کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خانواده درمانی اعتیاد : روشی بسیار موثر و نوین در ترک اعتیاد

خانواده درمانی

از آنجایی که ترک اعتیاد یک موضوع بسیار مهم و حساس است؛ طبیعتا رویکرد های درمانی متنوع و متفاوت زیادی به کمک خواهند آمد تا این پروسه آسان تر و در مدت زمان کمتری طی شود. در این مقاله به خانواده درمانی می پردازیم که توانسته برای ترک کردن اعتیاد بسیار موثر، مطرح و مورد استقبال قرار بگیرد.

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی یک رویکرد و روش مهم در درمان بسیاری از بیماری ها و اختلالات است. وقتی یکی از اعضای خانواده دچار مشکل و یا بیماری می شود؛ حمایت و مراقبت های خانواده برای او الزامی و بسیار کمک کننده خواهد بود. امروزه در سراسر دنیا از این روش برای درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها استفاده می کنند. در درمان برخی از بیماری ها و اختلالات مانند اعتیاد که فرد با آن دست و پنجه نرم می کند، حضور خانواده بسیار موثر است. در واقع حضور این افراد پروسه درمان را کوتاه کرده و همچنین سبب دلگرمی فرد می شود.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

خانواده درمانی جهت ترک اعتیاد:

موضوع مهمی که روش خانواده درمانی در آن بسیار موثر و کمک کننده است، درمان اعتیاد می باشد. حضور خانواده و حمایت های آنها در درمان اعتیاد و ترک آن، توسط پژوهشگران زیادی به اثبات رسیده است. حضور خانواده، دوران ترک موفق تری را رقم خواهد زد. افرادی که در دوران ترک خود حمایت و حضور خانواده را داشته اند، احتمال بازگشت آنها به اعتیاد بسیار کمتر است.

پروسه و مسیر ترک اعتیاد بسیار چالش برانگیز و دشوار است. حضور عزیزان و خانواده فرد معتاد، از این دشواری ها می کاهد. در واقع حضور آنها سبب می شود؛ فرد با آسودگی بیشتری به مراحل ترک بپردازد و بر ترس خود در این راه غلبه کند. در مسیر ترک اعتیاد علاوه بر مشکلات جسمانی، اختلالات روانی فرد را درگیر خواهد کرد. گذر از این مشکلات به تنهایی آسان نمی باشد. بهتر است از روش خانواده درمانی برای ترک اعتیاد بهره گرفت. بی شک این روش دارای مزایای بسیار زیادی است که فرد حال بهتری خواهد داشت. با مراجعه به یک کلینیک معتبر برای ترک اعتیاد مانند کلینیک کیمیای رهایی، می توان از این روش بهره برد. بهتر است برای این موضوع مهم و طی شدن پروسه ترک، یک کلینیک مجرب و معتبر را انتخاب کنید.

لزوم حضور خانواده در جلسات ترک اعتیاد:

حضور خانواده در جلسات ترک اعتیاد بسیار مفید و ضروری است. در واقع حضور آنها سبب کمک به فرد و همچنین کادر درمان ترک اعتیاد می شود. کمک گرفتن از روش خانواده درمانی در درمان اعتیاد به مواد اثر چندین برابر خواهد داشت. این روش میان فرد، خانواده و تیم درمانی یک رابطه خوب به وجود می آورد. پس ضروری است که افراد خانواده در جلسات درمان و ترک حضور داشته باشند.

خانواده درمانی برای چه کسانی مفید است؟

در پروسه کنار گذاشتن اعتیاد، نقش روش خانواده درمانی برای بسیاری از افراد پر رنگ تر خواهد شد. در واقع این افراد برای ترک کردن اعتیاد خود، بیشتر به این روش نیاز دارند. برخی از شرایط و مسائل برای فرد در حال ترک وجود دارد؛ که ضروری است روش خانواده درمانی برای او اجرا شود:

 • فردی که شدیدا دچار افسردگی شده است؛ یکی از کاندیدای استفاده از روش خانواده درمانی است. اعتیاد معضلی است که فرد را با مشکلات بسیاری روبرو خواهد کرد. افسردگی و اختلالات روانی، از این مشکلات هستند. حضور خانواده در جلسات مشاوره و ترک سبب می شود؛ از میزان افسردگی فرد کاسته شود و امید خود را به دست آورد. حضور خانواده، دلگرمی های اعضای محبوب فرد، صحبت ها و توجهات آنها سبب تجدید روحیه فرد می شود و او را از افسردگی دور میکنند.
 • خانواده درمانی برای اشخاصی که در اثر مصرف مواد اعتیاد آور، روابط خانوادگی آنها ضعیف و یا قطع شده است؛ بسیار موثر است. با کمک این روش می توان تمامی اختلالات به وجود آمده در روابط میان اعضای خانواده در زمان اعتیاد، را از بین برد. همچنین این روش، باعث استحکام بخشیدن رابطه فرد درگیر و اعضای خانواده او می شود.
 • خانواده درمانی در ترک اعتیاد برای افراد سرپرست خانواده یا پدران بسیار موثر است. حضور خانواده در جلسات مشاوره و ترک، سبب یادآوری جایگاه و ارزش های وی نزد خانواده می شود. حضور آنها باعث می شود فرد انگیزه بیشتری برای ترک داشته باشد.

در خانواده درمانی به چه مسائلی پرداخته می شود؟

موارد بسیاری در جلسات ترک اعتیاد مطرح می شوند. این موارد سبب می شوند؛ اعضای خانواده و خود فرد، دید و آگاهی بیشتری نسبت به اعتیاد و ترک آن پیدا کنند. موارد زیر مهم ترین و کلیدی ترین مسائلی هستند؛ که در جلسات خانواده درمانی به آنها پرداخته می شود:

تجدید روابط میان فرد بیمار و خانواده او:

 • در قدم اول جلسات خانواده درمانی، سعی بر این است؛ که روابط از دست رفته میان فرد درگیر اعتیاد و خانواده وی برقرار شود. این کار باعث می شود حس همدلی و محبت میان هر دو طرف زنده شود.

تغییر دیدگاه خانواده نسبت به فرد درگیر اعتیاد:

 • در جلسات ترک اعتیاد، خانواده فرد باید قبول کنند که اعتیاد یک بیماری است و فرد مقابل آنها یک بیمار است. این دیدگاه باعث می شود خانواده کمک های روحی و روانی بیشتری انجام دهند و دیدگاه های منفی دیگری نسبت به این موضوع نداشته باشند.
 • پرداختن به نقاط قوت بیمار و افزایش اعتماد به نفس او توسط خانواده
 • افزایش آگاهی خانواده درباره اعتیاد بیمار و روند درمان آن
 • شفاف سازی تاثیرات مثبت و فراوان حضور خانواده در فرایند ترک اعتیاد
 • توضیح درباره اقدامات لازمی که خانواده باید در زمان ترک و پس از آن برای بیمار انجام دهد..
 • بیان علل موثر در بازگشت فرد به اعتیاد، برای خانواده
 • درمان مشکلات روحی و روانی فرد بیمار، به کمک خانواده و تیم ترک اعتیاد
 • بیان تاثیرات مثبت خانواده درمانی و حضور خانواده در ترک اعتیاد

چرا کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی؟

انتخاب یک کلینیک خوب برای ترک اعتیاد و برگزاری جلسات خانواده درمانی، بسیار مهم است. کلینیک کیمیای رهایی یک کلینیک مجرب و توانمند، در عرصه ترک اعتیاد است. رویکرد های بسیار نوین و پیشرفته روز دنیا، در این کلینیک بکار گرفته می شوند. روش های خانواده درمانی، روان درمانی، گروه درمانی و … روش هایی مطرح در دنیا هستند؛ که این کلینیک به بهترین شکل ممکن برای درمان و ترک بیماران از آن استفاده میکند.

کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی؛ با داشتن یک تیم حرفه ای و ماهر از مشاوران، متخصصان و پزشکان، پروسه درمان و ترک را برای بیمار و خانواده او آسان می کند. در این مجموعه طبق تجربه امکان دوباره آلوده شدن فرد به اعتیاد بسیار کم می باشد. چرا که این کلینیک حتی پس از گذراندن دوره ترک درصورت لزوم، همراه بیمار و خانواده وی خواهد بود.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (مشاهده سایر اعضاء)

برخی از خدمات کلینک:

دارو درمانی در ترک اعتیاد

دارو درمانی یا فارماکوتراپی اصطلاحی است که برای استفاده از انواع دارو، در درمان بیماری ها به کار می رود. (بیشتر بخوانید)

دارو درمانی در ترک اعتیاد

یکی از کاربردهای بسیار مؤثر دارو در جامعه استفاده از دارو درمانی در ترک اعتیاد است . این فرایند زیر نظر متخصصان و با تجویز داروی مناسب و با در نظر گرفتن واکنش های بدن انجام می شود
اینجا کلیک کنید

رژیم درمانی در ترک اعتیاد

در حقیقت رژیم درمانی به منظور پیشگیری از بیماری و درمان آن با هدف استفاده صحیح از مواد غذایی صورت می گیرد. (بیشتر بخوانید)

رژیم درمانی در ترک اعتیاد

هر آنچه که در طول روز آشامیده و یا خورده می شود، نقش مهمی در سلامت شخص دارد. مخصوصاً هنگامی که فرد مصرف کننده مواد نیز باشد.
اینجا کلیک کنید

طب سوزنی در ترک اعتیاد

در طب سوزنی با تحریک نقاط مختلف که بر روی مغز تاثیر گذار هستند کمک به راحت سازی درمان اعتیاد می کنیم. (بیشتر بخوانید)

طب سوزنی در ترک اعتیاد

طب سوزنی، روش درمانی از شاخه های طب چینی است که قدمت بالایی دارد. در طب سوزنی، سوزن های ریزی را در بدن افراد قرار می دهند تا باعث تعادل سازی انرژی های داخل بدن او شود
اینجا کلیک کنید

طب سنتی در ترک اعتیاد

طب سنتی در ترک اعتیاد، یک روش گیاهی و بدون خطر است. در این روش خبری از مواد شیمیایی و مضر نخواهد بود. (بیشتر بخوانید)

طب سنتی در ترک اعتیاد

مدت ها است که طب سنتی در ترک اعتیاد جایگاه بسیار ویژه ای پیدا کرده است. افرادی که انواع مواد اعتیاد آور را مصرف میکنند، طبع و مزاج شان دچار تغییر میشود.
اینجا کلیک کنید