LSD چیست ؟ عوارض مصرف + نشانه ها و اثرات جانبی

ماده توهم زا ال اس دی

در این مقاله سعی بر آن شده تا در مورد ماده روان گردان و توهم زا LSD نکاتی مهم را بیان کنیم. برای آگاهی از این ماده روان گردان قاتل! و آشنایی با عوارض LSD این مقاله را تا انتها بخوانید.

مواد روان گردان براساس تعریف: طرز فکر و احساس فرد را تغییر می دهند، مواد توهم زا این کار را به شیوه منحصر به فردی انجام می دهند و با تغییر نحوه درک فرد از جهان باعث می شوند تا احساسات بصری، شنیداری و لامسه کاذب، واقعی به نظر برسند.

یکی از متداول ترین توهم زاها D-lysergic acid diethylamide  (LSD) می باشد.ماده LSD (“اسید” یا “آفتاب زرد”) یک داروی مصنوعی به شدت توهم زا است و از قارچ روی غلات مشتق شده است. استفاده مکرر از ماده LSD به طور بالقوه خطرناک است و می تواند افکار، احساسات و رفتار فرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

اگر خود یا عزیزان‌تان درگیر سو مصرف ماده LSD هستید می توانید از رویکردهای درمانی که در مقاله ترک LSD (ال اس دی) ذکر شده است جهت مداخله درمانی بهره مند شوید.

تیمی از بهترین متخصصان و پزشکان حرفه‌ای در کلینیک ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت به شما عزیزان هستند. (مشاهده سایر اعضاء)

گذری کوتاه به سیر تاریخی ماده LSD

LSD اولین بار در سال 1938 توسط یک شیمیدان سوئیسی که به دنبال محرک گردش خون و تنفس بود کشف شد و سال‌ها بعد خواص توهم زایی آن به صورت تصادفی مشخص شد.

این ماده توسط دانشجویان و اساتیدی که سعی داشتند درک بهتری از اسکیزوفرنی داشته باشند مورد آزمایش قرار گرفت و در دهه 1960 و  1970 که اثرات مخرب آن مشخص شد غیرقانونی اعلام گشت. مطالعه علمی LSD  به طور رسمی در دهه 1980 پایان یافت و از آن زمان به بعد این ماده به عنوان یک ماده تفریحی شناخته می شود که اغلب با داروهایی مانند اکس تازی یا کتامین ترکیب و مصرف می شود.

در نظر داشته باشید که مطالعاتی که امکان استفاده از اسیدلینورژیک دی اتیل آمید (LSD) را به عنوان یک داروی درمانی برای بیماری‌های مختلف سلامت روان گزارش می دهند از دهه 1950 منتشر شد. اما به دلیل اینکه LSD در دهه 1960 مورد آزمایش قرار گرفت و منجر به تاثیرات منفی روی افراد و جامعه شد، رسانه‌ ها آن را به عنوان داروی خطرناک معرفی کردند. از این رو ایالت متحده آمریکا در سال 1966 تحقیقات بالینی این دارو را متوقف کرد و پتانسیل استفاده از آن جهت درمان بیماری ها رو به فراموشی گذاشت.

LSD چیست؟

LSD (ال اس دی) یک ماده شیمیایی سنتتیک است که از نوعی قارچ مشتق شده است که معمولا روی چاودار (نوعی غلات) رشد می کند، ولی به طور مصنوعی هم ساخته می شود. LSD موادی است که احساس شخص را نسبت به جایی که در آن است مختل می کند و اگر زیاد مصرف شود، باعث ایجاد توهم می شود.ماده LSD در کبد متابولیزه می شود و نیمه عمر آن در بدن تقریبا 2 ساعت است.

LSD به دلیل تغییر در درک، خلق و خو و تفکر به عنوان یک داروی روان گردان و جز مواد توهم زا (تاثیر منفی در روان و افکار) توصیف می شود. این دارو زمانی که در دوزهای بالا مصرف شود، علاوه بر ایجاد توهمات بصری، آگاهی زمانی و مکانی فرد را نیز مخدوش و مختل می کند.

برخی گمان می کنند ماده LSD به آن دلیل که مانند دیگر مواد (مثل کوکایین، آمفتامین، هرویین، الکل و نیکوتین) در ابتدا ایجاد وسوسه مصرف خیلی زیادی نمی کند، یک ماده اعتیادآور نیست و مصرف کننده‌ها بیشتر اوقات می توانند هر موقع که بخواهند به آسانی مصرف خود را کم یا قطع کنند، در حالیکه LSD نیز مانند دیگر مواد اعتیادآور به مرور ایجاد تحمل کرده و وسوسه مصرف نیز ایجاد می کند و در نتیجه مصرف کننده‌ها مجبورند میزان مصرف خود را افزایش دهند تا به حالت خلسه‌ای که قبلا تجربه کرده‌اند، دست یابند. برای بعضی مصرف کننده‌ها، علائم خطرناک تری نیز می تواند وجود داشته باشد که در ادامه مقاله به آن‌ها می پردازیم.

 بیشتر در مورد ماده توهم زا LSD بدانید

لیزرژیک اسید دی اتیل آمید که معمولا با نام‌های دیگری مانند اسید، حبه قند، سفر، شیشه پنجره، آسمان آبی، نقطه‌های ریز، کاغذ خشک کن شناخته می شود یک توهم زای روان گردان است و باعث تغییر در درک فرد، تغییرات حسی (حس زمان و مکان) خلق و خو و تغییرات هیجانی می شود.  روان گردان LSD در دوزهای بسیار کوچک یعنی (20 میکروگرم) بسیار فعال است و بیشتر به صورت خوراکی یعنی قرص، قطره یا برچسب آغشته (گاهی به صورت یک ورقه ژلاتینی یا یک قطعه کاغذ خشک کن که هر ورق آن یک دوز است.) مصرف می شود.

از آن جایی که  ماده LSD معمولا روی مخدر چسبی در بازار عرضه می شود از این رو ارزیابی اثرات دوز متوسط آن دشوار است. همچنین این امر با این واقعیت افزوده می شود که افراد مختلف واکنش‌های مختلفی نسبت به LSD نشان می دهد از این رو بررسی دقیق روی عوارض ناشی از میزان دوزهای مصرف به صورت دقیق نیست. تحقیقات نشان داده است که 20 میکروگرم مصرف حداقل اثرات سرخوشی را ایجاد می کند؛ همچنین مهم است بدانید که مصرف بیش از حد LSD منجر به احساس دوگانگی و بیگانگی می شود. همچنین درک مصرف کننده از زمان و از خودش تغییر می کند. گاه ممکن است به نظر برسد حواس پنجگانه با هم مخلوط شده‌اند که در حس لامسه بیشتر است. مصرف کننده ممکن است حس کند رنگ‌ها را می شنود یا صداها را می بیند، به این حالت “حس آمیزی” می گویند. در بسیاری از افراد این تغییرات حواس باعث ایجاد ترس و وحشت می شوند.

LSD چگونه بر مغز اثر می گذارد؟

اثرات مصرف ماده LSD می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. این اثرات به میزان مصرف، شخصیت مصرف کننده و در مواردی اندکی به محیط و محل مصرف LSD بستگی دارد. استفاده کنندگان LSD معمولا بعد از 30 تا 60 دقیقه اثرات آن را احساس می کنند. تغییرات حسی و تغییرات در بوها، صداها و مناظر ایجاد می شود که ممکن است 6 تا 12 ساعت طول بکشد. 4 ساعت اول که بیشترین تاثیر LSD وجود دارد، یک Tripیا سفر نامیده می شود. در طول سفر ممکن است فرد تمام تصورات واقعی خود را از دست بدهد و خطراتی مانند تصادف یا پرش از ارتفاع بدون درک خطرات احتمالی را انجام دهد.

اگرچه LSD برای دهه‌ها به صورت تفریحی و سرگرمی مورد استفاده قرار می گرفت اما دانشمندان به تازگی درک کرده‌اند که چگونه بر مغز انسان تاثیرات توهم زا ایجاد می کند. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که LSD با پروتئینی که در مغز گیرنده انتقال دهنده عصبی سروتونین است، ارتباط برقرار می کند و از این رو روی مغز تاثیر می گذارد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که بر خلق و خو افراد اثر می گذارد و اثر تنظیم کننده رفتار را برعهده دارد. تغییرات سروتونین می تواند روی خلق و خوی افراد، میل جنسی، دمای بدن و کنترل ماهیچه‌ها تاثیر بگذارد.

در قانون “مواد کنترل شده” LSD  جرم انگارانه ترین مواد توهم زا شناخته شده است زیرا پتانسیل بالایی برای سو مصرف دارد. اگر چه در طول زمان عوارض جانبی LSD آشکار شده است اما تاثیرات متفاوتی روی افراد مختلف می گذارد که در برخی موارد آثار جسمی و روانی جدی ممکن است رخ دهد.

اثرات جانبی سوء مصرف LSD را می شناسید؟

فرمول شیمیایی LSD خاصیت منحصر به فردی ایجاد می کند که منجر به تغییرات عمیقی در هوشیاری و ادراک فرد می شود. در طول تجربه “سفر” افراد طیف گسترده‌ای از جلوه‌ها را تجربه می کنند. این تجربیات اغلب شامل تحریفات بصری و سایر تحریکات حسی، تغییرات در فرایند فکری، احساسات شدید و در برخی مواقع بینش جدید و افشا گری‌های زندگی است.

اثرات ماده LSD به طور میانگین حدود 8-10 ساعت طول می کشد، اما اوج اثرات جانبی 4-6 ساعت پس از مصرف رخ می دهد.

عوارض جانبی شایع مصرف LSD عبارتند از:

 1. تقویت حسی (مانند تقویت صداها و رنگ‌ها و دیدن اجسام به شکل دیگری)
 2. هذیان
 3. توهمات بصری(توهمات دیداری و شنیداری واضح که مصرف کننده از غیر واقعی بودن آن‌ها آگاه است.)
 4. بیگانگی با شخصیت خود (زوال شخصیت)
 5. Synesthesia حس آمیزی (“شنیدن” رنگ‌ها و “دیدن” صدا ها)
 6. احساس تفکیک و تجزیه (شخصیت چند گانه، فراموشی)
 7. اضطراب
 8. اختلال در درک زمان، فواصل و وزن (احساس معلق بودن یا تحت فشار بودن) و خطا در ادراک فاصله بین اشیا و محیط
 9. وحشت زدگی (احساسات و افکار وحشت انگیز)
 10. ترس از دست دادن کنترل خود
 11. ترس از دیوانگی و مرگ
 12. ناامیدی
 13. افسردگی

عوارض جانبی فیزیکی مصرف LSD که ممکن است فرد تجربه کند شامل موارد زیر است:

 1. گشادی مردمک چشم ها
 2. افزایش فشار خون و ضربان قلب
 3. حالت تهوع و تشنج
 4. ضعف عضلات و لرزش
 5. بالا رفتن دمای بدن
 6. عرق کردن
 7. کم اشتهایی
 8. خستگی
 9. آسیب دیدن مهارت‌های حرکتی (اختلال تعادل)
 10. سرگیجه و گرگرفتگی
 11. تاری دید
 12. سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا
 13. خشک شدن دهان
 14. بی خوابی
 15. تغییرات شدید خلقی

نکته: اگر در مصرف LSD زیاده روی شود، باعث بروز سایکوز درازمدت مانند اسکیزوفرنی شده و گاهی تولید افسردگی شدید هم می کند.

اثرات بلند مدت LSD

 • شاید شناخته ترین پیامد ماده LSD احتمالا تجربه یک “سفر بد” (Bad Trip) باشد اما در برخی از موارد نادر، اثرات یک سفر بد می تواند فعال کننده واکنش‌های روان پریشی باشد و دوره‌های روان پریشی طولانی مدت را ایجاد کند.
 • برای برخی از افراد فلش بک‌های شدید و مکرر به تجربیات سفر می تواند عملکرد روزانه فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
 • یکی دیگر از عوارض جانبی جدی LSD اختلال درک مداوم توهم زایی

 Hallucinogen Persisting Perception Disorder (HPPD) است که بیشتر به عنوان فلش بک شناخته می شود. برخی از افراد گزارش کرده‌اند که سال‌ها پس از آخرین مصرف LSD فلش بک‌هایی را تجربه کرده‌اند. در واقع HPPD خود به خود اختلالات حسی را به یاد می آورد که در حین سفر با مصرف LSD تجربه کرده است.

برای برخی از افراد فلش بک‌ها می تواند شدید و مکرر باشد و گاهی اوقات این فلش بک‌ها با سایر شرایط تومور مغزی یا سکته مغزی ممکن است اشتباه گرفته شود.

“سفر بد” یا (Bad Trip)  بعد از مصرف ال اس دی به چه معناست؟

همه افراد تجربه یکسانی بعد از مصرف LSD ندارند. برخی از افراد گزارش می کنند که احساس دلپذیر و احساس سرخوشی دارند و برخی دیگر دچار توهمات ترسناک می شوند که آن‌ها را دچار وحشت می کنند. این همان چیزی است که از آن به عنوان سفر بد یاد می کنند.

سفر بد با مصرف LSD ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 1. اضطراب شدید
 2. وحشت
 3. هذیان
 4. پارانویا
 5. نوسانات شدید خلقی
 6. احساس از دست دادن هویت یا ناپدید شدن در نیستی

این اثرات ترسناک می تواند فرد را به مشارکت در رفتارهای خشونت آمیز یا خطرناک مانند خودزنی، خودکشی یا قتل سوق دهد.

سفر خوب بعد از مصرف LSD به چه معناست؟

سفر خوب معمولا نتایج مطلوبی را ایجاد می کند و در طول یک سفر خوب ممکن است احساسات زیر به وجود آید:

 1. تصور دور شدن از زمین
 2. جدا شدن واقعیت از خیال
 3. شادی یا سرخوشی کاذب
 4. تصور قدرت فوق العاده فوق بشری
 5. نترسیدن از هیچ چیزی
 6. تصور باز شدن ذهن به دلیل تمرکز کوتاه مدت

عوارض مصرف LSD چیست؟

LSD فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهد و سایر عملکردهای بدن را مختل می کند. در بیمارانی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی هستند، عوارض شدید ناشی از استفاده از LSD ایجاد می شود.

مرگ‌های ناشی از مصرف LSD بیشتر مرگ‌های تصادفی بوده که در نتیجه توهمات به وجود آمده بعد از مصرف است. توهمات منجر به احساس رعب و وحشت می شود که در نتیجه فرد اقدامات خطرناکی انجام داده و منجر به مرگ وی می شود. بیشتر  افرادی که بعد از مصرف LSD خود را مثله می کنند (بریدن اعضای بدن به صوت تکه تکه مثل بریدن گوش و بینی) یا فعالیت‌های خطرناکی انجام می دهند به این دلیل است که دچار توهم شده‌اند.

در مورد تحمل و اوردوز کردن ال اس دی چه می دانید؟

تحمل LSD به سرعت ایجاد می شود، اگر دوز خاصی هر روز به مدت 3 روز متوالی مصرف شود، روز سوم ممکن است هیچ واکنشی ایجاد نشود که در این صورت تحمل رخ داده است. افرادی که به طور مرتب LSD مصرف می کنند باید دوزهای بیشتری استفاده کنند تا همان سفری که قبلا تجربه کرده‌اند را دوباره تجربه کنند، این عمل بسیار خطرناک است زیرا اگر مقدار دوز افزایش یابد احتمال تجربه “سفر بد” و عوارض جانبی روانی افزایش می یابد.

خطر مصرف بیش از حد یا اوردوز کردن با LSD کم است و خطر مصرف بیش از حد کشنده اساسا وجود ندارد. اما با این حال LSD ایمن نیست به ویژه که منجر به رفتارهای خطرناک و عوارض جانبی روانی می شود. ممکن است افراد سفرهایی به مدت 12 ساعت یا بیشتر تجربه کنند و یا نسبت به اثرات توهم آور LSD واکنش شدیدی نشان دهند که این امر منجر به اقدامات خطرناک و آسیب همراه با پیامدهای منفی اجتماعی، حرفه‌ای و حقوقی می شود. LSD زمانی که با داروهای دیگر ضد افسردگی مانند لیتیوم ترکیب شود، خطرناک می شود.

جدی ترین عوارض یا اثرات LSD پس از مصرف دوزهای زیاد و مکرر رخ می دهد. عوارض جانبی شدید ممکن است شامل افکار خودکشی، روان پریشی، هیپرترمی (بالا رفتن غیر طبیعی دمای بدن) باشد.

آیا ال اس دی اعتیاد آور است؟

اعتیاد به معنی استفاده مکرر از یک ماده با وجود پیامدهای منفی مصرف آن است. در حالی که تحقیقات در مورد ویژگی‌های مواد توهم زا ادامه دارد، ایالت متحده اعلام کرده است که LSD مانند برخی دیگر از مواد توهم زا مانند PCP یا موادی مانند (کوکائین، هروئین، الکل)  باعث ایجاد وسوسه مصرف و وابستگی روانی در فرد می شود. دلیل این امر آن است که مصرف LSD تغییرات شیمیایی در مغز ایجاد می کند که باعث ولع و وسوسه مصرف مجدد در فرد می شود.

 • افرادی که از LSD استفاده می کنند ممکن است الگوهای مشکل ساز رفتاری مانند مصرف اجباری که در سو مصرف مواد مخدر مانند کوکائین یا هروئین نیز وجود دارد را بروز دهند.
 • از آن جایی که پدیده تحمل LSD نیز وجود دارد بنابراین امکان افزایش دوز در طول زمان وجود دارد. این افزایش مصرف با گذشت زمان می تواند سبب اثرات منفی جسمی و روانی را افزایش دهد.
 • در نظر داشته باشید که اعتیاد به LSD که به عنوان یک ماده توهم زا شناخته می شود قابل درمان است.

علائم اعتیاد به LSD چیست؟

استفاده مزمن و طولانی مدت از LSD می تواند سبب ناراحتی و اختلال در زندگی اجتماعی و کاری فرد شود. نشانه‌هایی که می توان تشخیص داد فرد به مصرف LSD اعتیاد  پیدا کرده است در زیر بیان شده است:

 1. مصرف LSD در مقادیر زیاد یا طولانی مدت
 2. عدم کنترل داشتن بر میزان مصرف
 3. صرف زمان زیاد برای بدست آوردن مصرف این ماده
 4. وسوسه و هوس و اصرار شخص به مصرف LSD
 5. ادامه مصرف سبب آسیب به کار، روابط اجتماعی و فعالیت‌های مهم زندگی فرد و سلامتی جسمی و روانی فرد
 6. نیاز به مقدار بیشتری از ماده برای رسیدن به اثر مورد نظر شخص (پدیده تحمل)

دیدگاه افراد در مورد درمان وابستگی به LSD

نکته مورد توجه این است که بسیاری از افراد معتقد هستند که LSD سبب وابستگی فیزیکی نمی شود و تنها وابستگی روانی به این توهم زا ممکن است ایجاد شود که در نتیجه آن منجر به مسائل متعددی در زندگی فرد می شود که نیاز به درمان دارد.

برخی از افراد بینش و آگاهی کافی برای تشخیص وضعیت خود دارند و با کمک دیگران به دنبال مراقبت و درمان LSD می گردند. اما اغلب این اتفاق نمی افتد و فرد وابسته به ماده LSD به دلیل عوارض روان گردان بودن و آسیب به بینش فرد، مصرف و میزان کنترل خود بر روی LSD را انکار می کند و ممکن است برای درمان مقاومت داشته باشد.

مهم است با فردی که با وابستگی به LSD دست و پنجه نرم می کند، به گونه‌ای رفتار شود که شانس دستیابی به نتیجه دلخواه افزایش یابد. کلینیک کیمیای رهایی با بهره مندی از متخصصان حرفه‌ای و مجرب و ارائه رویکردهای چند وجهی درمان از جمله (دارو‌ درمانی، روان درمانی، طب سوزنی، طب سنتی، خانواده درمانی، گروه درمانی، روان درمانی حمایتی) بهترین شیوه مدیریت و درمان LSD را براساس جدیدترین رویکردهای درمانی موفق جهان اجرا و پیاده سازی می کند.

سوالات رایج در مورد ال اس دی

در زیر برخی از سوالات رایج در مورد LSD شرح داده شده است.

LSD چگونه مصرف می شود؟

LSD ماده ای توهم زا و روان گردان است و از طریق خوراکی مصرف می شود. این ماده بی رنگ و بی بو است و طعم کمی تلخی دارد.

اشکال مختلف مصرف LSD:

 • کپسول
 • قرص
 • مایع
 • برچسب مخدری (رایج ترین شکل است)

بیشتر چه کسانی از LSD استفاده می کنند؟

افراد در هر سنی از LSD استفاده می کنند. براساس نتایج گزارش شده از نظرسنجی‌های انجام شده نوجوانان و جوانان بیشتر به سمت ماده روان گردان و توهم زا سوق پیدا می کنند.

خطرات مصرف LSD چیست؟

 • اثرات مرتبط با مصرف LSD غیر قابل پیش بینی است زیرا بسته به مقدار مصرف و شخصیت فرد، روحیه و انتظارات وی متفاوت است. برخی از افراد بعد از مصرف LSD احساس ناامیدی می کنند در حالی که برخی از آن‌ها ترس‌های وحشتناکی را تجربه کرده‌اند. از دست دادن کنترل، دیوانگی و مرگ یا تصادفات مرگبار در نتیجه مصرف LSD نیز گزارش شده است.
 • افرادی که LSD مصرف می کنند اغلب فلش بک‌هایی به تجربیاتی که در طول مصرف LSD داشته‌اند را تجربه می کنند، حتی اگر مصرف LSD را متوقف کرده باشند. همچنین ممکن است فرد دچار روان پریشی طولانی مدت مانند اسکیزوفرنی یا افسردگی شدید شوند.
 • LSD یک داروی اعتیاد آور محسوب می شود چون رفتارهای وسوسه انگیزی در فرد ایجاد می کند که تمایل به مصرف مجدد را در فرد بالا می برد و ایجاد تحمل بر اثر مصرف LSD در فرد به وجود می آید که سبب مصرف دوزهای بیشتر از دوزهای اولیه می شود.

نکته: رایج ترین نام LSD شامل [اسید، بومر، آفتاب زرد، نقطه، شیشه پنجره، حبه قند، مه بنفش] است

خانواده درمانی

خانواده درمانی

خانواده درمانی یک رویکرد و روش مهم در درمان بسیاری از بیماری ها و اختلالات است. این تکنیک در درمان افراد مبتلا به اعتیاد هم کاربردی است.

ادامه مطلب
گروه درمانی

گروه درمانی

گروه در درمان و رفع اختلالات مختلف مورد استفاده قرار بوده و در مواردی مانند ترک اعتیاد، گروه درمانی یک مورد بسیار مناسب و موثر است..

ادامه مطلب
روان درمانی

روان درمانی

مهم ترین اصل در درمان اعتیاد برای بسیاری از افرادی که مصرف کننده مواد هستند و برای درمان اقدام می کنند، مشاوره و روان درمانی است.

ادامه مطلب
روانشناس پشتیبان

روانشناس پشتیبان

روان شناس پشتیبان در پروسه ترک اعتیاد و درمان مانند چتری است که از شما از این هجمه زیاد علائم روانی ترک محافظت می کند..

ادامه مطلب