکن است قبل از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد چندین بار برای رهایی از مواد مخدر تلاش کرده باشند، این الگوی شکست می تواند منجر به احساس دلسردی، سرخوردگی و حتی ناامیدی شود.

استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد با پرداختن به برخی از عوامل موثر در ایجاد وابستگی و اعتیاد از جمله عزت نفس پایین و آسیب های عاطفی و همچنین حل تعارضات بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه شانس موفقیت فرد را برای ترک اعتیاد افزایش می دهد. در زیر به برخی از این عوامل اشاره شده است:

تقویت اعتماد به نفس

عزت نفس پایین ممکن است شانس وابستگی فرد به یک ماده یا رفتار را افزایش دهد. علاوه بر این بسیاری از افرادی که مواد مصرف می کنند یا رفتارهای اجباری انجام می دهند، احساس شرم و گناه دارند که به کاهش عزت نفس آن ها کمک می کند.
در طول یک دوره ترک اعتیاد با هیپنوتیزم ، درمانگر به فرد کمک می کند تا حس عزت نفس و درک و ارزش خود را بهبود بخشد. برخی از روش های مورد استفاده برای دستیابی به این مزایا ممکن است شامل پیشنهادات هیپنوتیزمی، یادداشت روزانه و تایید مثبت از سمت درمانگر باشد.

ضربه

تجارب آسیب زا می تواند عمدتا به وابستگی و اعتیاد کمک کند. در مورد فردی که در حال بهبودی است، تروما و اختلالات پس از حادثه نیز می تواند شانس عود اعتیاد و سوء مصرف را افزایش دهد.
در طول یک برنامه هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد ممکن است خاطرات آسیب زا دوباره ظاهر شوند. یک درمانگر ماهر مدتی را صرف کار روی این مسائل آسیب زا می کند، سپس با کاهش شدت تروما و علائم اختلالات پس از حادثه شانس بهبودی اعتیاد را افزایش می دهد.

ضمایر خودآگاه و ناخودآگاه

انگیزه های تثبیت شده در خودآگاه و ناخودآگاه ممکن است متفاوت باشد. برای مثال فردی که تصمیم آگاهانه برای توقف رفتار وابسته خود گرفته است، ممکن است همچنان به انتخاب هایی ادامه دهد که این هدف را تضعیف می کند که این امر می تواند به دلیل ضمیر ناخودآگاه باشد.
انگیزه های ناخودآگاه اغلب با تمایل به برآوردن نیازهای اساسی برای رفاه، آسایش، لذت و امنیت مرتبط است. زمانی که تلاشی برای تغییر رفتاری که در گذشته این نیازها را برآورده کرده است، بدون ارائه جایگزینی مناسب می تواند تضاد ایجاد کند، که همین امر سبب سختی ترک اعتیاد می شود.
استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد می تواند به فرد کمک کند تا این نیازهای ناخودآگاه را شناسایی کند و جایگزین های سالمی برای رفع این نیازها پیدا کند.

هیپنوتیزم در ترک مواد مخدر

نمونه ای از هیپنوتیزم برای درمان اعتیاد

یک دوره معمول استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد شامل ارزیابی اولیه، چندین جلسه هیپنوتیزم و نوعی پیگیری و حمایت است.

 • در طول ارزیابی اولیه ممکن است از یک فرد در مورد تجربه گذشته و فعلی خود در مورد وابستگی و اعتیاد سوال شود.
 • از آن جایی که وابستگی / اعتیاد می تواند یک مسئله جدی پزشکی و سلامت روان باشد، یک درمانگر احتمالا در مورد درمان های گذشته یا فعلی از فرد سوال می کند تا بتواند در صورت نیاز با درمان های وی هماهنگ شود.

 

برخی از زمینه های دیگری که ممکن است قبل از شروع ترک اعتیاد با هیپنوتیزم بررسی می شوند عبارتند از:

 • شناسایی موقعیت ها یا محرک های خارجی که باعث سوء مصرف مواد یا رفتار وابسته می شوند.
  درمانگر به وضوح تمامی علائم فیزیکی و عاطفی را که نشانه یک دوره قریب الوقوع یا در حال انجام است را یادداشت می کند، این علائم می تواند شامل تصاویر ذهنی، گفتگوی درونی، افکار حلقه ای و احساسات فیزیکی مانند ولع خوردن باشد.
 • روشن کردن نتیجه مورد نظر فرد از درمان برای مثال احساس آرامش و آسودگی در موقعیت هایی که رفتار اعتیاد آور تحریک می شود.
  با استفاده از تمام این اطلاعات، فرد با درمانگر هماهنگ می شود تا پیشنهادات هیپنوتیزمی و یک طرح درمان ایجاد شود که به بهترین شکل بهبودی حاصل گردد.
 • سپس جلسات هیپنوتیزمی واقعی شروع می شود.

 

تعداد جلسات مورد نیاز از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.
برخی از افراد پس از دو یا سه جلسه نتایج رضایت بخشی را کسب می کنند، در حالی که برخی دیگر از برنامه های درمانی طولانی تری سود می برند.
در جلسه اول درمانگر، حالت هیپنوتیزمی را القا می کند، بنابراین فرد را به حالت آرامش عمیق و آگاهی متمرکز هدایت می کند.
علاوه بر راهبردهای ذکر شده در بالا درمانگر می تواند از تکنیک های مختلفی برای تسکین علائم وابستگی و همچنین رسیدگی به علل زمینه ای اضطراب استفاده کند.

تکنیک های استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد:

 1. القا پیشنهادات در حالت هیپنوتیزم
 2. لنگر انداختن
 3. رگرسیون حافظه

در زیر هر یک از تکنیک های درمان هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد ارائه می شود.

1. القا پیشنهادات هیپنوتیزم جهت ترک اعتیاد

 در حالت هیپنوتیزم فرد در پذیرش و اجرای پیشنهادات مثبت آمادگی بیشتری دارد.

این پیشنهادات به صورت صحبت کردن به زمان حال بسیار موثر است. به عنوان مثال “هر گاه هوس مواد مخدر کردم با دوستانی که در حال بهبودی هستند برای حمایت تماس می گیرم.”
نکته کلیدی برای ارائه پیشنهادات هیپنوتیزمی این است که آن ها هم قابل باور هستند و هم پاسخ های جایگزین مطلوبی برای مصرف مواد ارائه می دهند.

2. لنگر انداختن

به طور معمول یک فرد مصرف کننده وضعیت سختی مانند وابستگی یا ولع را تجربه می کند.
لنگر انداختن تکنیکی است که به فرد می آموزد چگونه به طور موثر محرک های مثبت خود را برای نتایج مطلوب تر ایجاد کند و با لنگر انداختن به آن ها از وابستگی نجات یابد.
در حالت خلسه هیپنوتیزم؛ فرد به حالتی هدایت می شود که در آن احساس آرامش، امنیت و آسودگی می کند و در همین حال به آن ها آموزش داده می شود که برای آن احساسات لنگر ایجاد کنند.
لنگر انداختن به معنای انجام یک حرکت فیزیکی مانند فشار دادن انگشت شست و سبابه با همدیگر یا قفل کردن انگشتان به همدیگر و …. باشد (که این نماد به عنوان یک نشانه برای ایجاد احساس مطلوب است). از طریق ارتباط جسمی و ذهنی که در هیپنوتیزم ایجاد می شود، فرد می تواند هر زمان که لنگر انتخابی در آینده فعال شد وارد وضعیت مطلوب و احساسات آرامش بخش شود.

3. دستکاری حافظه

همان طور که در بالا ذکر شد، اعتیاد به مواد و رفتارهای وابسته ممکن است منبع خود را در خاطرات رویدادهای آسیب زا گذشته داشته باشد.
با استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد می توان با منابع بهتری آن خاطرات را دوباره مرور کرد.
برای مثال فردی که در کودکی آزار جسمی یا عاطفی را تجربه کرده است، می تواند در حالت خلسه آن خاطره آسیب زا را دوباره مرور کند. آن ها می توانند با آگاهی کامل از اینکه زنده می مانند، یا اینکه در بزرگسالی توانایی بیشتری برای محافظت از خود را دارند و دیگر در خطر قریب الوقوع نیستند، رویداد را دوباره تجربه کنند.

بهترین کلینیک ترک اعتیاد با هیپنوتیزم : کلینیک کیمیای رهایی

ذهن انسان توانایی قابل توجهی برای کنترل بدن در هنگام تمرکز دارد. هیپنوتیزم از تکنیک های آرام سازی برای القای پیشنهادات به ذهن ناخودآگاه استفاده می شود.
در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی متخصصان مجرب و حرفه ای از رویکردهای مبتنی بر شواهد و تکنیک های به روز هیپنوتیزم جهت ترک اعتیاد استفاده می کنند.
یکی از مهم ترین مسائلی که در این مجموعه در نظر گرفته می شود این است که برای هر فردی برنامه مجزا جهت درمان هیپنوتیزم به کار گرفته می شود و تکنیک برای یک فرد ممکن است با فرد دیگر کاملا متفاوت باشد که این نشان دهنده شخصی سازی درمان برای فرد است.
شخصی سازی درمان برای هر فرد شانس موفقیت را بسیار افزایش می دهد.


هیپنوتراپیست های آموزش دیده باید دارای مدرک علمی باشند تا بتوانند به صورت اصولی روش هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد را پیاده سازی کنند. در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی تمامی این امکانات کاملا مهیا است زیرا این مجموعه کاملا استاندارد و علمی (منطبق با علم روز دنیا) روش های خود را پیاده سازی و اجرا می کند.

کلام آخر

واقعیت:
هیپنوتیزم یک راه حل فوری و جادویی برای درمان و ترک اعتیاد نیست، هیپنوتیزم می تواند به افراد کمک کند تا اعتیاد و مشکلات مرتبط به آن را برطرف کنند، اما این مسائل هم برای بیمار و هم برای درمانگر پیچیده و چالش برانگیز است و ممکن است استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد به جلسات بیشتری جهت موفقیت درمان نیاز داشته باشد.

درمان اعتیاد با هیپنوتیزم سبب می شود تا فرد مصرف کننده، منفعل تر، سازگارتر و منعطف تر شود که این یک روش طبیعی برای رهایی از مصرف مواد مخدر است.
هیپنوتیزم علاوه بر کمک به ترک رفتارهای وابسته و اعتیاد آور به بیماران کمک می کند تا برنامه های درمانی اعتیاد را ادامه دهند و در جلسات روان درمانی و پشتیبانی شرکت کنند.
به طور خلاصه:
استفاده از هیپنوتیزم برای ترک اعتیاد می تواند بیماران را نسبت به رویکردهای مختلف تداوم درمان بیشتر ترغیب و سازگار کند.

 

مطالبی که باید بخوانید!