هر آنچه که باید در مورد درمان کمیکال بدانید.

ماده توهم زا کمیکال

ترک کمیکال به صورت فردی و خودسرانه بسیار سخت تر از آن چیزی است که تصور می کنید.

کمیکال ماده توهم زا سنتز شده از دو ماده به نام مریم گلی (سالویا) و ماری جوانا صنعتی است. کمیکال یک روان گردان مخرب است که اثرات توهمی شدیدی به همراه دارد و در دراز مدت می تواند علائم روان شناختی شدیدی را برای فرد رقم بزند. با توجه به اثرات فوق العاده مخرب کمیکال باید برای ترک آن تصمیم جدی گرفت.

با توجه به اینکه تاثیرات کمیکال به سرعت ظاهر می شود و به سرعت از بین می رود بنابراین باید از یک متخصص مجرب برای تشخیص اعتیاد کمک کمک گرفت. مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است تا از این ورطه هولناک مواد توهم زا خلاص شوید.

اگر درگیر اعتیاد به کمیکال هستید و یا خانواده و یا دوستان شما با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند می توانید از راهنمایی این مقاله جهت ترک کمیکال کمک بگیرید. 

با ما همراه باشید.

فهرست مطالبی که در این مقاله می خوانید

کمیکال چیست؟

از ترکیب مراسوئیت (مشتق شده از ماری جوانای صنعتی) با گیاه مریم گلی (سالویا)، ماده ای به نام کمیکال یا کمیک تهیه می شود. در ادامه ابتدا در مورد مریم گلی و سپس در مورد مراسوئیت یا بنزای به شرح نکاتی پرداخته می شود تا اجزای سازنده کمیکال بهتر درک شود.

اطلاعاتی مختصر در مورد گیاه مریم گلی

مریم گلی که به آن سالویا نیز گفته می شود، یک گونه گیاهی رایج در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی است و در صورت جویدن، دود کردن یا استفاده از آن در ترکیب چای می تواند اثرات روان گردان داشته باشد.

مریم گلی به دلیل اثرات شدید و کوتاه مدتش، قوی ترین توهم زای طبیعی شناخته می شود.  این اثرات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ادراک تغییر یافته
 • واقعیت تحریف شده
 • توهمات بصری و شنیداری
 • از دست دادن کنترل حرکات بدن
 • اضطراب و ترس از تجربه سفر بد

مکانیسم اثر مریم گلی و مشتقات آن

 • مریم گلی حاوی ماده فعالی به نام سالوینورین A است که دارای اثرات توهم زای غیر معمول است و به گیرنده های اپیوئیدی کاپا در مغز متصل می شود. 
 • سالویا مکانیسم عمل سریع و کوتاه مدت دارد و علائم ظرف چند دقیقه بعد از مصرف دارو شروع می شود و 30 دقیقه تا چند ساعت علائم به طول می انجامد.
 • زمانی که مریم گلی مصرف می شود، برگ های آن ماده شیمیایی سالوینورین A  ترشح می کنند. این ماده از طریق مخاط دهان جذب می شود و توهمات بصری و حالات شناختی تغییر یافته ای ایجاد می کنند.

در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی از رویکردهای روان شناسی برای حل ریشه ای علت اعتیاد و سوء مصرف استفاده می شود و همین امر منجر به بهبودی دائم فرد مصرف کننده می شود و ترک کمیکال ساده تر و سریع تر انجام می شود.

۰۲۱-۶۶۹۲۷۲89  /  ۰۲۱-۶۶۹۳۱۹۴۸

اطلاعاتی مختصر در مورد مراسوئیت یا بنزای مشتق شده از ماری جوانای صنعتی

بنزای، ماری جوانای صنعتی است که در ساخت کمیکال به کار رفته است. اما تفاوت ماری جوانا سنتی و ماری جوانای صنعتی در چیست؟ در ادامه آن را توضیح داده ایم.

ماری جوانای سنتی

ماری جوانای سنتی از گیاه شاهدانه به دست می آید. از گیاه شاهدانه مواد بسیاری به وجود می آید که به آن کانابیس می گویند ماری جوانای نیز در این طبقه بندی است. در میزان مواد موجود در بین خانواده این گروه با همدیگر تفاوت هایی وجود دارد و بر این اساس  THC آن ها متفاوت است. TCH ماده روان گردان است که مصرف آن اثرات جبران ناپذیری روی روان و ادراک فرد می گذارد.

ماری جوانای صنعتی

ماری جوانای صنعتی از سنتر برخی از کانابیس های صنعتی به دست می آید که علف نامیده می شود و عوارض روانشناختی و جسمانی بسیار شدیدتری نسبت به نوع سنتی دارد.

مراسوئیت یا بنزای خطرناک ترین ماده مخدر در ترکیه شناخته شده است و از گیاه سبز رنگی شبیه ماری جوانا مشتق شده است که حاوی ماده شیمیایی به نام AM  است که روی مغز تاثیر مخرب می گذارد. همچنین بنزای از مقداری MD نیز ساخته شده است. به طور کلی بنزای خالص نیست و از ترکیب شیمایی چند ماده است که به صورت مصنوعی سنتز شده است.

 • MA ماده اصلی بنزای است و به شکل پودر یا مایع در دسترس است.  MA ماری جوانای صنعتی (فنازپام) است که در فرهنگ عامه به نام گراس یا علف نیز شناخته می شود.
 • MD ماده ای است که نقش آمفتامین یا شیشه را ایفا می کند.

در نهایت با ترکیب مریم گلی و بنزای (ماری جوانای صنعتی) کمیکال ایجاد می شود.

ترک کمیک با درمان های چند جانبه استاندارد و در نظر گرفتن نیازهای فردی موجب موفقیت چشمگیری در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی شده است.  در درمان ترک کمیکال به روز بودن رویکردهای درمان حرف اول را می زند.

سنتز کمیکال یا کمیک

ترکیب بنزای و مریم گلی، ماده کمیک را می سازد. بنزای که از ماری جوانای مصنوعی تشکیل شده است و حاوی THC روان گردان است و مریم گلی نیز ماده توهم زا به نام سالوینورین A را دارد. در نتیجه کمیکال اثرات توهم زای بسیار شدیدی را به دلیل ترکیب این دو ماده به همراه دارد.

داروی کمیکال به طور طبیعی در دهه های گذشته در بازار وجود نداشت اما در قرن 2021 به عنوان یک داروی جدید با اثرات توهم زا در کشورهای مختلف رواج یافت. افراد اغلب برگ های گیاه مریم گلی را می جوند و یا از مایعات استخراج شده از آن استفاده می کنند اما با این حال کمیکال مانند ماری جوانا دود می شود و یا از طریق پیپ استنشاق می گردد. 

یکی از موانعی که هنگام تلاش برای شناخت بیشتر کمیکال با آن روبه رو هستیم، عدم اطلاعات کافی از اثرات آن است که آیا این دارو سبب مرگ می شود یا خیر. دانشمندان به بررسی های خود در مورد اثرات کمیکال و نحوه واکنش آن روی مغز ادامه می دهند.

پیشنهاد ما به شما برای رهایی از ماده توهم زا کمیکال مطالعه مقالعه ترک کمیکال

کمیکال چگونه روی مغز اثر می گذارد؟

کمیکال از دو ماده یعنی مریم گلی و بنزای (ماری جوانای صنعتی) تشکیل شده است.

 • ماده فعال در مریم گلی یعنی سالوینورین A: سبب فعال شدن گیرنده اپیوئیدی کاپا KOR می شود.
 • ماری جوانا صنعتی با وجود ماده THC : THC بسیار شبیه مولکول هایی به نام کانابینوئیدها است که در مغز وجود دارد. 
  • کانابینوئیدها هنگام خستگی و توقف سلول های عصبی آزاد می شود. در شرایط صدمات احتمالی ترشح کانابینوئیدها غیر فعال می گردد تا بدن عملکرد کنترل شده داشته باشد.
  • اما مصرف کانابینوئیدهای صنعتی مانند THC  سبب مختل شدن عملکرد مغز می شود و افکار، تصورات و قدرت و ادراک مغز را افزایش می دهد.
  • کانابینوئیدها همچنان سبب افزایش سطح دوپامین و نوراپی نفرین می شود که احساساتی مانند نئشگی، سستی و نوسان درد و … را ایجاد می کند.
  • کانابینوئیدها همچنان مسئول کنترل حافظه کوتاه مدت، یادگیری، هماهنگی، کنترل حرکات و عملکردهای شناختی هستند که افزایش بیش از حد آن ها سبب آسیب های جدی به نورون های مغزی می شود.

کمیکال که ترکیبی از این دو ماده روان گردان توهم زا است، اثرات شدید توهم زایی به همراه دارد، بنابراین باید ترک کمیکال زیر نظر پزشک متخصص اعتیاد و روانشناسان حرفه ای انجام شود تا تمامی مراحل ترک بدون علائم خطرناک مدیریت شود.

اسامی مختلف کمیکال یا کمیک 

کمیکال نام های زیادی دارد که در زیر برخی از اسامی آن شرح داده شده است:

 • سالویا
 • نعنا جادویی
 • حکیم بینا
 • حکیم پیشگو
 • گیاه چوپان 
 • سالی – دی
 • مریم گلی
 • برگ نبوت
 • ماریا پاستورا

این اسامی مستعار بیشتر توسط افرادی که به دنبال خرید و فروش پنهانی کمیکال هستند مورد استفاده قرار می گیرد و راهی برای پنهان کردن معامله است.

اثرات توهم زای کمیکال

برخی اثرات توهم زای کمیکال را با ماده توهم زا PCP  مقایسه کرده اند زیرا اثراتی مشابه با PCP بروز می دهد. اثرات کمیکال در عرض چند دقیقه بعد از مصرف شروع می شود. خاص ترین ویژگی کمیکال این است که تغییرات قابل توجه در ادراک ایجاد می کند. کمیکال اثرات توهم زای شدیدی دارد و حتی با یک بار مصرف نیز می تواند منجر به اعتیاد گردد.

اثرات شناخته شده کمیکال این است که با مصرف این ماده به یک “سفر” برده می شوید که تجربه این سفر متفاوت از ماده توهم زا ال اس دی یا سایر مواد توهم زا مانند PCP  است.

 • کمیکال با تاثیر روی گیرنده های سروتونین مغز سبب افزایش احساس آرامش درونی و شادی در افراد می شود. 
 • براساس گزارشات حاصل شده تداخل حس یعنی (دیدن صداها و شنیدن چیزها) بعد از مصرف LSD رخ می دهد. 
 • اما بعد از مصرف کمیکال افراد چیزهایی را که می بیند در بدن احساس می کنند که بسیار وسیع تر از LSD است. این تجربه می تواند منجر به طیف وسیعی از احساسات شود که اغلب در عرض چند ثانیه از احساسات مثبت به احساسات منفی یا برعکس تغییر می کند.


در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی از رویکردهای درمانی چند جانبه برای درمان انواع سوء مصرف مواد مانند ترک PCP ، ترک متادون ، ترک پتدین و … استفاده می شود. جهت ترک کمیکال به روش ساده و بدون درد و خماری کافیست از متخصصین این مرکز کمک بگیرید.

اثرات مصرف کمیکال چیست؟

در زیر برخی از اثراتی که از مصرف کمیکال ایجاد می شود را نام می بریم:

اثرات کوتاه مدت مصرف کمیکال

کمیکال توهم زای قوی است که اثرات کوتاه مدت و بلند مدت دارد. اثرات توهم شدید یکی از این علائم است. در زیر برخی از علائم فیزیولوژیکی و روانی این ماده را بیان کرده ایم:

 1. توهمات دیداری و شنیداری
 2. سرگیجه
 3. حالت تهوع
 4. احساس سرخوشی کاذب
 5. سفر خیالی در زمان و مکان
 6. افزایش فشار خون
 7. عدم کنترل حرکات بدن
 8. دشواری در حرکت اعضای بدن و  شل شدن ماهیچه ها
 9. حالتی شبیه به سکته مغزی و یا کما به مدت 10 تا 15 دقیقه – کما کوتاه مدت
 1. احساس شناور بودن
 2. مسخ شخصیت یا احساس ارتباط بدن با فضای اطراف
 3. اختلالات عصبی و نوسانات احساسی
 4. تغییرات دما در بدن
 5. لکنت زبان
 6. پرحرفی
 7. ناراحتی
 8. ضربان قلب نامنظم
 9. کند و آهسته شدن زمان
 10. صحبت های نامفهوم و بی ربط
 11. زیاد خندیدن
 12. احساس سرخوشی کاذب
 13. اختلال یادگیری

عوارض بلند مدت مصرف کمیکال

در زیر برخی از عوارض بلند مدت مصرف کمیکال را شرح می دهیم:

 1. کاهش قدرت حافظه
 2. اختلال در یادآوری خاطرات و وقایع
 3. کاهش قدرت یادگیری
 4. اختلالات روان پریشی
 5. کاهش روابط اجتماعی و قطع کردن ارتباط با دنیای بیرون
 6. عدم مسئولیت پذیری
 7. منزوی شدن و گوشه گیری
 8. ظهور صفات مردانه یا زنانه
 9. عدم توانایی کنترل احساسات

استفاده طولانی مدت از کمیکال منجر به مشکلات شناختی هم در یادگیری و هم در عملکرد حافظه بلند مدت می شود.

 • اضطراب از دیگر اثرات طولانی مدت مصرف کمیکال است.
 • همچنین افرادی که تجربه “سفر بد” را داشته اند با تطبیق واقعیت مشکل اساسی دارند.
 • در موارد نادر ممکن است عوارض شدید روان پریشی مانند اسکیزوفرنی نیز رخ دهد
 • در صورت ترکیب کمیکال با سایر مواد محرک یا توهم زا خطر عارضه های شدید نیز وجود دارد.
 • مصرف کمیکال با توجه به اینکه اختلالات گسترده ای در سیستم عصبی مصرف کننده وارد می کند، مصرف بالای آن خطر اوردوز و یا مرگ را تشدید می کند.

ترک کمیکال در مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی سبب کاهش اثرات بالقوه مخرب علائم ترک کمیک می شود زیرا متخصصین مجموعه به فرایند درمان اشراف دارند و هر گونه ناپایداری وضعیت را مدیریت می کنند.

چرا مصرف کمیکال خطرناک است؟

 • به طور کلی داروهایی که سبب توهم شوند، خطرناک تلقی می شوند. اگر کسی پشت فرمان بنشیند در حالی که توهم دارد ممکن است در جاده  سرگردان شود و جان خود و دیگران را به خطر بیندازد.
 • مانند هر داروی دیگری که عملکرد و درک ذهن را تغییر می دهد، مصرف کمیک نیز می تواند منجر به اعتیاد شود. 
 • فرد مصرف کننده ممکن است تحمل فیزیکی نسبت به دارو پیدا کند که این موضوع سبب می شود تا در طول زمان برای دستیابی به همان اثرات، دوزهای بیشتری را مصرف کند.
 • دوزهای بیشتر کمیک خطرات زیادی مانند بی هوش شدن و کما را به همراه دارد.
 • همچنین در نظر داشته باشید افرادی که از بیماری های روان پریشی رنج می برند در صورت مصرف کمیکال دچار عود بیماری می شوند.

کمیکال برای چه مواردی استفاده می شود؟

بسیاری از افراد از کمیک برای رسیدن به سرخوشی کاذب و تجربه سفر از این ماده استفاده می کنند. اثرات توهم زایی کمیکال شدید است اما فقط چند دقیقه به طول می انجامد که در همان زمان نیز توهم ایجاد می شود. امروزه مصرف کمیکال و رانندگی همزمان نگرانی های زیادی را به همراه آورده است، بنابراین ترک کمیکال باید سریعا انجام شود. 

برخی از تجربیاتی که در اثر مصرف کمیکال ایجاد می شود شامل:

 1. تغییرات در بینایی
 2. افزایش خلق و خو و احساسات بدن
 3. الگوهای فکری تغییر یافته
 4. نوسانات احساسی
 5. تغییرات دمای بدن
 6. احساس جدایی یا وحشت
 7. از دست دادن ارتباط با واقعیت

علائم حین مصرف کمیکال

تشخیص مصرف کمیکال سخت است زیرا اثرات دارو کوتاه مدت است و معمولا بین 1 تا 30 دقیقه به طول می انجامد.

اگر فردی کمیک مصرف کرده باشد متوجه علائم زیر خواهید شد:

 1. لکنت زبان
 2. عدم تعادل فیزیکی
 3. حرکات ناهماهنگ
 4. احساسی بودن
 5. جدا شدن از واقعیت
 6. حملات خنده های غیر قابل کنترل
 7. لرزش
 • کمیکال که یک ماده توهم زا شناخته می شود سبب تجربیاتی می شود که به نوعی سبب خارج شدن از کالبد بدن می شود.
 • مصرف کمیکال سبب دیدن و شنیدن چیزهایی که واقعیت ندارد.
 • درک واضح رنگ ها و یا اشکال
 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت و سایر مشکلات شناختی
 • تهوع، لرز
 • ضربان قلب نامنظم، سرگیجه
 • از دست دادن احتمالی کنترل بر عملکرد حرکتی
 • خطراتی مانند تصادف و سایر رفتارهای آسیب زا
علائم مصرف کمیکال

 

بسیاری از داروهای توهم زا مانند کمیکال مشکلات روان شناختی زیر را به همراه دارد:

 • سبب روان پریشی و یا هذیان می شود.
 • گاهی اوقات فرد مصرف کننده ممکن است دچار پارانوئید شوند.
 • فرد مصرف کننده ممکن است دچار حملات پانیک شود.
 • فرد در هنگام مصرف کمیک ممکن است دچار اضطراب شدید شود که اغلب به عنوان سفر بد شناخته می شود و بالقوه بسیار خطرناک است.
 • فلش بک ناگهانی و غیر منتظره به تجربه سفر
 • ابتلا به اختلال ادراک پایدار توهم زا   hallucinogenic persisting perception discord  HPPD))
 • این فلش بک و اختلال سبب تداخل در زندگی عادی فرد می شود و به صورت دقیق مشخص نیست که عوارض جانبی طولانی مدت و پیامدهای بالقوه سوء مصرف مزمن و مکرر کمیکال تا چه مدت ادامه دار است.

علائمی که نشان دهنده اعتیاد به کمیک است؟

برخی از علائمی که نشان دهنده وابستگی و اعتیاد به کمیکال است شامل موارد زیر است:

 1. افزایش دوز مصرف به مرور زمان
 2. استفاده از کمیکال به صورت روزانه
 3. استفاده از داورهای دیگری برای افزایش اثرات مطلوب
 4. کاهش عملکرد تحصیلی و افت راندمان کاری
 5. ناتوانی در انجام تعهدات و مسئولیت های روزانه در خانه
 6. افزایش پنهان کاری و کناره گیری اجتماعی
 7. نوسانات خلقی و رفتارهای غیر قابل پیش بینی
 8. کم و بیش خوردن و خوابیدن یا بیدار بودن در زمان های عجیب و غریب
 9. کاهش علاقه به ظاهر 
 10. مشکل در تمرکز و به خاطر سپردن چیزها

مرکز ترک اعتیاد کیمیای رهایی از معدود مراکزی است که در زمینه ترک انواع مواد مخدر، مواد توهم زا و مواد محرک و مواد سرکوب کننده سیستم عصبی و … انواع رویکردهای درمانی جامع را ارائه می دهد. جهت ترک کمیکال نیز این مرکز بهترین مداخلات درمانی را در دوره سم زدایی ارائه می دهد.

نکات مهم در مورد ماده توهم زا کمیکال

 • کمیکال ماری جوانا صنعتی است که تاثیرات بسیار مخربی بر جسم و روان فرد مصرف کننده بر جای می گذارد.
 • نمونه صنعتی ماری جوانای علائم شدیدتر و مخرب تری نسبت به نمونه های طبیعی دارد و همین امر درمان و ترک کمیکال را سخت تر کرده است.
 • از مهمترین تاثیرات ماده کمیکال روی بدن از بین رفتن حافظه کوتاه مدت است و در برخی موارد ممکن است فرد 5-10 دقیقه حالتی شبیه سکته مغزی و یا کما را تجربه کند که این مورد می تواند منجر به مرگ شود.
 • کمیکال وابستگی و اعتیاد به همراه دارد و حتی با یک بار مصرف ممکن است اثرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

سوالات رایج در مورد مصرف کمیکال

در این بخش برخی از سوالات رایج در مورد مصرف کمیکال بیان می کنیم

 • آیا مصرف کمیکال موجب خودکشی می شود؟

روان گردان های صنعتی مانند کمیکال سبب ایجاد توهمات بینایی و شنوایی و بروز تجربیات غیرواقعی می گردد و فرد مصرف کننده قادر به تمایز بین واقعیت و خیال نیست و در نتیجه ممکن است رفتارهای خطرناک انجام دهد و یا به خودکشی دست بزند.

 • آیا کمیکال اعتیاد آور است؟

کمیکال به دلیل وجود ماری جوانای صنعتی وابستگی و اعتیاد ایجاد می کند، هر چند که این ماده بیش از وابستگی جسمانی منجر به وابستگی روانی می شود. اما متاسفانه این باور رایج وجود دارد که کمیکال سبب اعتیاد نمی شود؛ اما کمیکال بسیار اعتیاد آور است و وابستگی شدید روانی در دفعات اولیه مصرف ایجاد می کند.

 • عوارض جسمانی و روان شناختی کمیکال چیست؟

کمیکال اثراتی مانند توهم های شدید دیداری و شنیداری، احساس سرخوشی مفرط، بی قراری، اختلال حافظه و  عوارض جسمی مانند اختلالات گوارشی، اختلالات تنفسی، کاهش هوشیاری و … را به همراه دارد.

 • آیا مصرف کمیکال سبب سکته قلبی می شود؟

با توجه به اینکه کمیکال جزء کانابینوئیدهای سنتز شده است، به همین دلیل در صورت اوردوز صدمات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. اصلی ترین عوارض سوء مصرف این ماده توهم زا افزایش فشار خون، ضربان قلب و ایجاد تجربه مشابه با کما است که صدمات جبران ناپذیر مانند سکته قلبی را به همراه دارد.

ترک انواع مواد محرک و توهم زا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *