لگوی سایت کیمیای رهایی (ترک اعتیاد)
کلینیک کیمیای رهایی مرکز معتبر و مجاز برای درمان سوء مصرف مواد
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ترک اپیوم : سم زدایی و ترک شربت تریاک از بدن بدون عوارض + مشاوره

ترک شربت تریاک (اپیوم)

شربت تریاک یا اپیوم یک ماده مخدر به شمار می آید. برای آن که ترک شربت اپیوم به درستی انجام شود؛ بهتر است زیر نظر پزشک صورت بگیرد. در این مقاله سعی کردیم به تمامی جوانب آشنایی و درمان اعتیاد به شربت اپیوم یا شربت تریاک بپردازیم.

شربت تریاک چیست؟

شربت اپیوم در دسته مواد مخدر قرار دارد. این شربت با نام شربت تریاک نیز شناخته می شود. در این شربت انواع مواد مخدر و مسکن خطرناک مانند کدئین، مورفین و تریاک وجود دارد. میزان ماده مورفین در این شربت بسیار زیاد است؛ به طوری که مصرف زیاد آن افراد را با خطر های بسیاری روبرو خواهد کرد. مصرف شربت اپیوم باید زیر نظر پزشک باشد. در غیر این صورت به آن اعتیاد پیدا خواهید کرد. اعتیاد به این شربت بسیار سخت است و فرد را درگیر می کند، در نتیجه ترک شربت اپیوم دشوار خواهد بود.

شربت اپیوم برای مصارف درمانی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. اما با مصرف خودسرانه، عوارض مصرف شربت اپیوم شما را درگیر خواهد کرد. بهتر است برای استفاده و مصرف این شربت، با پزشک خود مشورت کنید. افرادی که از این شربت به صورت خودسرانه و به صورت مداوم استفاده می کنند؛ به آن اعتیاد پیدا می کنند.

ویدیو معرفی کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی و خدمات این مرکز
پخش ویدیو

عوارض شربت تریاک یا اپیوم

عوارض مصرف شربت اپیوم زمانی بروز می کند؛ که شما از آن به طور خودسرانه استفاده کنید. از آن جایی که این شربت یک ماده مخدر و خطرناک به شمار می آید؛ پس عوارض بسیاری در بر دارد. این عوارض می تواند جسمانی و یا روانی باشند. اثرات و عوارض این شربت برای طولانی مدت، خطرناک و جبران ناپذیر است. افراد باید برای استفاده از آن توجه بسیاری داشته باشند؛ زیرا در بعضی شرایط ترک شربت تریاک به آسانی ممکن نخواهد بود. موارد زیر برخی از عوارض مصرف شربت اپیوم می باشند:

ایجاد حساسیت و آلرژی:

حساسیت های پوستی و آلرژیکی می توانند از عوارض مصرف شربت اپیوم باشند. مشاهده شده است که بسیاری از افراد با مصرف این شربت، به حساسیت های پوستی نظیر کهیر، خارش و التهابات پوستی دچار شده اند. همچنین ممکن است زبان و یا دهان این افراد به این حساسیت ها مبتلا شوند و دچار تورم، خارش و یا التهاب شوند.

خواب آلودگی شدید:

از آنجایی که شربت اپیوم دارای مورفین بسیاری است؛ پس خواب آلودگی می تواند از عوارض مصرف شربت اپیوم باشد. اغلب موارد استفاده از این شربت برای تسکین درد ها و ایجاد احساس آرامش است. پس مصرف این شربت می تواند خواب آلودگی های شدید و غیر عادی را برای افراد به وجود آورد. همچنین احساس کسالت و خستگی های مفرط، می تواند ناشی از مصرف این شربت باشد.

ایجاد مشکلات کلیوی:

ثابت شده است که ایجاد مشکلات کلیوی از عوارض مصرف شربت اپیوم می باشد. این شربت مخدر، برای کلیه ها اثرات مضری را به دنبال دارد. در نتیجه افراد با مشکلات کلیوی نظیر مشکلات دفع ادرار و یا مقدار ادرار روبرو می شوند. این افراد  نمی توانند به راحتی ادرار کنند و یا میزان ادرار طبیعی آنها نسبت به گذشته با مشکل مواجه شده است.

ایجاد مشکلات تنفسی و گوارشی:

ایجاد تاثیرات منفی بر روی ریه ها، از عوارض مصرف شربت اپیوم می باشد. مواد و ترکیبات موجود در این شربت برای ریه ها مضر هستند؛ در نتیجه فرد به انواع مشکلات تنفسی دچار خواهد شد. همچنین تنفس فرد با سختی و مشکل مواجه خواهد شد. مشکلات گوارشی از دیگر عوارض شایع مصرف شربت های اپیوم می باشد. دستگاه گوارش افراد با مصرف این شربت دچار مشکل خواهد شد؛ که مشکلات روده ای و معده ای فرد را درگیر می کند. برای مثل معده درد، تهوع های مکرر، عدم هضم غذا، یبوست و … از مشکلات گوارشی ناشی از مصرف شربت اپیوم هستند.

ایجاد ضعف، بی حالی و سر درد:

مورفین موجود در این شربت بدن فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. ایجاد ضعف، بی حالی و سر درد از عوارض مصرف شربت اپیوم می باشند. با مصرف شربت اپیوم بدن دچار خستگی، ضعف و بی حالی می شود. همچنین سر درد های مکرر و بی علت ناشی از مصرف این شربت می باشند.

ایجاد اختلالات حواس و فکری:

با مصرف شربت تریاک، افراد به اختلالات حواس و فکری دچار خواهند شد. از آنجایی که اپیوم دارای تریاک و مواد مخدر نظیر آن است، در نتیجه بر روی حواس افراد تاثیر می گذارد. ذهن افراد آشفته می شود و مانند گذشته نمی توانند بر روی کار و فعالیت خود تمرکز داشته باشند. همچنین در موارد شدید مصرف، افراد دچار فراموشی می شوند. دیگر نمی توانند گذشته و خاطرات خود را به یاد بیاورند و یا این کار به سختی انجام می شود.

ترک شربت تریاک چند روز طول می کشد؟

به دلیل آن که شربت اپیوم یک ماده مخدر به شمار می آید، لازم است تا دوره ترک شربت اپیوم سپری شود. افرادی که از این شربت به عنوان یک ماده مخدر و تسکین دهنده استفاده می کنند؛ پس از مدتی به آن اعتیاد پیدا می کنند. این اعتیاد مانند اعتیاد به سایر مواد مخدر می باشد. لازم است تا برای آن دوره و مدت زمان مناسبی طی شود. مدت زمان ترک شربت اپیوم تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. در واقع فاکتور های گوناگونی وجود دارند؛ که مدت زمان ترک شربت تریاک را مشخص می کنند. موارد زیر مهم ترین عواملی هستند که در مدت زمان ترک شربت اپیوم نقش دارند:

مقدار مصرف روزانه شربت تریاک 

مدت زمان ترک شربت تریاک (اپیوم)، به مقدار مصرفی این شربت بستگی دارد. در واقع هر چقدر که از این شربت بیشتر استفاده کرده باشید، باید مدت زمان بیشتری برای ترک آن طی شود. با مصرف زیاد این شربت، بدن و مغز به آن اعتیاد پیدا می کنند و موارد مختلفی را تحت تاثیر قرار می دهد. پس نیاز است برای رهایی از این ماده مخدر، زمان زیادی صرف شود.

میزان آسیب های جسمی و روانی وارد شده قبل از ترک شربت اپیوم:

برای ترک شربت تریاک و مشخص کردن مدت زمان ترک شربت اپیوم؛ لازم است تا اثرات و آسیب های جسمی و روانی وارد شده بررسی شود. ترکیبات و مواد موجود در این شربت، در استفاده طولانی مدت آسیب های جسمی و روانی زیادی را وارد می کنند. هر چقدر که میزان آسیب های جسمی و روانی وارد شده بیشتر باشند، به مدت زمان بیشتری برای ترک شربت تریاک (اپیوم) لازم است. علت این موضوع آن است که لازم است در ابتدا، آسیب های وارد شده ترمیم شوند و سپس مراحل ترک شربت اپیوم صورت بگیرد.

مدت زمان مصرف شربت تریاک (اپیوم)

اگر فرد مدت زمان بیشتری از شربت های اپیوم به عنوان مخدر استفاده کند، در نتیجه مدت زمان ترک شربت اپیوم طولانی تر خواهد بود. با استفاده طولانی مدت از این شربت، بدن بیشتر درگیر آن خواهد بود. پس لازم است تا زمان بیشتری برای ترک آن در نظر گرفته شود؛ تا اثرات آن به طور کامل از بدن خارج شود. با توجه به عوامل فوق و شرایط بدنی فرد، مدت زمان ترک شربت تریاک برای هر شخصی متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی مدت زمان ترک شربت تریاک از 2 الی 3 روز تا چند هفته متغیر خواهد بود. این زمان برای هر شخص متفاوت خواهد بود و ممکن است کمتر و یا حتی بیشتر نیز باشد.

علائم ترک شربت تریاک

با شروع ترک شربت اپیوم، علائم مختلفی برای افراد بروز خواهد کرد. این علائم به نوع شربت بستگی دارد. علائم ترک شربت تریاک زمانی به سراغ شما خواهند آمد که شما استفاده از این شربت را قطع کرده باشید. البته این موضوع برای همه افراد یکسان نخواهد بود و به شرایط بدنی وی و سایر عوامل بستگی خواهد داشت. علائم ترک شربت اپیوم ممکن است بلافاصله پس از ترک آن بروز کنند. حتی ممکن است؛ این علائم مدتی پس از ترک شربت اپیوم خود را نشان دهند. موارد زیر برخی از علائم ترک شربت اپیوم هستند:

تغییر در مردمک چشم ها:

از علائم ترک این شربت می توان به گشاد شدن مردمک چشم ها اشاره کرد. به طور کلی با ترک هر گونه ماده مخدر، مردمک چشم ها گشاد می شود. این موضوع می تواند حاکی از ترک شربت تریاک یا اپیوم نیز باشد.

افزایش فشار خون و ضربان قلب:

با شروع ترک شربت و قرار گیری در دوران ترک، فشار خون و ضربان قلب دچار افزایش می شوند. قطع مصرف شربت اپیوم، فشار در رگ های خونی را افزایش می دهد. به دنبال آن فعالیت قلب بیشتر شده و ضربان های قلب نیز افزایش پیدا می کنند. در واقع این موارد به واکنش بدن به وضعیت جدید ارتباط دارد.

درد های ناحیه شکمی:

در زمان ترک شربت تریاک، در ناحیه شکم نیز درد هایی احساس می شود. ممکن است منشا این درد ها به آسیب های معده، روده و سایر اندام های شکم بستگی داشته باشد. که اکنون با پایان مصرف اپیوم، بروز پیدا کرده اند.

عوارض ترک شربت تریاک یا اپیوم

پس از ترک شربت تریاک، عوارض آن شما را درگیر خواهند کرد. عوارض ترک شربت برای هر شخص متفاوت خواهد بود و به وضعیت بدنی او و وضعیت او در دوران مصرف بستگی دارد. اما این عوارض به مقدار کم یا زیاد همه افراد را درگیر خواهد کرد. موارد زیر برخی از عوارض ترک شربت هستند؛ که در زمان پس از ترک بروز خواهند کرد:

خستگی و ضعف از عوارض ترک شربت اپیوم هستند

ضعف و خستگی:

ایجاد ضعف و خستگی از بارز ترین عوارض ترک شربت اپیوم هستند. در این زمان بدن ضعیف می شود؛ زیرا برای ترک شربت تریاک انرژی زیادی صرف شده و بسیاری از مواد مغذی از دست رفته اند.

درد های عضلانی:

ایجاد درد های عضلانی از شایع ترین عوارض ترک شربت تریاک هستند. ممکن است در ابتدای ترک شربت اپیوم میزان این درد ها بیشتر شود و به حداکثر برسد. که برای از بین بردن آنها باید با پزشک خود مشورت کنید و از مصرف دارو به صورت خودسرانه برای کاهش دردها جدا خودداری کنید.

خطر مرگ:

خطر مرگ می تواند از عوارض ترک شربت اپیوم باشد. البته این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد پس از ترک شربت به مشتقات اپیوم روی آورد. زیرا در این زمان مصرف اپیوم تکرار می شود و فرد وارد مرحله اُوردوز می شود. در نتیجه بسیاری از پزشکان و مشاوران توصیه می کنند؛ که پس از ترک شربت اپیوم، از مصرف دارو و مشتقات اپیوم خودداری کنید.

بهترین روش ترک شربت تریاک یا  اپیوم

برای آن که ترک شربت تریاک به موفقیت سپری شود، لازم است تا بهترین روش ترک شربت تریاک در نظر گرفته شود. انتخاب مناسب ترین رویکردهای درمانی برای ترک این شربت  از احتمال بازگشت به این ماده مخدر می کاهد. همچنین رویکردهای مناسب کمک می کنند تا بدن شما در زمان ترک اپیوم و پس از آن قدرت و انرژی لازم را داشته باشند. موارد زیر برخی از رویکردهای درمانی برای ترک شربت اپیوم می باشند:

ورزش و فعالیت بدنی در زمان ترک شربت تریاک

از مهم ترین رویکردهای درمانی برای ترک شربت تریاک، داشتن ورزش و فعالیت های بدنی می باشد. در واقع ورزش کردن، فعالیت سم زدایی را با سرعت بیشتری انجام می دهد. همچنین با ورزش کردن توان و قدرت بدنی خود را به دست می آورید. دیگر مزیتی که ورزش کردن برای ترک شربت اپیوم دارد، این است که ذهن شما را از این مخدر و مصرف آن دور می کند.

کمک گرفتن از یک مشاور و یک متخصص ماهر

بهتر است برای ترک شربت اپیوم از یک مشاور و یک متخصص کمک بگیرید. ترک مواد مخدر به راحتی انجام نمی شود و میزان موفقیت آن بسیار کم است. لازم است در این راه و برای ترک اپیوم، از یک فرد ماهر و با تجربه در این راه کمک بگیرید. این مشاور و پزشک کمک می کند تا شما مشکلات روانی و روحی خود را نیز درمان کنید. همچنین وجود یک مشاور در راه ترک اپیوم باعث می شود؛ دیگر هوس مصرف شربت تریاک را نکنید و به سوی او باز نگردید.

دوری از افراد معتاد و مصرف کننده:

از مهم ترین رویکردهای درمانی برای ترک شربت اپیوم، این است که از افراد مصرف کننده شربت اپیوم دوری کنید. این کار باعث می شود دوران ترک بهتر و موفق تری داشته باشید و به مصرف دوباره این شربت روی نیاورید.

سوالات متداول درباره ترک شربت تریاک

  • آیا ترک شربت تریاک سبب مرگ می شود؟

خیر. با رعایت رویکردهای درمانی برای درمان شربت اپیوم و مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد معتبر، مرگ شما را تهدید نخواهد کرد.

  • آیا عوارض ترک شربت تریاک یا اپیوم دائمی خواهند بود؟

خیر. این عوارض با گذشت زمان و تحت مراقبت های پزشک از بین خواهند رفت. به شرط آن که برای رفع عوارض ترک شربت تریاک به صورت خود سرانه عمل نکنید و اقدام به مصرف دارو های دیگری نکنید.

کلام آخر:

در کلینیک ترک شربت تریاک کیمیای رهایی درمانگران و روانشناسان با روش ها و متدهای علمی همیشه در کنار شما هستند تا مراحل سخت ترک شربت اپیوم را برای شما ساده و راحت کنند. تنها هدف مرکز ترک شربت اپیوم کیمیای رهایی نجات شما عزیزان از دام اعتیاد و آموزش مهارت های زندگی و تکنیک های جلوگیری از وسوسه برای جلوگیری از بازگشت دوباره شما به سمت این مواد می باشد

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (معرفی اعضاء)

مطالبی که باید بخوانید!